Rahan lähetys pyyntö?

hyvänpäiväntuttuN

Onko hyvien tapojen mukaista ilmoittaa tekstiviestillä tyyliin: mentiin naimisiin, rahalahjoja saa lähettää! Kyseessä ei sukulaiset, vaan tutut, joitten kanssa ei hirveästi ole oltu tekemisissä viime vuosina.

7

1755

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eieieiei

      No ei ole tapoja mitään näillä "kerjääjillä".Minä poistaisin viestin just heti ja unohtaisin koko jutun.Että silleen!

      • alkup.

        Olin kyllä hämmästynyt ja loukkaantunutkin. Tapasin kyseisen tuoreen rouvan sattumalta ruokakaupassa ja hän vaikutti loukkaantuneelta kun lähetin vaan pelkän onnitteluviestin...Itse kun menin naimisiin, ei köyhillä opiskelijoilla ollut varaa hääjuhlaan, enkä kyllä pyydellyt lahjoja edes sukulaisilta..Eikä toi rahatilanne vieläkään mikään hyvä ole : (


    • MMM

      törkeetä käytöstä. Täytyy sanoa, että jäi suu auki, ihan vaan siksi, että kuinka ihmiset kehtaa lähettää tuollaista viestiä???

      Eihän tollasta lähetetä edes sukulaisille tai parhaille kavereille.

      • alkup.

        No ilmeisesti vähän huonommille kavereille vaan voidaan lähettää...


    • vähän

      miettiä, jos tuollasta pyyntöä laittaa eteenpäin! Mä olen sitä mieltä, että JOS ette kutsu häihinne (tai edes kylään) näitä ihmisiä joille ootte tuollaista tekstiä laittamassa, niin ette te voi niiltä rahaakaan lähteä pyytämään. Tietty jos kutsut on näille ei-niin-hyville-ystäville lähetetty, niiden yhteyteen voi aivan hyvin laittaa pyynnön rahallisesta muistamisesta.
      Kehotan siis laittamaan vähemmän tutuille ystävillesi vain viestin, että "menimme naimisiin!" etc, jolloin hyvällä tuurilla joku näistä ystävistä innostuu lähettämään vaikka säälilahjoituksen.

      • alkup.

        Juu niinpä, mut itse en ole ko. naimisiin mennyt vaan tuollaisen viestin saaja..Sitä vaan että itse en laittaisi "pyyntöä" noin varsinkaan kun ei ole hyvät ystävät kyseessä, eikä missään vaiheessa ole kutsuttu onnitteluvierailulle..no hyvää kesää sullekin..


    • kesämorsian 2007

      ratkaissut ongelmasi, mutta ajattelin laittaa mielipiteeni: ei missään tapauksessa tollasia viestejä, jos häitä ei ole vietetty tai vieraita kutsuttu miksi pitäisi saada rahaa tai lahjoja heiltä??????????
      TODELLA TÖRKEÄÄ!!!
      ja vaikka häitä viettääkin eihän ne lahjat ja rahat ole se tärkein vaan ystävien ja sukulaisten kanssa ihanan ja toivottavasti ainut kertaisen päivän jakaminen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4774
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1722
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      287
      1586
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1544
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1428
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1170
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1167
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1099
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1053
    Aihe