Susesta puuttuu

Mainio työkalu debian-pohjaisissa distroissa on deborphan, jolla löytyy riippuvuuksien kannalta tarpeettomat paketit, joita koneelle kertyy pakostakin monien ohjelmainstallointien, poistojen ja distron ugradausten jälkeen.

En ole rpm-pohjaisesta Susesta mitään yhtä fiksua ja likimainkaan vastaavaa löytänyt. Onko muuta järkevää keinoa "putsata" vanhaa Susea (muutama upgrade takana) kuin asentamalla se kokonaan uudelleen.
5445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Mainio työkalu debian-pohjaisissa distroissa on deborphan,"

Miksi et siis käytä Debiania, jos se kerran on niin hyvä?

"löytyy riippuvuuksien kannalta tarpeettomat paketit, joita koneelle kertyy pakostakin monien ohjelmainstallointien, poistojen ja distron ugradausten jälkeen. "

Hmmm... Onkohan ihan noinkaan. Paketinhallinnan avulla poistetaan se, mitä poistetaan. Myös riippuvuudet, jos niitä ei enää mikään ohjelma tarvitse.

Jakelunpäivityksessä (dist-upgrade) tavoite on myös korvata ohjelmia, joita uusi jakeluversio ei tarvitse ja jokin muu ohjelma hoitaa ko. ohjelman tehtävät.

Ei ole mitenkään ylivoimaista tehdä tuollainen turhien rpm-pakettien putsaus myös manuaalisesti.
rpm -qa listaa kaikki asennetut paketit. Sieltä voi "arpoa" poistettavat ohjelmat yast:illa tai komentoriviltä rpm:llä.
Kannattaa perehtyä rpm:ään:
http://www.die.net/doc/linux/man/man8/rpm.8.html

Äänestä

Täällä on meitä tyhmiäkin. Miten tuo toimii, poistaako se automaattisesti tarpeettomat paketit?
Latasin sen ja konsolissa kirjoitin "deborphan" ja se listasi luettelon, mutta ei tehnyt mitään muuta. Eli miten sitä käytetään oikein? :)

Äänestä

  • tiedä mitä olet tekemässä kirjoitti:

    http://olympus.het.brown.edu/cgi-bin/man/man2html?1 deborphan

    Ei niitä turhia paketteja varmaan NIIN paljoa ole että kannattaisi alkaa kikkailemaan, ellei todella tiedä mitä on tekemässä.

    En vielä ehtinyt lukea linkkiäsi, kiitos siitä. Mutta huomasin itse, että täytyy ladata graafinen työkalu gtkorphan lisäksi, niin sillä voi asioita hoitaa graafisesti. Eli nyt ei sen käytössä varsinaisesti ole mitään hämärää. Katson vielä tuon linkkisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


deborphan kirjoitti:

Mainio työkalu debian-pohjaisissa distroissa on deborphan, jolla löytyy riippuvuuksien kannalta tarpeettomat paketit, joita koneelle kertyy pakostakin monien ohjelmainstallointien, poistojen ja distron ugradausten jälkeen.

En ole rpm-pohjaisesta Susesta mitään yhtä fiksua ja likimainkaan vastaavaa löytänyt. Onko muuta järkevää keinoa "putsata" vanhaa Susea (muutama upgrade takana) kuin asentamalla se kokonaan uudelleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu