Ostatko luomua?

Ostatko sinä luomutuotteita, millaisia?
Miksi ostat tai jätät ostamatta?

21

1606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rallityttö60

      piimää. Minä en usko noihin nykyisiin luomu tuotteisiin. Onkohan ne niin oikeita tuotteita. Ennen olivat ainakin tuotteet enempi luomuja. Viljat kasvattivat lannalla ja lehmät kesällä laiduntivat metsässä.

    • leipojamummo

      Ostan viljaa suoraan tilalta ja jauhan ne pienellä kotimyllyllä. Teen puuroja ja leipomuksia, joita annan nuorellekin polvelle.

      • rallityttö60

        ovatkin jo luomua, minun käsitykseni mukaan. Metsänmarjatkin ovat kai luomutuoteita joita ei tarvitse ostaa.


    • Kaino Untamoinen

      Menetin epätoivoni, kun lehdessä luki, että kraanavettä myydään lähdevetenä.

      • sekä tuotantoa että kauppaa ennen kuin tuotteissa sallitaan käytettävän luomu-nimitystä. Viljelyssäkin on kuulemma useamman vuoden siirtymävaihe ennen luomuksi hyväksymistä. Uskon suomalaisen luomun ihan oikeasti olevan sellaista, ulkomaisista en olisi yhtä varma.
        Säännöllisesti jotain ostaessani annan maun ratkaista.


      • Nimetön
        optimisti-orvokki kirjoitti:

        sekä tuotantoa että kauppaa ennen kuin tuotteissa sallitaan käytettävän luomu-nimitystä. Viljelyssäkin on kuulemma useamman vuoden siirtymävaihe ennen luomuksi hyväksymistä. Uskon suomalaisen luomun ihan oikeasti olevan sellaista, ulkomaisista en olisi yhtä varma.
        Säännöllisesti jotain ostaessani annan maun ratkaista.

        ...luulen, että luomu on jonkin asteinen kusetus. Tyhmiä on lupa höynäyttää.

        Kaino U


    • Luomu?

      Minulla on sellainen käsitys, että ennen oli kaikki "luomua".
      Eihän siitä ole kai kuin muutama vuosikymmen, kun alettiin käyttää myrkkyjä ja väkilannoitteita, siirryttiin tehomaatalouteen. Sitten huomattiin, miten tuhoisaa se oli maaperälle ja ihmisten terveydelle.
      Nyt sitten yritetään siirtyä takaisin perinteiseen viljelyyn ja annetaan sille uusi hieno nimi: Luomu!

      Tällä tekosyyllä saadaan korotettua hintoja köyhien saavuttamattomiin, köyhän on edelleen syötävä halvimmalla tuotettua ravintoköyhää ruokaa, kun ns. luomuun ei ole varaa, vaikka haluja olisikin ostaa terveellisempää.

      Taisinpa vähän kärjistää, mutta tällainen käsitys minulla on.

      • rallityttö60

        olet sitä olen ajatellut monta kertaa mikä on luomu nykyaikana. Niin mistäs tiedämme että vesi on lähdevettä jota myydään, se ainakin tiedän kun juon järvivettä suoraan järvestä se on aitoo vettä mausteihen kera. Onkos se luomuu sitten sekin?


      • outo lintu

        eivät ole sen kalliinpia, seuraan hintoja ja ostan viljatuotteita lähiseudun luomua tai vihanneksia, jos hinta on sopiva.


    • rallityttö60

      ilmaisinkin näin ainakin täällä maaseudulla luomun nimittäen kun lietelanta haisee kesä kuumalla ihansti tai tuoksuu! se on oikeeta luomua!

      • luomurintainen

        Kyllä se lietelanta on pahinta saastetta. Ei se haju mitään, mutta se valuu vesistöihin. Sitten yhteiskunta vielä tukee sitä touhua. Voi...


    • Abuela

      mutta jätän ostamatta kalliin hinnan tähden. Kysyin kerran kauppiaalta syytä tähän hintaeroon ja hän nikotteli jotain, että ei ole vielä riittävästi luomutuottajia, että tulisi hintakilpailua.
      Minusta luomun hintojen pitäisi kyllä kilpailla tavanomaisesti tuotettujen tuotteitten hintojen kanssa, eikä keskenään. Sanoinkin se kauppiaalle ja ostin halvan tarjoustuotteen.

      • ii-li

        ...että esim. luomuhedelmät ja vihannekset ovat tavallisessa marketissa huonoja ja nahistuneita, mutta hinta on silti korkea.

        Olen lukenut niin pahoja juttuja lehdistä luomutuotteista, että en halua ostaa niitä senkään vuoksi. Onko niillä jo olemassa jokin yhteinen kontrollimerkintä? (Esim. Susi-Pulliainen joutui aikoinaan oikeuteen luomukanojensa huonosta kohtelusta, ja luomuomenoista löytyi enenmmän raskasmetalleja kuin muista omenoista, ja suomalaisia, bulkkitavarakeksejä pakattiin Saksassa ja myytiin Suomessa luomuna uudella nimellä.)

        En kertakaikkiaan usko, että kaikki luomu on luomua. Ja koko sana "luomu" on jotenkin epämiellyttävä.


    • Catleija

      Yhteen aikaan ostin kaalia (luomu), koska siinä ei ollut sitä pitkää kantaa ja hukkaan joutuvia kovia päällyslehtiä. Pidin niistä myös sen vuoksi, että ne olivat pieniä keriä. Jouduin lopettamaan, kun niiden kulutus oli niin vähäistä että ne siinä kaupan hyllyssä menettivät valkoisen värinsä ja vihertyessään muuttuivat karvaiksi.
      Luomutuotteet(ainakin vihannekset ja hedelmät) näyttävät vanhentuvan kauppojen hyllyissä, joten hinta-laatu suhde ei ole kohdallaan. Muista en ole kiinnostunutkaan.

    • soilike

      Luomu ei aina vakuuta, varsinkin, kun ajattelen tiput avoimen taivaan alla.
      Suuret keskusliikkeet, mm se suuri K, ostavat edullisimmat marjat markkinoilta.
      Yritän löytää marjat, joissa on joutsenlippu

    • Sinipiikanen

      Kyllä ostan, vaan en vähittäiskaupoista. Ostan suoraan tuottajilta.
      Ja minkäkö takia ? Sen takia, että en ole saanut oireita monistakaan luomutuotteista, vaikka normaalisti tuotetuista tuotteista olen tullutkin kipeäksi.

      Maku on myös yks tekijä.
      Ravinto- ja entsyymikysymykset.

    • Maalla kasvanut

      Ostan aina kananmunat luomua,saavat olla kesällä ulkona.On orsia ja tilaa siis empatiasta kyse.Muuta en juurikaan osta ja lihaa ei ole saatavilla.Tosin en paljoa käytäkään.

      • outo lintu

        paikkakunnan lattiakanala, hoitaa luomumenetelmällä, mutta ei byrokratian takia luomuna. Hyviä ovat, tuottajalta lähikauppaan.
        Metsämarja ja sienet poimin itse. Jos olisi pakastetilaa, ei tarvitsisi säilöntäaineita, joita ilman en sentään kylmiöön vie. mehut ja hillot on sen verran suuritöisiä.


      • Likka
        outo lintu kirjoitti:

        paikkakunnan lattiakanala, hoitaa luomumenetelmällä, mutta ei byrokratian takia luomuna. Hyviä ovat, tuottajalta lähikauppaan.
        Metsämarja ja sienet poimin itse. Jos olisi pakastetilaa, ei tarvitsisi säilöntäaineita, joita ilman en sentään kylmiöön vie. mehut ja hillot on sen verran suuritöisiä.

        Kun olin lapsi, meillä oli aina kesäkanoja ulkotarhassa. Syksyllä naapurin ronski kotiapulainen teurasti ne meiltä lapsilta salaa ja kanaviillokkia syötiin usein. Kanoja oli kiva seurata ja ruokkia enkä ole koskaan sen jälkeen niin hyvänmakuisia kananmunia maistanut. Kakkukin vispautui niistä kuin tyhjää vain.Toisen naapurin pystykorva joskus nappasi kanan. Kerran oli ruohonleikkurina kesälammaskin, mutta kun sitä oltiin lihoiksi lyömässä, alkoi lasten parku.Lopulta se vietiin navettaansa takaisin.


    • Sipriinan

      Ryynit, jauhot,,ostan aina kun mahdollista,,luomua
      Reilun kaupan tuotteita myös aina kun vain saa..
      aika pieni valikoima vielä niitäkin on.
      Ajattelen näin, jospa joku saisi edes hiukan parempaa palkkaa työstään!!!

    • Amica50

      ...mutta en ole aina tyytyväinen! Esim. tomaatit homehtuvat (ja ovat pakkauksessakin usein homeisia) liian pian, ennenkuin pakkauksen kaikki tomaatit (yleensä 6-8 kpl)on ehditty syödä. Myös harmittaa, kun luomubanaanit kaupassa ovat aina ikävän ruskean näköisiä kauniiden Chiqitojen rinnalla. Ei tee mieli!

      Reilun kaupan kahvia ostan, mutta en Pirkan luomukahvia, joka maistuu mielestäni pahalle...

      Mielelläni ostan broileria jos tiedän, että liha on "onnellisten kanojen" (vapaasti kulkevien) lihaa ja ostan mielummin myös sellaisten kanojen kananmunia. Toivoisin voivani ostaa myös "onnellisten lehmien" maitotuotteita, mutta en tiedä onko sitä missään mainostettu olevan myynnissä?

      Paljon riippuu siitä, onko lähikauppiaallani luomuvalikoimaa - kun en omista autoa, niin olen melko paljon lähikaupan "armoilla"! Toinen näkökulma on myös se, että asun yksin ja jos pakkauksessa on liian paljon yhdelle hengelle heti syötäväksi niin valitsen mielummin tuotteen, joka säilyy pidempään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      170
      3122
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      120
      2320
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      84
      2015
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      49
      1768
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      62
      1637
    6. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      18
      1553
    7. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      33
      1488
    8. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      73
      1301
    9. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      71
      1299
    10. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      24
      1042
    Aihe