tietäisikö kukaan minkäarvoiset tai kuinka vanhat ovat posliiniset koiraparin koirat?
tarinan mukaan nämä staffordshireläiset (?) koiraat ovat toistensa peilikuvia, ne laitettiin ikkunalle katsomaan sisään päin kun talon väki oli kotona, jollei olleet, ne laitettiin katsomaan ulospäin, eli olivat jonkinlaisia tiedonantajia...
posliinikoirat
5
4332
Vastaukset
- ......................
Niitä koiria on tehty kauan ja tehdään edelleen. Hyvin vanhoilla on keräilyarvoa, mutta näitä koiria on suht paljon myynnissä.
- S.R.
ovat noin 150e kpl koosta riippuen. Vanhan koiran tunnistaa yleensä siitä, että se on muuten umpinainen, mutta pohjassa on ihan pieni reikä ja numero, joka tarkoittaa kokoa. Koira on yleensä myös lysterilasitettu. Mulla itellä on pariton valkea-/kuparisävyinen koira, jolle tahtoisin parin. Tunnustan, että maksoin omastani vain 6 euroa pari vuotta sitten, mutta voisin siitä kyllä maksaa enemmänkin. Koirani koko on 4.
No siinäpä tuli ostoilmoituskin samalla :))
Niistä koirista vielä se ikävämpi tarina. Tarinan mukaan kun merimiehet menivät maissa "ilotaloon", eivät he saaneet tietenkään käyttää maksullisia naisia, vaan he ostivat koristekoiran ja saivat ns. "naisen yöksi kaupan päälle". Kun merimiehet sitten lähtivät takaisin Suomeet, jotkut heittivät satamassa koiran pois ja jotkut toivat kotiin tuliaisia.- S.R.
vanhimmat ovat 1800-luvulta. Ne olivat muodissa varsinkin 1850-luvulla.
Vielä sen verran, että pareittain ne ovat aina arvokkaampia kuin yksittäin. - mie00
heippa vaan! mistä kuulit tuosta ilotalojutusta? miekin oon kuullut asiasta, mutta vanhasta ruotsalaisesta lehtileikkeestä vain. Tarvitsisin tietoa kyseisistä koirista ja niiden historiasta varsinkin täällä pohjois-pohjanmaalla. Nettisivuja oon selaillut..
- Ruusufinni
Minulla punaruskea - valko - tumma 10 - numeroinen yksittäinen koira . Tarviiko kukaan pariksi yksinäiselle ? - Kunto uuden veroinen.
- Paula
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."41756Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311232En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71920Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?104731Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38678- 19666
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?92659