Mikäs on halvin mac. Pc:hen sitä ei vissiin saa vai.
Halvin mac on mikä?
dgsa
111044
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mac on lyhenne Apple Macintosh nimestä. PC on lyhenne sanoista Personal Computer. Näistä löytyy lisää tietoa Wikipediasta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Macintosh
http://fi.wikipedia.org/wiki/PC
Halvin Mac on tällähetkellä kaiketi Mac Mini:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mac_mini
http://store.apple.com/Apple/WebObjects/fistore.woa/6224042/wo/U41JHrNUWZ5z3QrI5Ju10NmwqF5/0.PSLID?mco=6A2AA4B0&nclm=Macmini
Voit kytkeä siihen vanhan näppiksen, hiiren ja näytön. Kannattaa kysellä myös käytettynä, jos takuu on vielä voimassa.
Taitaa se macin osto jäädä siihen asti, että tonnilla irtoo koko paketti. Keskusyksikkö, näyttö ym. Ministä yli 800€. Tuohon joutuis heti ostamaan lisää muistia ja isomman kovon ja niistä tulis jo varmaan yli 200€
Käypäs katsomassa Applen sivuilta sitä uutta kevennettyä iMacia, jota opiskelijoille/opettajille/oppilaitoksille ymmärtääkseni tarjoillaan.
Pääsivulla klikkaat store-välilehteen ja store-sivun oikean reunan palkissa on ylhäällä education store linkki.
käytettynä noita saa halvemmalla.
http://www.hopeinenomena.net/viewforum.php?f=39
Tuolla olis 17" iMac, 710€ trjottu kirjoitushetkellä. iMacissähän on kone ja näyttö samassa.
"Tuohon joutuis heti ostamaan lisää muistia ja isomman kovon ja niistä tulis jo varmaan yli 200€"
Kannattaa ennemmin ostaa alle vaikka Lacien Mini niin saa kerralla reilusti levytilaa. Sitä ei kuitenkaan tarvitse ihan ensimmäisenä päivänä ostaa vaan sitten vasta kun oma levy alkaa olla täynnä. Myös muistia on vakiona 512MB. Toinen kampa on kätevä mutta ei sekään ihan välttämätön. Jälleen kerran riippuu aika paljon siitä millaiseen käyttöön kone on tulossa.
512Mt ei todellakaan riitä mihinkään, kun se on vielä jaettua muistia näytönohjaimen kanssa ainakin Intel Minissa.
Täällä on 1Gt muistia, ja sekin on tosi vähän, riittää että päällä on vain PhotoShop ja kone on heti sairaan hidas ja kaikki muut ohjelmat hidastuvat tosi paljon. Joten pitää sammuttaa PhotoShop aina heti käytön jälkeen, mitä sekin ei ole kovin hyvä ratkaisu, kun sen käynnistäminen kestää reilun minuutin, ja jos sitä tarvitsee usein, niin hermot menee.
Sanoisin että 1Gb on minimi Mac OS X käytössä, mieluummin 2Gb.
"Täällä on 1Gt muistia, ja sekin on tosi vähän, riittää että päällä on vain PhotoShop ja kone on heti sairaan hidas ja kaikki muut ohjelmat hidastuvat tosi paljon. "
No minulla on 768 MB ensimmäisen sukupolven Minissä eikä CS2 ole yhtään hidas. Yleensä kaikki normaalisti käytetyt softat on päällä viikkokausia putkeen. Yleensä nämä hitausongelmat liittyvät joko johonkin huonosti koodattuun apusoftaan tai sitten resurssiin jota softa käyttää. Jos olet esimerkiksi kopioinut koneeseen "jostain" löytyneitä TrueType-fontteja on melkein varma että jossain vaiheessa kaikkien noita fontteja käyttävien sovellusten käynnistys käy todella hitaaksi.
Se että Photari on hidas Intel-minissä johtuu siitä, että se pyörii Rosettan päällä eikä ole natiivi intelsofta. Ei mitään tekemistä muistin määrän kanssa.
Odotas kun saat päivitettyä sen universaali-Photariin kunhan Adobe saa sen jakeluun.
Rosettakin tarvitsee jonkin verran muistia käyttöönsä, joten 1Gt:a muistia nopeuttaa PhotoShopia selvästi. Tietenkään Universaali Photoshopilla ei ole tätä ongelmaa...
Intel Minissa PhotoShop on sairaan hidas. Täälläkin on 4 vuotta vanha 867MHz G4, ja siinä PhotoShop toimii huomattavasti nopeammin, kuin pari kuukautta vanhassa 1,66 GhZ Intel Core Duossa.
Kokeilepa vielä Intel Minissä Photaria niin että otat kaikki lisäämäsi fontit pois ja poistat myös pluginit Photoshopista. Jos homma nopeutuu sen jälkeen voi katsoa missä syy oikeasti on. Minulla on töissä MacBook Pro ja siinä CS2 eikä gigan muistilla ole mitään ongelmia. Tietysti käynnistäminen kestää hetken kun softa latailee palikkansa mutta ei siihen nyt minuuttia mene.