Oikein vai väärin?

jykkeri

Joskus tai aina on liikennevaloissa joku painontunnisteantura joka ei välttämättä tunne moottoripyörän painoa. Ajanko päin punaisia vai odotanko, kunnes kaistalle tulee myös raskaamman massan omaava auto? Useimmat miettinee, mitä järkeä kysyä moista. Mutta. Olinpa Jklässä klo 16.00 eräässä valoristeyksessä, josta ani harva kääntyy vasemmalle ja suoraan jatkavalla kaistalla on jopa jonoa. Jotenkaan ei risteysvalo noteerannut meikäläistä vasemmalle kääntyjää vaan vuoroin jakoi ajovuorot jatkaa eteeen tai poikkittain tulevalle liikenteelle. Viereiselle, oikenapuoleiselle ja eteenpäin jatkavalle kaistalle ei voinut enää mennä ( autoja täynnä oleva kaista eivätkä olisi antaneet tilaa). Itse sitten lopulta ajelin päin punaista vasemmalle kääntyen kun olin odottanut pari kierrosta. Eli olisinko ansainut sakot? Miten olisit toiminut?

Entäpä jos ajelet moottoritien liittymään pakettiauton perässä. Pakettiauto ryhmittyy pian moottoritielle. Voiko ohittaa tavallaan ryhmittymiskaitalla oikealta puolelta? saisikohan sakot vai miten itse tekisit olettamuksella ettei nopeusrajoitusta tarvitisisi merkittävästi littää?

4

907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päin punaisia ajo.

      Eli poliisilla on lain mukaan oikeus sakottaa,mutta
      fiksut jeparit ymmärtää asian ja toimii maalaisjärjellä.
      Äläkä tapa itseäsi niillä oikealta ohituksilla edes
      motarin kiihdytyskaistalla.
      Ainoastaan vasemmalle kääntyvä oikealta ohi,mikäli
      tila sen sallii.
      Pakko sitäkään ei ole ohittaa,mutta silloin varo takaa tulevia autoilijoita.
      Tuppaavat ajaa yli.

    • Viime suvena oli vastaava ongelma Maskussa,Turun kupeessa,kasitiellä.
      Öisin kun ajelin töistä kotio niin oli vaan pakko vedellä punasilla.
      No minäpä pistin meiliä tiemestarille ja ei kestänyt viikkoakaan kun oli kaveri säätelemässä antureita.
      Nykyään valot toimii myös motoristeille.
      Täytyy hattua nostaa Raision tiemestarille.
      Kiihdytyskaistasta vielä.
      Mun mielestä, jos on pitkä kaista ja joku pösilö koukkaa heti sen alusta moottoritielle kuuttakymppiä,niin ei sen perään tartte ite mennä motarille, vaan voi jatkaa kiihdytystä siihen tarkoitetulla kaistalla ihan samaan tapaan kun jos motarilla ajaa joku hiljempaa niin ethän sä jää vartoomaan että se ehtis mennä ohi.
      Täytyypä ottaa selvää mitä mieltä on virkavalta.

    • hellurei ja paskat tunteet

      paineanturoita ei sentään vaan induktiosilmukka upotettuna asvalttiin, kannattaa varmistaa että ajaa exactly sen päälle. Se on monesti kasin muotoinen sahaus radalla ja lanka on peitetty pikikerroksella. No jaa, eihä se aina toimi silti...

      • offtopic,

        meillä työmaalla on automaattiportti jonka induktiosilmukka ei pyörää tunne. Kun toimiston ovelta ensin avaa ja sitten laittaa portin sulkeutumaan, kiire tulee ajaa sulkeutuvan portin läpi. Siihen auttaa kun käy ensin teippaamassa valokennon silmän umpeen jolloin portti ei lähde kiinni ennenkuin silmän taas aukaisee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1606
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      931
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      615
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      158
      486
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      188
      428
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe