Kannattaako uutta konetta kootessa hommata pari sata-levyä raidiksi? Eli onko siitä oikeasti huomattavaa nopeusetua? Kannattaako (nykyään) turha diskettiasema homma sitä hommaa varten.
Vähän kokemuksia nopeuksista raid vs no-raid, kiitos? :)
Vähän kokemuksia nopeuksista raid vs no-raid, kiitos? :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla on kaksi sata-levyä raidattuna, mutta en saanut siitä kuin todella marginaalisen nopeusedun. Voi tietenkin olla että olen tehnyt asian jotenkin väärin.. (jos jollain on kunnon ohjeet, niin saa kertoa. itse en löytänyt ohjeita eikä kukaan osannut vastata kyselyihinikään. Käyttis on xpPro)
En tarvinnut mitään diskettiasemaa sata-levyjen asennukseen, koska käytin erillista sata-raid -korttia (mun emo on niin vanha ettei siitä ollut s-ata -liitäntöjä).
Jos välttämättä sitä diskettiasemaa tarvitsee sata-asennukseen, niin mieluummin lainaisin jostain vanhasta romusta sen asennuksen ajaksi. Muuta käyttöä korpuilla ei nykyään oikein ole.
Jos RAID 0:aa (joka ei varsinaisesti ole RAID) tarkoitat niin on siitä huomattava etu, mutta se näkyy suuria tiedostoja käsitellessä. Siinä tosin on myös se varjopuoli, että jos toinen levyistä hajoaa, niin kummankin levyn sisältö on mennyttä. Pienten tiedostojen kohdalla nopeuteen vaikuttaa levyn hakuaika.
Diskettiasema? Mihin sitä tarvitaan, kun on muistitikut sun muut...
Joo, raid-0:aa tarkoitin. Olen itse tähän asti luullut että tarvitaan nimenomaan diskettiasema, kun windows-xp kyselee ajurilevyä. Miksi sitten edes muistitikku, eikö ajurit ladata cd:ltä?
Vielä yksi tyhmältä kuulostava kysymys:
Raid-0 ei hukkaa levytilaa, eli 2x100GB= 200GB eikä 2x100GB= 100GB?
Siksi tälläisiä lähinnä kyselen, kun olisi esim
http://www.bdog.fi/cgi-bin/netstore/tuote.pl?tuote=0522008909337
tommosia myynnissä. Eli korvaako pari hitaampaa raidina yhden nopeamman?
Kiitoksia vastauksista.
Windows tarvitsee korpun sata-levyjen asennukseen koska se käyttis on niin perkeleen tyhmä. Mutta voipi tehdä itselleen myös sellaisen WindowskäyttisCD:n jonka kanssa pärjää ilman korppua (ainakin Mikrobitissä on ollut ohjeet tähän).
Raid-0 EI "hukkaa" (mutta ei myöskään varmista), siinä kirjoitetaan ja luetaan molemmille asemille joten homma hoituu nopeammin.
Järjettömän kallis muuten tuo linkittämäsi kiintolevy: 171.90 e alle 80 gigaisesta. Puolella hinnalla saisi kooltaan kolminkertaisen.
onhan se kallis (mutta 10K kierrosta/min;), siksi kiinnostaakin kuinka hyvin 2xsata-raid levyt pärjää nopeusvertailussa.
Niin, ja eihän tuo ainoa levy olisi koneeseen. Löytyy vielä yksi ylimääräinen uskollisesti palvellut Samsung-200GB:n IDE-levy.
Olisiko kenelläkään ihan numeroina faktaa raid-0:n vs ei-raid nopeuksista?
Kyllä se on helvetin paljon nopeampi, riippuen tietenkin ohjaimesta ja levyistä!! Huomaa pelin latauksissa ja winkkarissa muutenkin kun tykkää naputella hiirtä niin perkeleesti. Raidissa muuten kannattaa pitää levy(levyt) eheytettynä muuten rupiaa jumimaan tedella rajusti!!!