Kummilapsi ulkomailta

Evelina

Haluaisin ottaa kummilapsen ulkomailta. Onko kokemuksia eri järjestöistä? Miten toimivat Plan, World Vision, Interpedia ym. järjestöt? Kertokaa kokemuksianne! Kaikki kokemukset tervetulleita!

9

4661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..kokemusta

      Itselläni on kokemusta ainoastaan fida internationalin kummikohteista, kannatus toimii samalla periaatteella kuin muissakin, kummilapseni on thaimaasta, tyttö ja poika ja kummikannatus on 20 € /kk per lapsi.

      Kannatus menee hyvin perille ja postia tulee sieltä...itse olenkin vuoden vaihteessa menossa kummilapsien luo..

      kummius tuo elämään iloa ja rahasumma on kuitenkin niin pieni täällä mutta suuri siellä joten ei yhtään harmita maksaa :)

      • juttu,,,

        kuin edellä,mutta Plan:in kautta.Kummipoika Equadorissa ja postia kulkee molempiin suuntiin :)


    • kummiprojektit

      Meillä on kummipoika (kehitysvammainen) Venäjällä. Meidän järjestönä on Sos-lapsikylät. Kummipojan lisäksi tuemme Pelastakaa Lapset ry:n kautta erästä projektia Venäjällä. Olemme adoptioperhe ja lapsemme ovat tulleet Venäjältä Pelan kautta. Olemme tyytyväisiä molempiin järjestöihin. Tosin joitakin vuosia sitten Pelalla oli jokin rahoituskriisi, joka sai kotimaan uutisissakin huomiota. Emme siitä huolimatta ole lopettaneet kummiutta ja mielestämme Pela on tiedottanut asioista meille hyvin. Tämä asia oli kuitenkin todennäköisesti vaikuttamassa kun valitsimme järjestöä toiselle kummikohteellemme. Sos-lapsikylät ovat Suomessakin meille tuttuja ja pidämme siitä lastensuojelumuodosta. Syitä valintaan oli siis monia.

      Olemme saaneet tarpeeksi kuulumisia ja maksut hoituvat verkkopankin kautta ohjelmoituina. Pelan kohde maksaa muistaakseni 21e/kk, mutta me maksamme sen harvemmin suuremmissa erissä. Sos-lapsikylän kummius maksaa ainakin meidän tapauksessa 300e vuodessa. Lapsemme ja me vanhemmatkin halusimme kuitenkin olla kummeja nimenomaan jollekin tietylle lapselle.

      Olemme vierailleet kummipoikamme luona Venäjällä jo kolmesti ja uutta matkaa suunnitellaan taas. Postia lähetämme myös ja saamme välillä vastauksia. Hienoa on se, että olemme voineet olla tekemisissä poikaa kasvattavien ihmisten (lapsikylävanhempien) kanssa. Se on suuri rikkaus ja olemme muiden samaa kylää tukevien suomalaisten kanssa järjestäneet pari pientä keräystä (leluja ja urheiluvälineitä) kylän hyväksi. Olemme myös vierailleet siellä juhlissa ja talkoissa. Ne vierailut ovat olleet meille erityisen tärkeitä. Muiden suomalaisten vierailijoiden kautta olemme myös saaneet kuulumisia ja kuvia kummilapsestamme sekä kylästä myös omien vierailuidemme väleissä. Esimerkiksi viime tammikuussa saimme valokuvan, jossa kummipoikamme oli iloisena lähettämiemme joululahjojen kera. Tämä kummius ja vierailut ovat olleet erityisen tärkeitä lapsillemme. He ovat meitä aikuisia hanakampia pitämään yhteyttä poikaan ja kylään, tai siis he muistuttavat ja hoputtavat meitä aikuisia :-)

      • alksdf

        Täällä ollaan kanssa kolumbialaisen pojan kummi (6v) ja joka vuosi tulee postia ja kuva lapsesta ja kylän kuulumisia. Maksan kerralla isomman summan nettipankin kautta viitteellä, joka ohjaa rahat oikeaan paikkaan. Lisäksi voi erillisellä viitteellä lähettää itse lapselle omaan käyttöön rahaa ja näin tein vuodenvaihteessa.


    • tyttö 10v

      Minulla on 10v. lievästi kehitysvammainen kummityttö Intiassa. Olen käynyt häntä tapaamassakin paikanpäällä. Nyt tyttö on oppinut kirjoittamaan ja olen siitä tosi onnellinen, luulin että hän ei pysty sitä oppimaan, joten tämä oli iloinen yllätys.
      Lapsi on Interpedian kautta ja avustus on 20 euroa/kk. Rahat menee lastenkotiin, jossa tyttö on.
      Kummius on tuonut elämääni suurta iloa, lähetän hänelle pienen paketin ja kirjeen pari kertaa vuodessa ja saan sieltä postia ja kuvia muutaman kerran vuodessa takaisinpäin.

      Lisätietoa: http://www.interpedia.fi/kehitysyhteistyo/kummik_intia1.html

    • Vivis
    • Maaqtka

      Varmaan kaikki järjestöt tekevät kummilapsityötä hyvin. Myös itselläni on kokemusta Fidasta, ja voin lämpimästi suositella sitä kaikille! :))

    • Anonyymi

      Itselläni on 2 kummilasta 9v Tyttö ja 6v poika
      olen ottanut ne Wordvisionin kautta

    • Anonyymi

      Vieläkö joku uskoo kummilapsi satuihin , isoa osaa niistä ei ole olemassakaan

      Nim: Pettynyt !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      298
      11808
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      141
      11013
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      240
      6323
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      218
      5172
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      164
      3646
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3538
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2473
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      1980
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      11
      1817
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1705
    Aihe