Ihottumaa siteistä...

Hei!
Onko kellään tullu "allergisia reaktioita" siteiden käytön aikana...??
Minulla kun tulee aina sellaisia finnin tapaisia ja kutisee hirveästi... Voiko siteille siis olla allerginen?
71819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

juuh, sama vamma täällä, ainakin vuokkoset-siteet rikkovat ihon. Äidillä on sama ongelma ja parilla kaverillakin. Merkin vaihto saattaa auttaa.

Äänestä

On se kai aika yleistä. Sidehän hautoo alapäätä kauheasti, ja sen kanssahan se onkin veressä, hiessä. limassa ym. Lisäksi siteet sisältävät kemikaaleja, valkaisuaineita, jopa formaldehydiä, joka on melkoinen myrkky. Joten ei siis ihme, että ne ärsyttävät. Kannattaa kokeilla esim. kestositeitä. Ne on tehty kankaasta, eivätkä hiosta ja ärsytä kuten kertakäyttösiteet. Ne kestävät käytössä vaikka kuinka pitkään, ja vain pestään pesukoneessa muun pyykin seassa likaannuttuaan.

Toinen vaihtoehto on tamponi tai kuppi (tosin tamponinkin valkaisuaineet voivat ärsyttää, mutta se selviää vain kokeilemalla). Monet vaivastasi kärsivät ovat löytäneet avun juuri kupista tai kestositeistä. Lisäksi kuppi on, kuten tamponikin, huomaamaton muille ja itselle, eli et kärsi enää limaisesta tunteesta menkkojen aikana. Vaihtoehtona se on hygieenisempi kuin side tai tamponi, koska ei tarjoa kasvualustaa bakteereille. Suosittelen kokeilemaan sitä, jos haluat eroon sideallergiasta.

Äänestä
  • Minulla meni ihokin rikki terveyssiteistä, eikä merkin vaihtokaan auttanut. Vaihdoin kestositeisiin, eikä sen jälkeen ole tarvinnut kärsiä kutinoista enää moneen vuoteen. Suosittelen lämpimästi!

    Jälleenmyyjien yhteystietoja löytyy Kuukuppikunnan sivuilta: http://kuukuppikunta.net/ala.php?sivu=muut

    Äänestä

Beatrix* tuossa yllä jo vastasikin siteiden kemikaaleista, jotka ärsyttävät ihoa. Kannattaa siis kokeilla sidemerkin vaihtoa. Oletko muuten kokeillut vauvatalkkia? Itse käytän sitä siteidn kanssa näin helteillä ja se vähentää inhaa hautovaa tunnetta.

Voit myös kokeilla laittaa vaikkapa valkaisematon wc-paperiarkki siteen päälle, näin valkaistu selluloosa(?) ei tule suoraan ihoa vasten.

Äänestä

Kertisaikaan oli jokaisten menkkojen jälkeen alapää kuin raastinraudalla vedetty, hellä ja kutiseva.

Nyt olen reilun vuoden käyttänyt kestositeitä ja en voisi kuvitellakkaan palaavani kertakäyttösiteisiin. Hautovat paljon vähemmän ja olo on paljon mukavampi. Imukyky on yhtähyvä tai jopa parempi kuin kertiksissä.

Äänestä

Joo, en voi käyttää Allwaysiä, se aiheuttaa kutinaa. Ei tosin muita oireita ole ollut, mutta se jo riitti siihen, että lopetin k.o. merkkisten siteiden käytön. Ilmeisesti erimerkkisissä siteissä on erilaisia kemikaaleja. Vuokkoset on tuntuneet ihan hyviltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mmmmmm kirjoitti:

Hei!
Onko kellään tullu "allergisia reaktioita" siteiden käytön aikana...??
Minulla kun tulee aina sellaisia finnin tapaisia ja kutisee hirveästi... Voiko siteille siis olla allerginen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu