ranteen luut mäsänä

kokemuksia haen

Siis minä olen onnistunut murtamaan sekä kyynär- että värttinäluuni alaosasta eli ihan ranteen puolelta. Kahteen kertaan yritettiin ensiavussa normaalisti reponoida ja kipsata, mutta ei tullut hyvää jälkeä. Nyt on käsi operoitu (Repositio, Fixatio externa a.m. Hoffman) ja nyt on sitten ulkoinen tukirauta pitämässä rannetta kasassa, ollut puolitoista viikkoa.

Kyselisin vastaavan kokeneilta miten ranne on palautunut ennalleen, onko jäänyt liikerajoitusta, miten pitkään rautojen poiston jälkeen kesti palautuminen ennalleen jne. Ja riittikö esim. 5 viikon Hoffmanin pito tai onko tullut uusintaoperaatioita?

7

7090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Surullinen..

      Joo itsellä meni myös ranteesta molemmat luut poikki viikko sitten kun kaaduin pyöräillessä,
      itsellä kävi onnkesi hyvä tuuri ja luut eivät liikkuneet paikaltaan joten neljä viikkoa nyt kädessä kipsi, ellei sitten tuu mitään ikäviä yllätyksiä.

    • ...........

      en tiedä ranteista mitään itsellä oli muualla jalassa tuo hoff. systeemi nimi kuulosti ainakin tutulta.
      Pikkasen hankala oli talvella kun raudat otti kylmän paremmin. Muuta en tiedä mutta poiston yhteydessä en enää koskaan anna puuttua ilman lupaa. Omaan korkean kipukynnyksen todettu lekurilta muussa yhteydessä. sattu niin p********* kun lääkäri otti jakoavaimen ja alkoi kääntää niitä rautoja jotka luussa suoraan kiinni. Jotain pientä troppia olin saanut. Homma loppui kun sanoin etten kestä enää oli elämäni eka kerta kun sen tein. Sitten sain paremmat tropit sen verta kova kipu oli.
      Olen myös kuullut että jokainen reagoi eritavalla tilanteessa, mutta kannattaa varmaan kysellä tästä asiasta. Itse kun en tiennyt etukäteen että poistetaan vaan kiertämällä luusta (li laitettu puudutuksessa tms. kuulin kaiken mutten tuntenut mitään.)

    • Vierailija

      Mursin ranteeni kuusi viikkoa sitten. Nyt olen kaksi viikkoa ollut ilman kipsiä. Kippasin rullaluistimilla ja täytyy olla onnellinen, ettei mennyt muuta kuin ranne! Värttinänpää poikki ja joku irtopala siinä vieressä. Murtuma oli onneksi hyväasentoinen, ei sirpaleinen, joten ei tarvinnut reponoida. Eka viikon söin särkylääkettä. Sitten helpotti. Kun kipsi otettiin pois ja tulin lääkäristä kotiin, niin kyllä itku pääsi. Tiesin kyllä ettei käsi ole entisensä ja jumpata täytyy, mutta järkytys se oli silti. Käsi oli aivan pökkelö, turvoksissa, eikä kääntynyt mihinkään. Nyt pari viikkoa jumpattua ja venytettyä alkaa käsi olla hyvä. ei kyllä vielä taivu yhtä hyvin kuin toinen,mutta kaikkea pystyy jo tekemään. Ainut vaan,että kovilla helteillä tuntuu murtuma-alueella "kirvelyä." Ei niin kovasti kuitenkaan että lääkkeitä tarvis. Voltarenin rasvaa olen laittanut. Ai niin, ja kuuluuhan ranteesta rutinaa kun sitä kääntää! Mutta ei se satu. Itselle ranteen meno on ollut kova juttu, koska ei ole ikinä sattunut mitään. täytyy keksiä turvallisempia harrastuksia. Pikaista paranemista!

    • korbus

      Mulla meni ranne poikki kahdesta kohtaa 2003 ja laitettiin hoffmanin rauta joka oli ranteessa 6 viikkoa. Pois lähti hyvin ja ranne kuntoutui hyvään kuntoon. Aluksi särki aina silloin tällöin, mutta kun rupesin käymään kuntosalilla ja vahvistin rannetta niin sen jälkeen ei kipuja ole ollut.

      • kokemuksia ...

        No niin, nyt mulla on Hoffman ollut jo 6 viikkoa ja vielä yksi edessä.

        5 viikon kontrollissa ei ollut vielä luutunut tarpeeksi hyvin, mutta toivotaan että tää 7 viikkoa riittäisi ja pääsisin viikon päästä raudoista eroon.


      • ex-Hoffman
        kokemuksia ... kirjoitti:

        No niin, nyt mulla on Hoffman ollut jo 6 viikkoa ja vielä yksi edessä.

        5 viikon kontrollissa ei ollut vielä luutunut tarpeeksi hyvin, mutta toivotaan että tää 7 viikkoa riittäisi ja pääsisin viikon päästä raudoista eroon.

        Eipä sitten kuin kovaa kuntoutusta. Mulla oli toi Hoffman myös 7 viikkoa. n. kaksi ja puoli kuukautta oon tässä kuntouttanut ja nyt parin päivän päästä lähden töihin kokeilemaan. Ranne on vielä tietysti vähän jäykkä mutta muutoin aika hyvä. Tosin jotain etunojapunnerruksia toi ranne ei vielä kestä, mutta eiköhän ne siitä ajan kanssa. Ei muuta kuin jaksamisia, kyllä se siitä...


    • Anonyymi

      Kokemuksia kyynärluun leikkauksen jälkeisestä kuntoutumisesta ja vinkkejä kuntoutukseen?
      Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      112
      6256
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      370
      5928
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      63
      5320
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      339
      3902
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2325
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2305
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      114
      1361
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1161
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      181
      1007
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      823
    Aihe