Työ ja lukio?

Onko kenelläkään kokemuksia työn ja lukion yhdistämisestä? Muutan ensi syksynä yksin asumaan ja vanhempien tulojen vuoksi en saa mitään tukia... Ajattelin, että voisin tienata vuokrarahani menemällä toihin muutamaksi illaksi viikosta ja viikonloppuisin. Vanhempani voisivat kai maksaa vähän, mutta se ei ole varmaa:( Mistä minun kannattaisi kysellä osa-aika töitä?
5427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

joo

Äänestä

Itse kävin töissä koko lukioajan. Kävin töissä aina koulun jälkeen sen mukaan miten mihinkin jaksoon sopi. Lisäksi olin kaiket kesät töissä samaisessa firmassa. Onnekseni minulla oli joustava pomo, jonka kanssa sovimme työvuorot itselleni sopiviksi ja esim. koeviikot olin vapaalla, samoin kirjoitusten alla tein vähemmän töitä. Lisäksi suunnittelin koulujaksoni itse niin, että loppukeväästä kun oli paljon töitä, olin 15 h/vko koulussa ja 30-35h/vko töissä.
Mukavaa oli ja sain hyvin kustannettua joka vuotiset ulkomaanmatkani omalla työlläni. Eipä sitä muuten olisikaan ollut varaa käydä esim. Kanadassa.

Äänestä

MUn mielestä kyllä saa tukia, mikäli asuu eri paikkakunnalla kuin vanhemmat.. Tai no sekin riippunee iästä. Kyllä omalla kohdallani on työn ja lukion yhdistäminen onnistunut hyvin. pari iltaa viikossa ja lauantait, joskus sunnuntait

Äänestä

vielä jatkoa.. olen itse ollut reilut kaksi vuotta ruokakaupassa osa-aikaisena töissä. Videovuokraamot on hyvä paikka.. samoin ne niin iki-ihanat hampurilaisravintolat...

Äänestä

Käyn lukiota (kolmessa vuodessa) ja käyn arkena myös töissä.Noin 6.11 tuntia viikossa.Ei ole hirveän raskasta,vaikka opintoni suoritankin hyvin.Ainoastaan joskus koeviikolla tuntuu,että millo mä kerkeen kokeisiin lukea.Mutta esim.joku viikonloppu (lauantai)työssä,ni ei kuulosta yhtään pahalta.This is only my opinion.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukkanen kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemuksia työn ja lukion yhdistämisestä? Muutan ensi syksynä yksin asumaan ja vanhempien tulojen vuoksi en saa mitään tukia... Ajattelin, että voisin tienata vuokrarahani menemällä toihin muutamaksi illaksi viikosta ja viikonloppuisin. Vanhempani voisivat kai maksaa vähän, mutta se ei ole varmaa:( Mistä minun kannattaisi kysellä osa-aika töitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu