Apua

Hei lopetin sepramin n 8 vkoa sitten, nivel ja lihassäryt on jo pois ja yöuntakin alkaa pikkuhiljaa olemaan eikä sellaisia sekunnin kestäviä paniikkikohtauksia enää ole MUTTA mun vireystila on nollla ja ajatukset on omissa maailmoissaan en oikein jaksa keskittyä ja olen omissa ajatuksissani, mikä voisi auttaa??? Kaipaan ns virtaa päähäni, onko kellään kokemusta?
3383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

B-vitamiinit; B 1-vit. puutos aiheuttaa Väsymystä, ärtymystä masennusta muistihäiriäitä ym.
B 2 vit. puutos väsymystä ym. B 5-vit. puutos väsymystä ym. B6-vit. hermostohäiriöitä ym. B 12-vit. puutos henkisten kykyjen heikkenemistä ym.
Foolihappo, joka tunnetaan Bc-vitamiinina, puutos aiheuttaa heikkoutta, uupumusta, ärtyisyyttä, tylsistymistä ym.
Tuntuuko tutulta?

Olen kaiken kokenut ja avun saanut.

Äänestä
  • tutulta, kuinka paljon sitä b uskaltaa napata että mahdollinen vaje saatais tasoittumaan varmaan mulla n kaks vuotta ollut nuo sinun mainitsemasi oireet..

    Äänestä

  • liiankin kirjoitti:

    tutulta, kuinka paljon sitä b uskaltaa napata että mahdollinen vaje saatais tasoittumaan varmaan mulla n kaks vuotta ollut nuo sinun mainitsemasi oireet..

    Karen Sullivan suosittelee seuraavanlaisia määriä kirjassaan Pähkinänkuoressa Vitamiinit & Kivennäisaineet Pieni käytännön opas:
    B1 100-300 mg /pvä
    B2 100-300 "
    B3 20-100 " (muiden B-vit.kanssa)
    B5 eli Pantoteenihappo 100-300 mg /pvä
    B6 nautitaan muiden B-ryhmän vitamiinien kanssa ja mieluiten sama määrä kuin B1 ja B2-vitamiinia
    B12 5-50 microg. parhaiten muiden b-vit. kanssa
    Foolihappo 400-800 microg.

    Siis paras vaikutus nauttia sopivissa suhteissa "perheenä", elikkä kaikki B ryhmän vitamiinit yhdessä.

    Itselläni on käytössä tuote nimeltä Activize OXYPLUS, jonka annostelu on 1/3 tl.(1,67g)jauhetta 40 ml vettä, kolmesti päivässä. Yksi annos sisältää:
    B1 0,7 mg
    B2 0,8 "
    B3 18 "
    B5 3 "
    B6 1 "
    B12 0,5 µg
    Foolihappo 100 µg
    Tuote sisältää lisäksi Biotiinia, jolle ei juuri suositusmääriä:
    75 µg ja
    C-vitamiinia 30 mg.
    Nämä siis kolme kertaa päivässä.
    Tässä arvot vaikuttavat pieniltä, mutta teho on sitäkin suurempi juuri siksi, että
    tuote on vesiliukoinen ja sisältää ravinnonsiirtokonseptin NTC ja on ryhmävaikutteinen NGP, on soluenergiakonseptiiin kuuluva ravintolisä, dopingvapaa, joten soveltuu myös urheilijoille suorituskyvyn lisäämiseen.
    Avaa soluihin johtavat kulkuväylät nimittäin kaikista hienoimmat hiusverisuonet. Tällöin voi tuntea lämmöntunnetta ihossa, ehkä punoitusta kasvoissa, korvissa tai muualla kehossa. Tämä ilmiö, jota kutsutaan "Flush", tuntuu vajaan kymmenen minuutin kuluttua nauttimisen jälkeen (tuote on siis solutasolla), joka voi kestää 5-20 minuuttia, eikä ole missään tapauksessa yliherkkyyden tms. aiheuttama vaan kuuluu ikään kuin asiaan.

    Teho johtuu myös siitä, että tuote on veteen sekoitettava jauhe elikkä nestemäinen. Jos verrataan tabletteihin, niistä imeytyy keskimäärin kolmas osa ja sisältävät erilaisia sidos-ym. aineita, jotka heikentävät vaikutusta. Ja näin joutuu syömään suurempia määriä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vireystilan käynnistämiseen kirjoitti:

Hei lopetin sepramin n 8 vkoa sitten, nivel ja lihassäryt on jo pois ja yöuntakin alkaa pikkuhiljaa olemaan eikä sellaisia sekunnin kestäviä paniikkikohtauksia enää ole MUTTA mun vireystila on nollla ja ajatukset on omissa maailmoissaan en oikein jaksa keskittyä ja olen omissa ajatuksissani, mikä voisi auttaa??? Kaipaan ns virtaa päähäni, onko kellään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu