2010 iso muutos asuntojen

2010 on odotettavissa seuraava yllättävä muutos
asuntojen hinnoissa, koska suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle. He myyvät kämpät pääkaupunkiseudulla ja suuntaavat kuka minnekin :
Espanjaan, Saimaalle, Turun saaristoon ...
Mahdollisesti Lapissakin hintojen nousu mökeissä jatkuu ?
Mitä isompi kämppä stadissa sen suurempi sukellus. Tulette näkemään, että hinnat nousee ja
2010 ...
5641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

esim. Kampista ostetaan asuntoja eläkeikää varten.

Äänestä

Taitaa eläkeläiset muuttaa omakotitaloistaan palveluiden lähelle senioritaloihin, tai uusiin kerrostaloihin. Omakotitaloja tulee myyntiin varautukaa siihen.

Äänestä

JOS viestisi sisältö toteutuisi sellaisenaan, niin siitäkään huolimatta ei välttämättä kannattaisi odotella hintojen laskua. Kerron esimerkin:

Helsingissä työssä käyvä perhe asuu vuokralla ja odottelee asuntojen hintojen pudotusta. He maksavat rivarinpätkästä vuokraa 800 euroa kuukaudessa, eli seuraavan neljän vuoden aikana 38400 euroa, edellyttäen ettei vuokraa nosteta. JOS he olisivatkin ostaneet asuntonsa nyt "kupla-aikaan", niin he olisivat koko ajan maksaneet vuokrarahoilla lainoja pois melko paljon. Hintojen "sukelluksen" pitäisi olla aika suuri, jotta se kompensoisi vuoteen 2010 asti tapahtuvan todennäköisen nousun ja hukkaan heitetyt vuokrarahat.

Ymmärrän kyllä, että opiskelijoiden ja sinkkujen saattaa kannattaa monesti asua vuokralla. Mutta elämänsä vakiinnuttaneella perheellä kaikkein järjettömin asumismuoto on vuokra-asuminen. Tosin tämä kyllä auttaa taloudellisesti monia perheitä, jotka ovat asuntovelat maksettuaan ryhtyneet vuokranantajiksi.

Äänestä
  • tarkoitus spekuloida asuntojen hinnoilla.
    Jokainen tietysti hankkii esim. näkkileipää
    tarpeensa mukaan.

    Äänestä

  • ei ollut kirjoitti:

    tarkoitus spekuloida asuntojen hinnoilla.
    Jokainen tietysti hankkii esim. näkkileipää
    tarpeensa mukaan.

    Ei siis ollut tarkoitus spekuloida asuntojen hinnoilla? Aha. Mistä täällä pitäisi kirjoitella, jollei asuntojen hinnoista? Näkkileipäpalsta lienee jossain muualla, tämän palstan nimi on "Asuntojen hinnat"...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hinnoissa.. kirjoitti:

2010 on odotettavissa seuraava yllättävä muutos
asuntojen hinnoissa, koska suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle. He myyvät kämpät pääkaupunkiseudulla ja suuntaavat kuka minnekin :
Espanjaan, Saimaalle, Turun saaristoon ...
Mahdollisesti Lapissakin hintojen nousu mökeissä jatkuu ?
Mitä isompi kämppä stadissa sen suurempi sukellus. Tulette näkemään, että hinnat nousee ja
2010 ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu