kysymys

kiinnostunut666

Teillä wicoilla kun teette taikaa niin te keräätte energia eikö niin? Kuinka kauan teillä menee kun keräätte energiaa?

4

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wiccablondi

      Ei energiankeruun aikaa voida yleisesti asettaa. Joskus siihen menee kolme sekuntia ja joskus taas kolme vuotta. Se riippuu tietysti keruusta ja energiasta sekä myöskin energiamäärästä joka tarvitaan ja miten ja mihin energiansa käyttää. Itselläni kuluu enegriaa mm.aerobicissa hioten.

    • Kutakuinkin näin

      Wiccalaisuus ei ole harrypotterismia, eikä
      magian harjoittaminen ole taikojen tekemistä sikäli kun ilmeisesti asian käsität.
      Eikähän energiaa varsinaisesti kerätä, energiaa pikemminkin nostatetaan ja siinä on monia eri tekniikoita ja tapoja.
      Kuinka kauan, riippuu vähän tilanteesta mutta sanoisinpa ettei yleensä niin kovin kauaa, vähän vaikea ajasta on mennä sanomaan.
      Sillä en minä ainakaan vilkuile kello kädessä magiaa harjoittaessani että kauanko tällä kertaa meni
      :P.

      • Kristallikuu

        ...harjoitin magiaa ja nostatin energiaa ehkä noin 7 sekuntia. Se riippuu siitä milloin on omasta mielestään nostattanut sitä tarpeeksi.


      • Sespira
        Kristallikuu kirjoitti:

        ...harjoitin magiaa ja nostatin energiaa ehkä noin 7 sekuntia. Se riippuu siitä milloin on omasta mielestään nostattanut sitä tarpeeksi.

        Itse nostatan energiaa vain muutamia sekunteja helpoissa loitsuissa. Vaativimpiin kauemmin. Täytyy sanoa, että riippuu taidoista kauanko kuluu aikaa. Otetaan vaikka esimerkkinä, että aloittelija nostattaa energioita viitisen minuuttia ja kokoon sen verran, että sillä syttyisi hehkulamppu kun taas kokenut maagikko heilauttaa kättään ja koko kortteliin syttyy valot x) Ei paras esimerkki, mutta asia varmaan tuli selväksi : D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      250
      6894
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4903
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4461
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4256
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3763
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3658
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3626
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      24
      3523
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3303
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2435
    Aihe