Terve!
Tuossa aiemmin lueskelin että vanhaa hirttä voisi piiluta "laikalla".
Meillä on vanha hirsitalo ja seinät eivät ole piilutut, mutta haluttaisiin jättää yhden huoneen yksiseinä hirrelle.
Miten tämä onnistuu koneella ja voisiko joku kertoa miten laikkakoneella hirsiä piilutaan siis työohje
kiitoksia tiedoista
hirrenpiilöuaminen laikalla
7
1823
Vastaukset
- tarvitaan
esim moottorisahaan lisälaite eli laikka, niitä myy yritys jonka nimeä en muista. Etsi vaikka hakusanalla piilukirves. Niitäkin sieltä sai.
- Kokemusta on
Itse piilusin isoonrälläkkään laitettavalla laikalla. Hirret oli kyllä irralaan joten oli helppoa. Nurkkien kanssa voi olla vähän hankalaa.
Tässä linkki hirsiperinnekeskuksen myyntisivulle. http://www.hirspek.fi/seppa.htm - sivuiltahan sellainen
Kokemusta on kirjoitti:
Itse piilusin isoonrälläkkään laitettavalla laikalla. Hirret oli kyllä irralaan joten oli helppoa. Nurkkien kanssa voi olla vähän hankalaa.
Tässä linkki hirsiperinnekeskuksen myyntisivulle. http://www.hirspek.fi/seppa.htmvehje tosiaan löytyi
- Rikhard
On olemassa myöskin kuperaterä Feston sähköhöylään jolla itse olen piiluttanut juuri tekemäni pelkkahirsi mökin ja jälki on todella hyvä.Suosittelen
- jii
(hiomapaperinen 'viiperi') vanhaan seinään mökillä ja jälki ei tyydyttänyt, joten hankittiin kaveri paikalle kirveiden kanssa.
Kokeile isolla rälläkällä johonkin piiloon jäävään paikaan, mutta minun mielestäni jälki ei ole kirveen veroista.- sama asia
mutta olisi mielenkiintoista koittaa millainen se jälki on koska nyt pinta on piiluamaton ja halutaan tosiaan yksi seinä hirrelle.
Mitä muuten kaveri otti piiluamisesta?
Ja missä päin teillä homma tehtiin, meillä mökki kemiössä. - jii
sama asia kirjoitti:
mutta olisi mielenkiintoista koittaa millainen se jälki on koska nyt pinta on piiluamaton ja halutaan tosiaan yksi seinä hirrelle.
Mitä muuten kaveri otti piiluamisesta?
Ja missä päin teillä homma tehtiin, meillä mökki kemiössä.piiluttiin oli n 10m2 ja aikaa meni 5 tuntia, tuntihintaa en muista.. ei mikää älytön kuitenkaan. Mökki ja tekijät on Sysmässä. Jos on vanhaa hirttä niin tekijät voi kyllä olla vastahakoisia koska yksikin naula tärvelee kirveen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723063
- 552725
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322335- 792188
- 951996
- 571929
- 121576
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171537Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301380Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301351