Olen aikeissa rakentaa kivitalo paketin, löysin viimeinkin talopaketin joka näyttää hyvältä ja sopii perheemme tarpeisiin. Kysyisin kokemuksia em. paketista ja kommentoida saa vapaasti..
ps tiedän jo etukäteen että on kallis tuo lujabetoni.
ps tiedän jo etukäteen että on kallis tuo lujabetoni.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ja linkki edelliseen unohtui mutta tässä se nyt: http://www.lujakivitalo.fi/pdf/Jamakka_kivitalo_142.pdf
Kyllä tosiaan lämpeää kesällä ja viilenee talvella riittävästi noilla ikkunoilla. Onhan se kiva että on jäljellä olevien sinäpintojen U-arvo oikin 0,15 olenpa oikein otettu ;D Kallista on sonta näköjään. Vaikka onkin oikein portaiden ja sisäänkäynnipaikka vaihdettavassa ..... todella vaikuttavaa ;D
Vain Lujakivitalo voi tarjota noita huippuominaisuuksia ja -suunnitelua.
Osta ihan oma paljon parjattu betonielementti kerrostalo pienoiskoossa.
jos hinta miellyttää.
Olkkari on pienehkö, mutta muuten tilat ovat hyvät. Se on huono tämä nykymuoti laittaa saunan pukuhuone khh:een, mutta säästyyhän siinä pari neliötä. Ikkunat ovat vielä kohtuukokoiset, paketissa kannattaa vaatia kunnon selektiivilasit ainakin olkkariin.
Kokemuksia ei ole, mutta tämä esitteen perusteella. Kyllä kelpaisi. Kateelliset kommentit kannattaa jättää omaan arvoonsa.
varsinkin kun kokemusta ei ole, vain kauniiden esitteiden kuvat ja unelma että sitten joskus .......
Kokemuksia ei ole tästä mallista, muusta kyllä. Helpottiko?
En vain ymmärrä miten liittyy muut kokemukset kysymykseen, einkä ymmärrä miksi se helpottaisi tai olisi helpottamatta ketään muita.
Onko siis ihme että pientalon rakennuttajat pyörivät tukkasilmillä ja pallohukassa palstalla.
jollain arkkitehdilla omalle tontille käyttäen viitteenä tuota sekä muutamaa muuta itseä kiinnostavaa esimerkkiä. Muutaman tonnin investoinnilla saat paperit joilla voit pyytää kilpailevat tarjoukset. Kun toimittaja on löytynyt, arkkari tarkentaa kuvat lupapiirustuksiksi ja myöhemmin tekee tarvittavat työkuvat. Omalla suunnittelulla saat juuri itselle ja jontille sopivan ratkaisun sekä hyödynnät markkinavoimat, kilpailutus säästää sen noin kymppitonnin mitä yhteensä ark-suunnitteluun investoit.
Tuossakin tarjousten vertailu on vaativaa koska eivät ole yhteismitallisia, mutta siitä työstä saat elämäsi parhaan tuntipalkan. Luja on kallis, osin siksi koska toimitussisältö laajin sisältäen myös työn.
Jämäkkä 142 noin 175.000EUR riippuen paikkakunnasta.
Siihen tontti,maankaivuut,perustukset,viemäröinnit,liittymät jne.jne.
Ja sitten vasta sinulla on talo jossa sisä pinnat röpelöisellä harkkopinnalla ja väliseinillä.
Siitä on mukava jatkaa kunhan saa ensin lämmitysjärjestelmän ja lattialämmityksen päälle talvella lämpimässä töitä.
Tämän jälkeen ei mene kuin 100.000 EUR keskiverto materiaaleilla.
Eli hintahaarukkasi 350.000-500.000 EUR
Meidän paikallinen taloedustaja antoi tarjouksen Jämäkkä 142 mallista, jossa ikkunointia hieman muutettu (lisää valoa meitille pimeyttä vihaaville) 44 000€ sisälsi harkot, laastit, villakaistat, ylityskalikat, ikkunat, ulko-ovet, aluskatteen, katto (Rannila Classic), ontelolaatat välipohjaan, kattoristikot, puhallusvilla 500mm ja harkkopiipun. Kaikki rahdit yms. pikkusälät kuuluivat hintaan.
Olemme kyselleet tarjouksia muuraustyöstä ikkunoiden ja ovien asennuksesta kattoristikoiden, aluskatteen, ruoteiden ja peltikaton asennukselle. Hinnat ovat vaihdelleet 22 000€ - 25 000€ välillä.
Kovin tuntuu olevan eri kertaluokassa tuohon ketjussa olevaan satojentuhansien heittoon verrattuna.
tontti ja maatyöt. Siitä se taas lähteekin. Yksi toivoton projekti.
Juu niin ajattelinkin olevan koossa noin 25%. Ei siitä silti mitenkään tule 500k niinkuin edelläoleva kirjoitteli.