Niin että kuinkahan tollasessa vuoden 84 mallisessa 1.6 litrasessa Jetassa toi kierrosluvun rajotin toimii. Ei varmaan ole mikään sähkö homma, kun kone on kaasari.
Kiitos jo etukäteen vastauksista!!!
Kiitos jo etukäteen vastauksista!!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niin kumpi? Ainakin tyhjäkäyntiä tuntuu säätelevän vahatermostaatti, yläpään kierrosluvuista en tiijä.
virranjakajan pyörijässä on keskipakorajoitin(jousihässäkkä),joka rajoittaa kierroksia kun pyörii liian lujaa.
Kun sen keskipako säätimen poistaa, niin kone kiertää niin paljon kuin muut ominaisuudet sallivat.. Kiitos vaan tiedosta, täytyy testata!!
se täytyy oikosulkea,jos poistat sen niin moottori ei käy lainkaan.Se kun perustuu siihen,että kipinä katkee, jos pyörimisnopeus on liian suuri.Toinen vaihtoehto on laittaa jäykempi jousi.
Mää eilen sitä kattelin ja ei siinä pyörijässä ainakaan ole mitään keskipako säädintä... Mutta se on varma että joku rajotin siellä on! Voisko se olla siinä alipaine säätimessä se rajotin. Että kun säätää oikein aikaselle, se rupee katkoon kipinää?? Oliko tarpeeksi vaikeesti kysytty? Noissa vanhoissa fiiateissa siinä pyörijässä on just se laitteisto, joka säätää sytkää aikasemmalle. (keskipakohomma)
Niin että tietääkö kukaan, jos ei ole siinä pyörijässä sitä rajotinta, niin missä?? 84 bensakone, kaasutin.
Miten se rajotin poistetaan????
Minkä ihmeen takia rajoitin pitäisi poistaa? Ajattelitko tosissasi, että tältä palstalta löytyy viisaampia kuin saksalainen insinööri, joka rajoittimen on Jettaasi suunnitellut.
on huomattavasti jyrkempi ja antaa tehonsa vasta yläkierros alueella!! (7000-9000) Ja rajotin tässä tapauksessa leikkaa just kun kone vasta rupeis laulaan!