Seinän purku

remonttitaidoton

Onko kokemuksia seinien purusta? Ollaan ostamassa asuntoa, missä on yksi turha&lyhyt seinänpätkä, joka tekisi mieli purkaa. Seinä ei ole kantava seinä, sähköt siinä menee, mutta taitavat mennä niin ylhäällä, etteivät osu purettavaan osaan. Kuinka helppoa on tällaisen seinän purku? Onnistuuko kokemattomalta ilman ammattilaisen apua? Onko kokemuksia seinän purusta & parkettilattioista? Meneekö parketti kokonaan uusiksi, vai saako väliin (seinän purkukohtaan) ujutettua helposti lisälautoja, tms?

3

7093

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keneltä

      mutta kuka paikkaa jäljet onkin se vaikeampi kysymys.

      • purkaminen

        kannatta vaan tarkkaan tutkia ettei seinä todellakaan ole kantava(itse huomasimme sen hieman liian myöhään ja tuli kiire hakea pystytuet avuksi..)parketille vaan kovalevy tai mitä tahansa isoja levyja/paloja suojaksi ja eikun moukaroimaan naputtelemaan paloiksi...


    • Jeesjees

      Tämänhetkisestä asunnostani olen purkanut keittiön ja olohuoneen välisen kantamattoman väliseinän pois. Tässä pari seikkaa joita kannattaa ottaa huomioon kun moiseen hommaan ryhtyy:

      1) Lattia. Puretun seinän kohdalta on varsin vaikeaa alkaa "paikkaamaan" lattiaa siististi. Mikäli kyseessä on mosaiikkiparketti ja olette aikeissa hioa ja lakata koko lattian uusiksi, hommaan voisi jopa kannattaa ryhtyä.

      Omassa tapauksessa en tähän kuitenkaan ryhtynyt vaan liimasin lattian aukkoon palan 6,5 mm vahvuista vaneria, kittasin saumat ja asensin keittiön alalle siistin laattakuvioidun muovimaton jolloin vanhan seinän kohta jäi piiloon. Ideani laittaa muovimatto parketin päälle kauhistutti monia joiden mielikuvat muovimatoista olivat peräisin 70-luvun vuokraluukkujen lattioista. Epäilijät ovat kuitenkin syöneet sanansa lopputuloksen nähtyään.

      2) Sähköt. Omassa tapauksessani oli selvää että sähkömiestä tarvitaan, koska purettavassa väliseinässä oli valokatkaisija sekä pistorasia. Rautakaupoissa sekä hyvin varustetuissa tavarataloissa on myytävänä paljastimia jotka tunnistavat jännitteiset johdot seinärakenteista. Näiden lisäksi laitteet tunnistavat yleensä puun sekä metallin joten laitteelle on varmasti käyttöä myöhemminkin. Oma vekotin (Black&Decker) maksoi tarjouksessa n. 30 euroa ja tälläkin hetkellä on kaverilla lainassa..

      3) Katto saattaa aiheuttaa päänvaivaa mikäli aiot purkaa seinän kattoa myöten. Toisin sanoen homma on vähän sama kuin lattian kohdalla paitsi että kyseessä on katto. Jälleen omasta projektista sen verran että katsoin parhaaksi jättää vanhaa seinää ylhäältä ehjäksi sen verran että siitä jäi ikäänkuin palkki huoneiden väliin. Lopputulos miellyttää ainakin omaa silmää vaan nysväämistä oli siinäkin.

      4) En tiedä millainen rakenne tarkoittamassasi seinässä on, oma seinä oli gyprocpintainen metallirankaseinä. Sen kanssa pärjäsi lekan, akkuporakoneen sekä purkuraudan avulla. Itse purkaminenhan onnistuu varmasti keneltä vain mutta monesti maltti on valttia ennenkuin laittaa lekan heilumaan koska kyseisen sorttisilla remonteilla on tapana laajentua.. ;)

      Näillä eväillä, antoisia remonttihetkiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1506
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1335
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      86
      993
    4. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      16
      972
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      936
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      876
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      831
    8. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    9. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      87
      788
    10. Kaipaan seuraasi niin

      monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.
      Ikävä
      17
      740
    Aihe