kokemuksia valmispiippu vs muurattu piippu?

Onko palstan lukijoilla kokemuksia valmispiipuista; toimivuus varaavassa takassa, hinta verrattuna muurarin muuramaan piippuun? Rakenteilla 2-kerroksinen kivitalo, varaava takka molemmissa kerroksissa jotakuinkin samassa kohdassa.
1612522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Valmispiippu, joka lähtee takan päältä.
Hyviä puolia:Pyöreytensä ansiosta vetää erittäin hyvin,muutamassa tunnissa pystyssä,kevyet ja sisustuksellisesti siisti,koska ei ole massiivinen.
Huonoja puolia:Ei varaa lämpöä.Mutta takka on sitä varten ja ainoa kyllä huono puoli on se että ,piipun alaosa kuumenee aikakin rajusti.
Tällästä mul tuli mieleen...:)

Äänestä
  • On paras! Hormitiilestä, varaa lämpöä.

    Äänestä

  • mitä tuollainen teräshormi maksaa metriltä?

    Äänestä

  • henri kirjoitti:

    mitä tuollainen teräshormi maksaa metriltä?

    7 metriä piippua pikkasen vajaa 2000e,eli metrihinnaksi tulee 285e.Piippuun kuului kaikki tarvittavat kattopellit ja kaksi alimpaa modulia oli harjattua rosteria,mikä nostaa pikkasen hintaa...:)

    Äänestä

  • UPDATE_7558612 kirjoitti:

    7 metriä piippua pikkasen vajaa 2000e,eli metrihinnaksi tulee 285e.Piippuun kuului kaikki tarvittavat kattopellit ja kaksi alimpaa modulia oli harjattua rosteria,mikä nostaa pikkasen hintaa...:)

    Nvi on tunnetusti aika kallis piippu eli vastaava paketti löytyy noin 200 ekeen metri, eli kannatta hakea monia eri valmistajia ja vertailla heidän tarjoamaa pakettia.

    Äänestä

Schiedel Isokern on ainakin helppo ja nopea asentaa itsekin. Toimivuus selviää tulevana talvena.

Äänestä
  • Möksällä remontin yhteydessä uusittiin myös savupiippu, valinta oli Isokern 160 mm halkaisijalla. Samaan hormiin on yhdistetty takka ja kiuas. Käyttökokemuksia on kiukaan osalta, toimii odotusten mukaan, takan lämmittämiseen ei ole sattumalta ollut tarvetta. Hintaa tuli 5 m:n piipulle 720€, johon sisältyi laasti, savupelti, katon yläpuolinen pellityssarja sekä rahti. Pystytys sujui ei-ammattilaiseltakin suht vaivattomasti.

    Äänestä

Muurattu piippu:

Yksi piippu keskellä taloa, korkeassa olohuoneessa, useita hormeja.
Komian näköinen
Varaa ylijäämälämmöt - voi rauhassa pitää takassa kunnon vedon palon aikana
pinta ei kuumene vaaralliseksi
turvallinen, kestää pitkäaikaistakin kovaa lämmitystä
lattialta lähtiessä toimii samalla tilanjakajana
- tiiliä saa vain punaisena

Äänestä
  • Mistä ihmeestä olet saanut päähäsi että tiiliä saa vain punaisia?

    Tiilerilläkin on värivalikoimaa vaikka kuinka paljon kun puhutaan nimenomaan piipputiilistä.

    Katso värejä www.tiileri.fi

    Äänestä

  • Miinuksena pitää ottaa myös piipun vaatima tila suojaetäisyyksineen kun se lähtee lattiasta, mikä on esim. rakennuskustannuksen neliöhinta? Tiilipiipulle ei löydy valmiita pellitys-sarjoja , onko peltiseppä saatavilla? Monta metriä voi nosta piippua päivässä? Muuurarille telineet( tai tiilille )? Kun vastaava teräshormisto tulee valmiiksi pellityksineen muutamassa tunnissa.

    Äänestä

Itse olen tosi tyytyväinen valintaani.

Tein itse n. 6 metrisen tiilipiipun kahdella hormilla. Toinen takalle toinen kiukaalle.

Hintaa piipulle tuli 750 euroa.

Piippu lämpee mukavasti kun polttaa puuta kiukaassa.

Äänestä

Älä lämmitä harakoille vaan ota kaikki lämpö hyödyksi, siis piippu tiilestä.

Äänestä

10-metrinen kaksihorminen valmispiippu (valettu) noin 2 300€ ilman pinnoitusta. Piippu nostetaan yhtenä kappaleena paikalleen ja homma selvä. Laastit päälle samalla kun takkaa pinnoitetaan.

Äänestä

Jos teet kerran koko talon kivestä, niin miksi laittaisit siihen jonkun teräksisen valmishormin???

Äänestä
  • Kivitaloon ilman muuta tiilipiippu. Onhan se jo hassun näköinen tuollainen teräspiippu. Tyylikysymys!

    Äänestä

Hei!

Meillä on ollut isoja vuoto-ongelmia nvi-valmispiipun kanssa. Vedet tuli sisään ja maksajaa ei löydy 10 vuoden takuusta huolimatta. Vakuutuskaan ei korvaa, kun kyseessä on valmistusvika. Koko paketti ostettiin Nunnauunilta, myyjä nykyisin Talo ja uunilla. Korjaaja sanoi, että muurattuja hormeja ei voita mikään. Mene ja tiedä. Toivon parempaa onnea muille rakentajille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hilma71 kirjoitti:

Onko palstan lukijoilla kokemuksia valmispiipuista; toimivuus varaavassa takassa, hinta verrattuna muurarin muuramaan piippuun? Rakenteilla 2-kerroksinen kivitalo, varaava takka molemmissa kerroksissa jotakuinkin samassa kohdassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu