Olen lähdössä Riccioneen ja tarkoitus olisi matkailun ohella myös käydä ostoksilla. D&G:n liike on ainakin kyseisessä lomakohteessa, mutta onko siellä esim. ns.ostoskeskuksia? Suomessa kun aina tuntuu, että kaikilla on samoja vaatteita, niin jos ostais Italiasta, niin ei heti tulis ihmisillä kadulla vastaan. Siis etsin muodikkaita liikkeitä Riccionesta ja tietty jos on vinkkejä miten siellä saa lomasta kaiken irti..
Shoppailu Riccionessa
Italiaan
5896
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Riccione ei ole mikään shoppailijan keidas. Onhan siellä kaikenlaista tarjolla, mutta mitään suuria ostoskeskuksia ei ainakaan ennen ollut. Enemmän perinteisiä pieniä turistikauppoja. Riminiin kannattaa mennä junalla, koska kaupunki on paljon isompi. Matka on halpa ja kestää jotain 10 min.
Jäätelö Riccionessa on parasta maailmassa. Muistakaa maistaa sinistä smurf-jäätelöä.
Seudun (ja maailman) upein menomesta on disco Baia Imperiale. Se on Cattolican puolella. Ottakaa iso porukka ja menkää taksilla. Rahaa palaa, mutta ette ikinä unohda käyntiä siellä.
http://www.baiaimperiale.net/
Jos menette meriretkelle niin älkää syökö sitä kalaa, mitä ne tarjoavat. Tulette kipeäksi ja loma on pilalla.
Venetsiassa kannattaa käydä.
Sieltä löytyy merkkivaatteet kalliiseen hintaan, eikä muilla varmasti vastaan tule.
Muutoin paikallisetkin ostavat vaatteensa markkinoilta.Käyttövaatteita tuntuu olevan mahdotonta löytää.
Paljetit, tekstit ja röyhelöt tulevat kaupanpäälle...?
Smak sak, mutta reisssulle hankin asusteet kotimaasta, eipähän siellä tule samanlaista vastaan. : )
Pikkasen harmitti kun Italia t-paitaa ei tullut ostettua, mutta CM-stä niitä kuulemma saa!
Mutta jos löydön tekee, ja tietää mitä haluaa niin ilman muuta...
Kävelykadulta voi tehdä löytöjä sopivaankin hintaa. Kävin itse vaimon kanssa San Marino Factory Outletissa ja sieltä hänelle löytyi aika paljon muotivaatteita sopivaan hintaan. Edellisen vuoden mallit -50%/-70%.
Linkki kaupan sivuille:
http://www.smfactoryoutlet.com/
via ceccarini. Siellä maksaa alessa t-paita 75 e, laukku 495 e jne. Aika nopeasti huomaat,että hinnat pilvissä.Benettonilla on kohtuuhinnat.
Jos sadepäivä yllättää, kandee mennä asemalle ja lähteä vaikka Anconaan,alle tunnin junamatka.
Se on muutenkin ihan kiva nähdä. Ne vuoristoreissut eivät juurikaan tarjoa muuta kuin bussissa istumista
ja perillä paikallista rekennusten katsastelua.
Jos oikeen kutkuttaa shoppailu, Milanon junaan ilmanmuuta! Vaihto Bolognassa ei ongelma,kunhan tajuaa,miltä laiturilta jatkojuna lähtee: lippu kandee ostaa valmiiksi jo riccionesta tai riministä(josta menee useampia junia). Ja jos lipussa lukee bologna centrale, älä mene bologna ovest laiturille...kuten me höhlät.
Cattolicassakin sama pointti, merkkipuodeissa maksat t-paidasta n. 100 € tai ostat turistikadulta markkinapaidan 5-20 €, siinä vaihtoehdot.
Joten suurempaan kaupunkiin kannattaa vateostokset mennä tekemään.
Junalla menee mukavasti myös Pesaroon ja Fanoon.