Sähkökaapin paikka pitäisi vaihtaa seuraavan remontin yhteydessä. Se sijaitsee paikassa, mihin rakennetaaan sauna. Tuttavapiirissä on sähkömihehiä, voiko siirron teettää heillä vai pitääkö palkata tekijät paikalliseltä sähkölaitokselta? Mitähän tulee maksamaan moinen lysti kokonaisuudessaan? Kyseessä on 3-kerroksinen talo.
Sähkökaapin paikka
Mirkku
81193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
asennusoikeudet omaava sähkömies tekee homman. Jotkut sähkölaitokset saattavat tehdä asennuksia, mutta ovat sikakalliita.
Hinta muodostuu tehtyjen tuntien ja käytettyjen osian mukaan. Saattaa olla, että keskus kannattaa samalla modernisoida.
Osaatko yhtään sanoa hinnoista? Tarkoituksena olisi uusia koko laitos, koska se on hirveän iso ja vanha. Työ saadaan ilmaiseksi tai ainakin melkein. Tavikkeiden hinnat kiinnostaa. Joku sanoi, että 5000 euroa voisi olla sinne päin. Oliko oikeassa? Millaiset luvat sähkömiehellä pitää olla?
Puolet OK-talon sähköurakan arvosta on aika kova hinta keskuksesta. Varsinkin jos on vain tarviketta.
Hyvän OK-talon sähkölämmityskeskuksen (UTU Bokseri) saanee tarvikkeena 800-1000 Euron hintaan. Muu on työtä. Ja sitä kyllä riittää. Lattiasta tulevat putket ovatkin sitten paha juttu.
Vanhan muuttaminen on yleensä kalliimpaa kuin uuden rakentaminen.
Kolmikerroksisessa talossa lähtee pirusti johtoja joka suuntaan, joten voi olla melko työlästäkin heittää ne eri paikkaan... jos edes onnistuu siististi.
Kun vanhaa isosti korjataan, niin nykymääräykset edelyttänevät koko vanhan verkoston uusimisen.
Kun keskusta siirretään jäävät kaikki johdot lyhyiksi ja koska niitä ei saisi pahemmin jatkella ne pitää uusia päästä päähän.
Näin näkemättä tuntuu siltä, että koko rakennus pitää sähköistää uudelleen. Iso ja kallis juttu.
Kannattaisi pohtia saunalle uusi paikka.
...ei tuo nyt hirveältä ylilyönniltäkään tunnu...kolmikerroksiseen taloon menee jokunen metri johtoo ja kalusteitakin enempi kun äkkiä luulisi, ellei tee vanhaan tyyliin eli 1 pistorasia ja yksi valopiste per huone...ei hyvä
Varmalta vaikuttava esitys. Miksiköhän se sauna pitää tehdä juuri sähkökaapin paikalle? Onko pohjaratkaisu hintansa "väärtti". Oletatko nykyisen suunnittelijan (arkkitehdin) ratkaisevan asian paljonkin paremmin kuin entisen, vai samako palaa jäljilleen?
Vanhemmiten on vaan pikkuhiljaa alkanut epäilyttää joittenkin remonttien mielekkyys, ja laajennusten tolkuttomuus.
Edelliset vastaajat tuntuvat pitävän saunan siirtämistä itsestäänselvyytenä. Mitenkähön on?
Meilläpäin tuumitaan, "että kun keinot loppuu, niin sitten otetaan konstit."
Saneerauksissa olen aika ajoin törmännyt tuohon sähkökaappihommaan. Arkkitehdille tuntuu olevan jotenkin kunnia-asia panna sähkökaappeja tuosta vain toiseen paikkaan. Tai ainakin seinä pannaan päättymään aivan keskelle kaappia. On varmaan jotenkin sähkärin vika kun ei se kaappi sitten ole siirtynyt siitä puoli metriä sivuun.
Mihin tuollaista sähkökaappia voisi verrata siirrettävyydeltään. Lähinnä kai kantaviin rakenteisiin. Jos lattian kautta tulee syöttöjohdot ynnä kolmekymmentä muuta putkea sekä alla on puhelinjako, maadoitusten jako ja antennijako, niin kyllä tuon siirtämisen vaivalla tekee kantavan pilarin jalustoineen maasta asti.
Vaatiiko kukaan arkkitehti kantavia rakenteita siirrettäväksi tuosta vaan? Kysyn vaan?
On kyllä hyvä pyytää kustannusarvioita niin kauan kun hommat ovat vasta paperin pinnassa.