Keittiösuunnittelun hinta?

Raikku

Olemme harkitsemassa sisustussuunnittelijan käyttöä keittiön suunnittelussa. Eli kaapistot, värit, lattia- ja tasomateriaalit, valaistus jne.

Onko kukaan tehnyt tätä aikaisemmin? Jos on niin paljonko te maksoitte? Meidän keittiömme on tupakeittiö eikä mikään valtavan suuri. Minusta yli 600 euroa suunnittelutyöstä ei ole ainakaan ihan halpa. Tai oikeastan en ole varma saanko vastinetta rahalle. Mitä luulette?

2

559

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suunnittelija-Itä-Suomi

      Heippa vaan!

      Kyllä itse suosittelen suunnittelijan käyttöä, mutta täytyy tietenkin muistaa ettei se suinkaan vähennä itse keittiöfirmassa tehtävän työn hintaa (ellei sitten jollakin suunnittelijalla ole yhteistyösopimuksia joidenkin liikkeiden kanssa, mutta usein asiakkaat eivät välttämättä halua juuri sieltä liikkeestä ostaa).

      Suunnittelija tekee tietenkin aina harkitun kokonaisuuden, jolloin keittiöfirmalle ei jää juurikaan pohdittavaa eikä asiakkaan tarvitse enää pähkäillä laattojen, valaistuksen ja materiaalien kanssa. Suunnittelija ottaa huomioon kaiken. Lisäksi sis. suunnittelijalla on paremmin hallussa myös muiden tilojen huomioon ottaminen eli näkymät muista huoneista keittiöön, materiaalien yhteneväisyys ja ehkä joitakin mielikuvituksellisia ideoita keittiöön ihan yleisellä tasolla.

      Tuollainen suunnitelma eli värit, laatat, materiaalit ja kaappien sijoittelu/valinta olisi itselläni keskimäärin sellainen 13-18 tunnin työ (3 työpäivää) eli kyllä se alan normaalilla tuntihinnalla sinne 500-650 euron tietämille menee. Riippuu tietenkin siitä, kuinka hyvät lähtökohdat asiakkaalla on aluessa ja minkä kokoinen keittiö on kyseessä.

    • Suunnittelijapk-seutu

      Täällä pääkaupunkiseudulla kukaan ammattilainen ei tee keittiösuunnitelmaa millään satasilla. Laadukas suunnittelutyö maksaa noin 70 e/h ja tunteja menee kohteesta riippuen 15-20. Eli lopullinen hinta tulee olemaan noin 2000 euroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe