Egyptiläiset ja Inkat ihailivat isoa, puikulan muotoista päätä. He muovasivat vastasyntyneen kalloa erilaisin sitein ja pakottivat kallon ko muotoon.
Esim Inka ylimystö omasi tällaiset kallot.
Kysymys kuuluu, mikä sai heidät ihailemaan isoa puikulan muotoista päätä niin paljon, että yrittivät samaistua ja jäljitellä sitä itse???
Googlella Inka sculls löytyy kuvia..
Esim Inka ylimystö omasi tällaiset kallot.
Kysymys kuuluu, mikä sai heidät ihailemaan isoa puikulan muotoista päätä niin paljon, että yrittivät samaistua ja jäljitellä sitä itse???
Googlella Inka sculls löytyy kuvia..
Vastaukset 6
Vanhimmat
kuin näissä: korut, tatuoinnit, hiusmuodit, piikkikorkokengät, meikkaus, lävistykset, kauneusleikkaukset, vaatetrendit jne. Siis sosiaalisen paikan hakeminen, katu-uskottavuus (miten typerä sana), ryhmän koheesio, statuksen ilmentäminen.
Historian aikana on ollut mitä epäfysiologisimpia kauneusihanteita: kiinalaisten pienet jalkaterät, jotka on saatu sitomalla pienen lapsen jalat tiukkaan, korsetit ja ampiaisvyötärö, korkokengät jotka siirtävät painon jalkaterän eteen jonne se ei kuulu, afrikkaklaisten alahuulen venytys ym.
Kuule!! Sulla itelläs on iso pää!! ihan turha jotain humanoideja on siitä syyttää!!
aivan oikeassa, niin se ihmiskunta vain keksii aikasta sairaita juttuja,jotka vain kaunistaisi!
Saattaisiko olla mahdollista, että ovat nähneet jotai jota ovat ihailleet ja pitäneet kenties jumalina tms..tms? Ehkä jonkinlaista keskustelua ollut ja vaikutusta..
Itse uskon, että ns "harmaat" coneheadit ovat vierailleet jo lukemattomia kertoja maassa. Inkojen ja Egyptiläisten kelailut peilaa sitä tosiasiaa, että on muitakin...:) Asiaa en voi todistaa mitenkään, mutta uskoo ken tahtoo..
Lapin puikula on kotoisin alun perin sieltä päin. Kunnioituksesta tätä jumalten lahjaa kohtaan päät puikuloitiin.