Virtalähde vaihtoon

apua tarvitaan

Elikkä koneeni virtalähteestä kuulu aina vähän väliä hirveää rätinää ja luulen että tuuletin on rikki. Minulla on toinen virtalähde joka on ehjä ja ajattelin vaihtaa sen koneeseen. Molemmat on 300 wattisia ja niissä on samanlaiset johdot jotka sopii koneeseeni. Onko nuissa virtalähteissä mitään muita merkittäviä eroja kuin tuo wattimäärä että toimiiko hyvin jos vaihtaa ne?

2

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko

      Jos kerran saman tehoiset ja "niissä on samanlaiset johdot jotka sopii", niin silloinhan ne sopii päikseen.

      Powereissä on eroa juurikin noissa liittimissä, mutta jos molemmat on ostettu tällä vuosituhannella, niin ongelmia ei tule olemaan.

      Normaalimpia merkintöjä on AT (vanha, ei käytetä enään), ATX2.0 ja ATX2.01 (näissä ei eroja.. 90% virtalähteistä näitä), mikroATX (näitä ei juurikaan käytetä.. eikä mitoissa mitään standardia), shuttle (näitä on vielä erilaisia, mutta ei käytetä kuin shuttlen koteloissa).

      Eli virtalähteittesi kyljissä varmaankin lukee ATX, joten hyvin toimii.

      • rautasaha

        Ostinpa uuden 350W:n powerin, kun entinen hajosi. En katsonut sen kummemmin, koska kumpikin oli ATX, ja kas kummaa uudessa olikin hajottamaton 24 pinninen poweriliitin ja ei muuta keinoa kuin rautasaha. Onneksi oli erillinen 12V:n nelinapanen ,ettei tarvinnut sitä enää ruveta väsäämään, oma emolevy on 20 4 pinnisellä poweri-liittimellä varustettu. Yhteensopiva tarkoittaa, ettei sovi minkään kanssa yhteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe