Hei! olisko kelään kokemusta matkustamisesta rikkinäisellä pasilla? Itselläni etusivu kohta irtoamassa, pysyy just ja just kii siinä. Ei ole suomen passia joten en saa pikapassia milään olen soitellut kaikki lähetystöt ja ulkomaan viranomaiset ja menee 2 viiko ennen kun uusi passi olis mahdolista saada. Ainoa ongelma että lento on jo la. Eikä mulla ole mad. siirtä sitä lentoo=( Joten onko kukaan matkustanut rikkinäisellä pasilla ja milasta kokemusta on. kävin kyl kentällä ja sanoivat et kyllä ainakin suomesta pääsen tolla mut miten käy Saksassa Italiassa ja Balkanilla se on eri juttu sit=(
RIkkinäinen passi, onko kokemusta?
momak
97603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hei,
On kokemusta, tiivistettynä voi sanoa että pyydä rajamiestä olemaan HELLÄ sen passin kanssa, vie se vaikka itse käteen sille tarkastajalle ja selitä miksi olet huolissasi.. Pidä sitä varovasti (sitä EI saa mennä teippaileen, siitä ne vasta vihasia on...) ja toivo parasta.
Älä MISSÄÄN tapauksessa anna sitä siihen passipinoon mitä ne tekee esim busseista passeja kerätessä!
Miun oma kertomus aiheesta joitain vuosia sitten:
http://groups.google.com/group/sfnet.matkustaminen/browse_frm/thread/698c9d73bc95e0cd/84b6a56d81e751e6?q=hande&rnum=26#84b6a56d81e751e6
Miehellä oli kannet melkein irti pari vuotta sitten. Matkustettiin sillä passilla (ei myöskään suomalainen) useamman kerran suomesta unkarin ja saksan kautta turkkiin. Ei ollut mitään ongelmia, kerran yksi tullivirkailija jotain ohi mennen sanoi passin kunnosta unkarissa käännyttäessä. Tiedä sitten etteivätkö muut olleet huomanneet vai eivätkö vaan välittäneet. Joka tapauksessa kyllä tuo mahdollisimman nopeasti pitäisi uusia, mutta jos ei ole aikaa et kai voi tehdä muuta kuin toivoa parasta. Voithan yrittää korjailla passia huomaamattomasti vähän, tosin kiellettyähän sekin on. Miehen passin kyllä vaan korjasivat jollain liimalla tms. eivätkä siis vaihtaneet uuteen kun mies myöhemmin haki passin voimassaolon uusimista Suomessa olevalta suurlähetystöltään. Tsemppiä matkaan.
Kiitoksia näistä rohkasevista kommenteista. Nyt vaan pidetään peukkuja pystyssä lauantaihin saakka. Kunhan pääsis ees johonkin posi suomesta etttä matka ei me kokonaan hukaan, onhan kesä ja ulkonakin voi nukkua jos koko budjetti menee uuden passin hankimiseen sit siä ulkomailla=)
... kun konsulaatissa eivät suostuneet myöntämään jollekulle viisumia. Oli kuulemma joku sivuista repeytynyt muutamia millejä. Tämä suomalainen "uhri" ryhtyi sitten räpättämään kännykkäänsä jollekulle tilanteesta, että on se niin väärin...
Valitettavasti minulla tahtoo passin kanssa aina käydä näin... Kerran Thaimaasta tullessani sivu irtosi kokonaan mutta pääsin sillä kuitenkin Suomeen ilman ihmeempiä selvityksiä, nöyränä pahoittelin tilannetta ja korostin matkan tärkeyttä niin se itseasiassa meni läpi suhteelisen helpostikin. Nykyisessä passissani on myös valitettavasti se sivu jo osittain irti mutta olen tehnyt sillä silti 3 matkaa. Joka kerta asiasta on minulle huomautettu ja kiltisti olen luvannut uusia sen heti kun pääsen Suomeen ;o) eli sanoisin, että mikäli et ehdi uutta saamaa´n niin yllättävän hyvin tuokin menee läpi. Itse aion yhden reissun sillä vielä tehdä, voimassa kun vielä olen ja vasta sen jälkeen on tarkoitus uusia. Tsemppiä ja oikein hyvää matkaa!
Etelä-Amerikkaan ei kannata yrittää vähänkään rikkinäisellä passilla. Jos sivun kulma on edes repeytynyt, voit melko varmasti joutua tiukkoihinkin keskusteluihin tullivirkailijoiden kanssa. Joten uusikaapa passinne ajoissa!
Hyvä että ihmisillä on hyviä kokemuksia, itselläni eeräs työkaverilla oli sivu teipattu kun oli repeytynyt ja laivalle olimme menossa niin häntä ei päästetty vaan sai jäädä satamaan.
Ehkä se on eri jutttu etelän matkoilla.:)
passini henkilöllisyysosa oli reilun sentin irti, kreikasta bulgariaan tullessa en meinannut päästä maahan, lähellä oli, että eivät pakottaneet ateenan suurlähetystöön passin hankintaan. kovalla puhumisella pääsin rajan yli ja sain sofian suurlähetystöstä uuden passin. passinvalmistaja setekiltä on tullut suuri erä viallisia passeja, on ollut vääränlainen laminaatti, setek joutuukin korvaamaan passin hankkimisesta aiheutuvat kulut.
Niin minullapa toisenlainen kokemus. Olin Aasiassa monta viikkoa teipatulla passilla. Teippasin läpinäkyvällä teipillä niin että olis kyllä vaikea huomata ja sillä mentiin Thaimaa-Malesia-Saksa-Suomi väliä tuurilla hyvin..