Moikka,
Nauhoitin toimintoja näytöltä Istanbul Desktop Session Recorderilla ja se tallensi istunnot .ogg- päätteisinä.
Saako tuota tiedostomuotoa muutettua mitenkään avi-muotoon tai jonkinlaiseen, mitä myös Windows ymmärtää?
Nauhoitin toimintoja näytöltä Istanbul Desktop Session Recorderilla ja se tallensi istunnot .ogg- päätteisinä.
Saako tuota tiedostomuotoa muutettua mitenkään avi-muotoon tai jonkinlaiseen, mitä myös Windows ymmärtää?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Windowsiin saa kyllä kaikki tarvittavat pluginit. Tosin .ogg taitaa olla audio-formaatti- ei kuva?
http://www.vorbis.com/setup/
ogg on kontaineri joka voi avi:n tavoin sisältää videota, ääntä ja muuta dataa. Vorbis on audioformaatti, joka tavallisesti tallennetaan ogg:n sisään.
Tein sellaisen opetusvideon kotisivuille yhdestä jutusta, minkä tein koneella ja tallensin tuolla Istanbul-ohjelmalla.
Nyt sen pitäisi saada sellaiseen muotoon, että varmasti näkyisi yleisimmillä soittimilla ilman että käyttäjän tarvitsisi ladata mitään koneellensa.
(ja kuten aina unohtuu mainita, Ubuntu Dapperista siis kysymys)
tuolla jotain ?
http://www.freedownloadscenter.com/Best/_ogg-to-avi.html
Heippa käppänä,
Olihan paljon, laitoin tuonne win puolelle tämän
http://www.freedownloadscenter.com/Utilities/Backup_and_Copy_Utilities/Zilla_Free_Audio_Converter_Extractor.html
Kiitti!
http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Mencoder_Introduction_Guide
Sain toimimaan, melko helpostikin noilla ohjeella.
Kiitoksia!
näkyy mpg/mpeg muodossa... Koska .avi vaatii kodekin asennuksen joillekin, kun taas pelkkä MediaPlayer näyttää tuon vakio asennuksenakin.
Vaihdetaanpas, kiitos vinkistä!
Kysy bililtä....
Mutta miksi kysyä bililtä?
Sainhan täältä apuja ja lisäksi sinutkin iloiseksi näköjään...
Onko vielä jotakin tehtävissä hyväksesi?
Niin sinulla on pissaa päässä!