Eli miten saa tehtyä avioehdon? Tahtoisin tehdä sellaisen mieheni kanssa, koska miehellä ulosotossa rahaa ja minulla tiedot kunnossa ja tiedossa runsaasti perintöä ja tahtoisin tehdä sellaisen ehdon että erotessa kummallakin säilyy omat rahat tms.!? Mihin yhteyttä ja paljonko maksaa tehä ehto?
Avioehto
7
2199
Vastaukset
- mkkkkkk
asianajajan avustuksella eli kirjattiin asiat ylös ja allekirjoitukset ja sitten oikeudessa kävi se lappu ja sai näin lain voiman....ja voi tehdä myös jälkikäteenkin (niinkuin mekin teimme)
- se sopimus
eli kirjoitetaan ihan itse tai sitten vaikkapa asianajajalla kirjoitutetaan, nimet alle ja sitten rekisteröidään maistraatissa. Ennen rekisteröinti oli käräjäoikeuteen, mutta tämä on muuttunut joitain vuosia sitten. Malleja löytyy esim. kirjastosta, sieltä on saatavissa asiakirjamalleja-nimisiä kirjoja.
- ehtoja
Hei,
www.maistraatti.fi ja vasemmalta linkki Avioehto. Sivuilta löydät niin kuvauksen avioehdosta (miten tehdään jne..) kuin hinnaston.
Mutta tässä alkuun:
"- Avioehtosopimus tehdään kirjallisesti. Se päivätään ja allekirjoitetaan.
- Lisäksi kahden esteettömän henkilön on todistettava se oikeaksi.
- Avioehtosopimus tulee voimaan, kun se toimitetaan maistraatille rekisteröitäväksi. (46 e)
Avioehtosopimus saattaa olla varsin monimutkainen sopimus. Avioehtosopimuksen tekemistä harkittaessa on aiheellista kääntyä asianajajan, valtion oikeusaputoimiston taikka muun asiantuntevan lakimiehen puoleen." Lähde: maistraatti.fi
Netistä löytyy valmiita avioehtosopimuksia esim.
http://www.lakiopas.com/asiakirjamallit/avioehtosopimus/
Tuo sanamuoto kattaa mielestäni kaiken (myös ne tulevat perinnöt), mutta jos homma on monismutkaisempi, niin hinta-arviopyyntö asianajajalta..
ja tekstitkin voi vaihtaa (esim. miten avio-oikeuden käy toisen puolison kuollessa jne)
esim. http://www.info.tampere.fi/eta/laki2/avioehto/Avio6.html
Lisää tietoa saat googlettamalla vaikka "avioehtosopimus"
Maistraatin sivuilta löytyy valmis lomake Avioehtosopimuksen rekisteröimiseksi. Eli halvimmillaan avioehdon saa 46 eurolla. - kyyninen
Paljasta nyt vielä että se on linnavenkula ja mätkii sua turpaan silloin tällöin...?
- tollasta päähäs
Ei kaikki jolla on luottotiedot mennyt ole linnakundeja.
- häähuuma
mitäpä mennä naimisiin ja tehdä avioehto kun kerrot jo eroamisesta!!!
- bells
jolla avioehdon saa tehtyä!
https://lomake.fi/b/ec/index.cgi/forminfo?s=GalrfmjfdrIDNag&lomake_id=3453&query=avioehto&__lang=fi&return=search_forms
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2072814Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 66968
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies119962Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k505852Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22758