Ostetaan

´Jos saan vanhemmiltani luvan niin haluaisin ostaa Pinseri nartun. Pinserin pitäisi EHDOTTOMASTI olla terve ja hyväkuntoinen!
Väriltään mielellään punaruskea mutta kyllä musta ruskeakin käy. Iältään mielellään yli 1,5 ja alle 3 vuotias. Luonteeltaa ehdottomasti kiltti ja helppo kouluttaa. Pitäisi mielellään osata istua,antaa tassua,mennä maahan ja seurata vierellä. Hinta EI saisi ylittää 500 €uroa!
6360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Huom!! Olen jo 11 vuotias ja olen valmis hoitamaan sitä tulevaa koiraa niin että sillä olisi oma ja rakastava koti.

Äänestä

Itselläni on kyllä kokemuksen mukaan se käsitys, että pinseri on harvoin helppo kouluttaa. Nartut ovat tosin huomattavasti helpompia mielestäni tässä rodussa kuin urokset. Tai siis pinseri on todella älykäs ja oppivainen, mutta se totteleminen on eri asia. Oppii tosi helposti temppuja namipalan avulla.

Äänestä
  • Ihan samaa mieltä edellisen kanssa, pinseriä en luonnehtisi kaikkein helpoimin koulutettavaksi roduksi. Koulutettua, kriteereitäsi täyttävää pinseriä on todennäköisesti myös vaikea löytää.

    Äänestä

  • No mikä teistä sitten olisi sopiva koira mulle?
    Sillä pitäisi olla sileä karva,kiltti ja lempeä,
    helppo kouluttaa ja se pitäisi olla kaunis.
    Eikä mitään mopsia!

    Äänestä

  • Wanda kirjoitti:

    No mikä teistä sitten olisi sopiva koira mulle?
    Sillä pitäisi olla sileä karva,kiltti ja lempeä,
    helppo kouluttaa ja se pitäisi olla kaunis.
    Eikä mitään mopsia!

    Mä aion kumminkin ostaa pinserin tai jonkun sen
    näkoisen koiran!!

    Äänestä

Minulla on kääpiöpinseri ja tosiaan tämä rotu ei ole niitä helpoiten koulutettavia (uskoisin että pinserillä ja kääpiöpinserillä ei ole kovinkaan paljon eroavaisuuksia)
Jos ei kääpiökoira tunnu aivan mahdottomalta vaihtoehdolta suosittelen kääpiöpinseriä. Suuri luonne pienessä ruumiissa, energiaa riittää ja liikunnan tarve valtava. Ehkä vanhempasikin suostuisivat helpommin pienen koiran hankintaan ja tietenkin aina parempi hankkia pentu ja kouluttaa itse. Kouluttaminenkin on tietenkin haaste sinäänsä, mutta siihen pystyy niin nuori kuin vanhakin kun omaa oikean asenteen, perehtyy rotuun ja koulutukseen sekä haluaa onnistua.
Ottaen huomioon ikäsi (en halua olla ilkeä) varoitan kuitenkin että koira ja eritoten näin aktiivinen rotu vie paljon aikaa ja on opittava elämään koiran ehdoilla.......

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wanda kirjoitti:

´Jos saan vanhemmiltani luvan niin haluaisin ostaa Pinseri nartun. Pinserin pitäisi EHDOTTOMASTI olla terve ja hyväkuntoinen!
Väriltään mielellään punaruskea mutta kyllä musta ruskeakin käy. Iältään mielellään yli 1,5 ja alle 3 vuotias. Luonteeltaa ehdottomasti kiltti ja helppo kouluttaa. Pitäisi mielellään osata istua,antaa tassua,mennä maahan ja seurata vierellä. Hinta EI saisi ylittää 500 €uroa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu