hei. minua on ruvennut ihmetyttämään talvikkoni runsas juominen.. hamsterini ei ole edes puolta vuottakaan vielä.. tänään kin hän joi 3 kertaa ja jokaisella kerralla noin. 5 min. edellinen hamsterini joi myös ylettömän paljon ja kuolikin aika nuorena.. mistä tuommoinen runsas juominen voisi johtua? talvikkoni on poika ja edellisen talvikkoni ostin myös samasta eläin kaupasta kun tämän.. ja edellinenkin kuoli piakkoin sen jälkeen kun rupesi juomaan enemmän.. kiitos jo etukäteen..
hamsterin juominen..
11
7124
Vastaukset
- sini91
talvikolla saattaa olla kuuma?!
Mua ihmetyttää mun talvikkoni juomattomuus.Se on vasta 2kk mutta siltikin... ei juo pakosti edes kertaakaan päivässä..
TÄHÄN MUN ONGELMAANKIN VOI OTTAA KANTAA!! KIITOS! On normaalia, että hamsteri juo helteellä enemmän kuin tavallisesti. Ei siis syytä huoleen. Mutta jos hamsteri juo desin 1-2 päivässä, on se jo sairasta (hamsterilla on diabetes).
- Hamsuneiti
Itsekin tätä mietin.. Meillä kuukauden päästä vuoden ikäinen talvikko ja alkanut juomaan tällä viikolla paljon. Mutta luettunani ylemmän kommentin ei se sentään desiä juo, mutta pari kertaa päivässä enintään ja melkein minuutin saattaa joskus siinä olla. Ei ennen ole juonut edes joka päivä, mutta nyt..
- F
Talvikoilla esiintyy diabetestä eli sokeritautia jonkin verran. Se aiheuttaa janoa. Kannattaa siis käyttää hamsu eläinlääkärissä jos kovin näyttää paljon juovan. Yleensähän hamsut eivät juurikaan juo.
Oletteko muuten varmoja että hamsu juo? Joillain hamsuilla on tapana vain valuttaa huvikseen vettä pullosta maahan. - F
Eli tuohon juomattomuus viestiin vastaukseksi, että on ihan normaalia. Hamsterit juovat erittäin vähän. Omieni pullot eivät oikeastaan koskaan lainkaan vajenneet, enkä välttämättä nähnyt niitä juomassa pitkiin aikoihin (joivat tietenkin, mutta öisin).
- taalvvikkoo<3<3<3<3
meillä on kohta 9 kk talvikko ja aikasemmin en huomannut että ois vettä pullosta vähentynyt mutta nyt muutaman päivän aikana hamsu on ruvennut juomaan aika paljon... se juo muutaman päivän aikana 25cc... eihän se sinänsä ole niin paljon, muttakun aiemmin on juonut vähemmän :o
- Hamsuuut
Syyrialaiseni on alkanut viikko sitten alkanut juomaan erittäin paljon. Pitäisikö huolestua?
- hamstre
Se on ihan normaalia ellei hamsterilla ole ilmennyt muita ongelmia. Onhan huoneiden lämpötilat sopivat joissa hamsterinne asuvat? Kääpiähamstereilla diabeteskin on hyvin mahdollinen, mutta uskoisin että se on ihan normaalia kerta muita ongelmia ei ole ilmennyt.
- Anonyymi
talvikkoni ei juo paljoa päivässä kenties yhtään miten reagoin'
- Anonyymi
Alkaa huolestuttavaan että minun kääpiöhamsteri ei juo vettä kunnolla ja hän on 11viikkoa vanha
- Anonyymi
Mulla on saman tyylinen homma, noin 7kk vanha talvikko herra juo runsaasti, on alkanut kävelemään hitaammin. Aikaisempi hamsteri kuoli ripuliin, koska huomasit liian myöhään ettei se juonut juuri yhtään, tästä syystä olen tarkkaillut hamsterin juomista ja ruokintaa aika tarkkaan.
- Anonyymi
Luultavasti diabetes se on periytyvää https://hamsterit.net/2014/05/05/diabetes-eli-sokeritauti-hamstereilla/ kannatta lukea jos arvelee diabetestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2355416Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki843464PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1233251Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423053Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne722929Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv922748Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest152435Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032297- 1691818
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91420