vieläkö pakollinen Tanskaan mennessä, vai riittääkö eu-ajokortti?
passi?
6
832
Vastaukset
- silti mukana
ei tarvitse passia ja ajokortti ei ole eikä tule koskaan käymään matkustusasiakirjana, ei edes eu-mallinen. Sininen eu-henkkari käy mutta passi on aina hyvä olla matkassa.
- riittää
Kävin maaliskuussa Tanskassa, ja ainakin silloin ajokortti (ei eu-kortti) riitti henkilötodistukseksi lentokentällä, sekä Helsingissä että Kööpenhaminassa. Silti passi on varmaan hyvä olla mukana varmuuden vuoksi.
- millä menet
Jos menet lentokoneella riippuu yhtiöstä, että mikä henkilöllisyystodistus kelpaa. Finnairille ainakin kelpaa vanha ajokortti (ei se pahvinen).
- njetuli
Öööö - pohjoismaiden kansalaiset eivät tarvitse passia vieraillessaan toisessa pohjoismaassa.
- pitempi muistinen
....yli 40 vuoteen Pohjoismaiden välillä matkustettaessa (koskee näiden maiden kansalaisia).
Henkilöllisyystodistus tarvitaan (ajokorttikin on käynyt sellaisesta). - yli 50:een vuoteen
pitempi muistinen kirjoitti:
....yli 40 vuoteen Pohjoismaiden välillä matkustettaessa (koskee näiden maiden kansalaisia).
Henkilöllisyystodistus tarvitaan (ajokorttikin on käynyt sellaisesta).Ei ole tarvittu passia Tanskaan, eikä muihinkaan Pohjoismaihin vuoden 1954 jälkeen.
Kumma, että ihmiset eivät vieläkään tunne näin vanhaa asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910901
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882