Onko niin, että uskossa oleva luulee olevansa parempi ihminen? Katsoo oikeudekseen arvostella toisten heikkouksia ja virheitä. Vaarallista yleistää tätä, mutta minulla on kokemusta uskovaisen puheiden kohteeksi joutumisesta. Itse olen kirkosta eronnut, ja hyvästä syystä.
Uskovainen
uskoo olevansa
363709
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
ylemmällä tasolla sotia, ruohonjuuri tasolla yksittäistä nälvimistä ja kaiken syy kiihko usko eli hulluus. Varmaan? joka on uskossa, luulee myös olevansa parempi ihminen. Ei elämän tarkoitus ole koko ajan uskon kanssa höyrötys, minun mielestä.
Ja kaikista pahimpia ovat nämä seurakunnan palveluksessa olevat(en puhu papeista)yleensä naiset. Ovat ulospäin hurskaita, mutta ovat sisältä kieroja noitia!!
Vai uskovaiset ne vaan haukkuu ja juoruilee. Tässä ketjussa kävi kyllä niin että yksikään uskovainen ei oo haukkunut muita mutta ei uskovat kylläkin haukkuvat uskovaisia. Esim tää seurakunnan työntekijöiden haukkuja.Että se siitä :D
Seurakunnan työntekijät riitelevät keskenäänkin. Ihmisiähän hekin tietysti ovat, mutta kummastuttaa se kuitenkin. Olen tavannut muutaman ihan oikean uskovaisen, ja he ovat löytäneet sisäisen rauhan. Silloin ei ole tarvetta mollata muita.
Jos ette ole sattuneet huomaamaan, nii uskovaiset ovat yleensä entisiä juoppoja tai vanhuuden höperöitä, joka taas osoittaa ettei aivot pelaa täysillä..nii miettikää siitä, ketä kiinnostaa joku vitun uskovaisen arvostelu kun itse tietää ettei sillä arvostelijalla kaikki oo kohallaan!!ja sit ne papit ym:kirkkoäijät eivät oikeesti usko mihinkään ne tekevät sitä vain työkseen..että näin....jeesus oli entisaikojen david copperfield eikä ihmeidentekijä
Väärin ymmärretty, uskovat ja ei uskovat ovat molemmat syntisiä, mutta uskovat ovat ARMAHDETTUJA syntisiä.
Helpommin tartutaan uskovan synteihin kuin ns. "tavallisen tallaajan", siinä se. Heiltä odotetaan enemmän.
Aito usko ei tee kenestäkään pahaa, vaan päinvastoin, vain uskon asioiden väärin käsittäminen tekee. Jumalan totuutta ja olemassaoloa ei tee tyhjäksi ihmisten väitteet, että häntä ei ole. Hän on ja pysyy sittenkin !!
Mikä ihme saa ihmisen yleensä uskomaan? Monet eivät eroa kirkosta vaikka eivät uskossa ole.
Miksi elättävät syöttösikaa?
Kun tuhannen vuoden ajalta rupeaa miettimään kirkon touhuja, voi tulla siihen tulokseen että esim. al qaidalaiset ovat melkoisia nöösipoikia. Jenkit jatkavat siitä, mihin kirkko näkyvän toimintansa lopetti. Kaiken takana on tietysti "valittu kansa".
Itse en usko uskovaisten tarjoamiin neuvoihin, koska miten voin luottaa niiden pätevyyteen jos neuvojan käsitys realiteeteistä liikkuu mielikuvitusmaailmassa.
Maailma on pannukakku.
ootki täys tollo!!
Aha, kiitos vinkistä. Mitä mahtanee päässäsi oikein liikkua...
kusta niinkuin jollakin toisella!!!
Näillä ilmoilla kusi kyllä kerkeää haihtua ihon läpi ennen kuin päähän nousee.
Te kuulostatte uskovaisilta! Nyt lopettakaa tuo naputus.
paljon päässä ettei kerkee haihtua.
syöttösika niin ....
Pitää välillä vittuilla hieman takaisin näille älykääpiöille, ettei heidän köyhä elämänsä kävisi mielenkiinnottomaksi. Saattavat vaikka itsensä tappaa, kun ei ole kelle vittuilla.
kaikki vapaa aikasi roikut jossai vitun chatti palstoilla....hanki jo elämä!!!
Töitä teen koneella nytkin ja välillä katselen mitä näille palstoille kirjoitetaan. Vapaa-ajasta en sitten tiedä...
Hanki työ!!!
elämä!!!
Ei nyt kerkeä, urakka on kesken. -09 alusta voinkin jäädä jo "eläkkeelle" jos jaksan tai haluan.
pää räjähdä kun noin jo turvonnut.
Iso prosessori vaatii ison kotelon ja hyvän tuuletuksen.
2 2=5:)
sun pullonpohja lasit.......voe taevas.....
Optiikan täytyy olla kohdillaan, mikäli haluaa kohteeseen osua. Siinä ei taivahan talikynttilät auta.
Eikö sinulla ole nukkumaanmenoaikaa? Pitänee käydä vanhempiasi valistamassa tuossa joskus...
prosessori isoine koteloineen. On huomattu.
Etkö sinä edes osaa laskea. Minulla on ihan 70-luvun prosessori. Voisi olla myös kylläkin 80-luvun...
se elämä äläkä roiku koko iltaa yö myöhään täällä pas... jauhamassa.
http://www.youtube.com/watch?v=1bKicPssELU
Vastaajan sielunelämää...
mutta ethän sinä tollo peloton sitä ymmärrä. No, kerronpa sinulle. Kuusikymmentäluvun kauheen iso prosessori jonka tietomäärä ja kapasiteetti on pienempi kuin minun kännykässä (on sinun aivot). Sen ympärillä on karmeen iso kuori (sinun pääkoppa) ymmärsitkö? Etkö? No ei se mitään.
eipä siihen korhosella ollut enää vastausta.
Mitä nuihin nyt vastata kannattaa. Teinien ruikutusta.
samanlainen ruikuttaja sinä olet ja vielä pahempi. Tässä tapauksessa oli jälleen ilmeisesti saman kirjoittajan näppärä kysely vastailu johon sinun tyhmä polla ei riittänyt vastailemaan.
tuon tuosta papitkin narahtaa kuoropoikien kiksautuksesta, mikäpä siinä, jos kaiken anteeksi saa uskolla, mutta nuo teot tuomitsee syntiset ihmiset, joilta ei armoa saa... onneksi.
Juu,olen kuullut samaa ja myös paikallislehdessä kuhmolaisessa yleisö palstalla oli viime talvena muutama kirjoitus samasta asiasta.
Kuhmossa ollaan kovia juoruilemaan ja puhumaan pahaa toisesta etenkin ihmiset jotka uskovan nimeä kantaa.Minun mielestäni ne ei ole mitään oikeita uskovaisia vaan pahansuopaisia ihmisiä jotka haluaa toiselle pahaa ja valehdellaan toisesta ihmisestä pahaa. Ollaan vahingoniloisia jos toisella menee huonosti ja elämässä on vastoinkäymisiä ja ollaan hanakkaasti puuttumassa toisten ihmisten asioihin,jotka eivät kuulu heille.
Ei täällä kuoropoikia kiksautella, mutta juopotella ja tapella osaa lääninrovastikin.
sotsot suut suppuun öhöm.
olisi kaatajasaarnaajalle temoninajua