yks kysymys

tonttu

kiinnostais ihan hirveesti tehdä juttuja urheilusta. Se on mun intohimo, mistä tiedän paljon kaikkea. Minkä koulutuksen tarvitsen että pääsen tekemään juttuja? Ja onko ees mahdollista päästä...

3

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerttu Leppänen

      Mediaan töihin pääsy on aivan tuurista kiinni, jos minulta kysytään. (Valmistunut media-assistentiksi vuosi sitten) Jos haluat toimittajaksi, niin kannattaa hakeutua ammattikorkeakouluun viestinnän puolelle tai yliopistoon Journalistiikkaa tai puheviestintää yms.

    • Infomestari

      Monet maakunta- ja paikallislehdet käyttävät urheilujuttujen tekoon avustajia ja kirjeenvaihtajia. Se tarkottaa sitä, ettet ole ns. lehden vakituinen toimittaja vaan kirjoitat lehteen vaikkapa vain jalkapallosta tai yleisurheilusta ja saat palkkaa jutun pituuden tai laajuuden mukaan. Siis ns. juttupalkkio. Avustajaksi ryhtymiseen ei tarvita mitään kummempaa koulutusta, kunhan osoitat hyvää suomen kielen taitoa ja asiantuntemusta ja otat itse aktiivisesti yhteyttä lehtien toimituksiin. Kannattaa kysyä uutispäälliköiltä tai urheilutoimitusten päälliköiltä. Olen itse joskus nuorempana avustanut pariakin keskikokoista maakuntalehteä ja siinä käärii helposti sellaiset 500-1500 euroa kuukaudessa varsinkin jos ottaa itse valokuvat juttuihinsa.

    • samaa pohdiskellut..

      Kuten edellä mainittiin, ei muuta kuin yhteyksiä lehtien toimituspäälliköihin tai urheilutoimitusten esimiehiin. Paras vaihtoehto olisi, että kehität itse juttuidean, jonka tarjoat lehdelle. Lehdillä on pulaa jutuista, joten hyvän idean tullessa varmasti suostuvat katsomaan läpi. Ja jos teksti on sujuvaa, palkkio napsahtaa takuuvarmasti.
      Nettikin on nykyään pullollaan urheilun verkkolehtiä, joihin kannattaa ottaa yhteyksiä. Kaikki eivät välttämättä palkkioita maksa (esim jatkoaika.com ja paitsio.com taitavat käyttää vapaaehtoisia), mutta niistä saa hyvää työkokemusta.
      Itse olin saman paikan edessä kolme vuotta sitten. Otin yhteyttä erääseen urheilulehteen, joka suostui ottamaan juttuni. Sen jälkeen menin maakuntalehden urheilutoimitukseen toimitusharjoittelijaksi, tosin työmarkkinatuella. Mutta työkokemusta kertyi ja sitä kautta uusia hommia ja kontakteja. Itse olen tällä hetkellä suuressa mediatalossa kesätoimittajana ja muuten työskentelen freenä.
      Eli ei muuta kuin yhteyksiä vähän joka suuntaan. Jos taitoa ja halua löytyy, töitä varmasti tarjotaan. Kouluja ei edes välttämättä tarvitse käydä, sillä urheilutoimittajan työhön oppii parhaiten tekemällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      123
      10812
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      259
      4682
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      178
      4033
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      179
      3529
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      89
      3371
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      48
      3267
    7. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      80
      3158
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2839
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      68
      1841
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      190
      1708
    Aihe