Avoin yliopisto, APUA!!

-Verbatim-

eli menen nyt vissiin lukion jälkeen avoimeen yliopistoon ja olisi kysyttävää..

Oon käynyt lukiossa kemiaa sekä fysiikkaa kumpaakin vain 1 kurssin. Nyt pitäis saada näitä aineita vähän palauteltua muistiin ja ehkä opetella lisää (että ensi keväänä valintakokeessa kävisi mull parempi tuuri!).

Pitäiskö mun sit ottaa aineopinnot (60op) vai perusopinnot (25op)? Mikä toi op on? Opintoviikkoja vai tunteja vai..? Oon ihan sekaisi, auttakaa!

3

1230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harakka*

      Op = opintopiste. 1 opintoviikko vastaa 1,5 opintopistettä.

      Eiköhän perusopinnot pidä lukea ensin, ennen kuin voi edes opiskella aineopintoja. Aikuislukiossa voi myös suorittaa yksittäisiä [lukion] kursseja.

      • nimimerkki

        Joo, aineopinnot saa suorittaa vasta perusopintojen jälkeen!


    • Matem. luonnontieteellisen ...

      Jos olet lukenut lukiossa vain yhden kurssin kumpaakin ja haluat vain palautella asioita mieleen, niin älä hyvä ihminen tuonne ainakaan säntää.

      Avoimen yliopiston kurssit vastaavat tasoltaa kemian yliopiston kursseja. Siis paljon, paljon vaativampia mitä se yksi kurssi kemiaa lukiossa.
      Siellä oletetaan, että osaat JO lukion oppimäärän sinne mennessäsi. Samoin on fysiikassa.

      Jos kertausmielessä haluat noita opiskella ja oppia lukion oppimääriä, niin suosittelen jotain aikuislukion tyylistä paikkaa. Ei sitten tarvitse olla sormi suussa luennoilla, kun jotain vähän ymmärtääkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1919
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1753
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1550
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1441
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe