Zonealarm:miin tulee viesti murtautumisyrityksistä melkein joka toinen minuutti. Sitten kun katson "Mitä pitäisi tehdä" niin murtoyritykset tulee jotenkin biosin kautta. Minulla on varmaankin biossissa auennu jokin joka mahdollistaa pääsyn tietokoneelleni. MITÄ TEEN?
Bios
Pöljä
3278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eli joku tsekkailee onko sun koneessa jaettu kovalevyjä verkkoon, esim. win2000 ja varmaan XP kans jakaa noi automaattisesti.
Miten voisin lopettaa tuon että minun kovalevyä ei enää jaettaisi verkossa?
Administrative shares (NT, W2K, XP)
Ovat oletuksena käytössä. Jos haluat lisää turvallisuutta, poista ne. Esim. C-asema jaetaan nimellä C$. Dollari tarkoittaa, että asema ei näy verkossa, mutta on silti jaettu. Kommenttina on “Default share”. Hakemisto C:WINNT on jaettu nimellä ADMIN$, kommenttina “Remote Admin”. Lisäksi on share IPC$ jolla ei ole mitään tiettyä hakemistoa. Disabloiminen täytyy tehdä rekisterissä (muuten ne luodaan aina bootatessa uudestaan):
HKLM SYSTEM CurrentControlSet Services lanmanserver parameters:
DWORD-arvojen AutoShareWks ja AutoShareServer pitää olla 0.