Tuntuu porukalla olleen paljon ongelmia Avensiksissa. Minulla on ollut vain noita ylimääräisä nitinöitä ja natinoita. Rupesi kyllä arvellutamaan itseänikin nuo jutut Avensiksien heikosta korirakenteesta, varsinkin kun oman aven natinat ja nitinät ovat tuntuneet lisääntyvän kilometrien myötä. Mahtaako tuo väsyvä kori vaikuttaa tulevaisuudessa jällenmyyntiarvoon jää nähtäväksi. Luulisi, että vopi karkoittaa joitain vaihtoauton ostajia tuo tieto. Itse laittanen loppuvuodesta vaihtoon omani ja toivottavasti Avensiksesta saa vielä silloin kunnon vaihtohyvityksen.
Paljon ongelmia avensiksessa?
-Jore-
72747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tyypillinen provopellehullu ei kerro auton mallia kuinka paljon ajettu jne. Ihmeen hyvin Avensis myy vuodesta vuoteen taitaa olla luokassaan myydyin Suomessa, tämän palstan perustella sitä ei uskoisi. Tietysti oikeat käyttäjät tietävät totuuden ja kateelisilla provopervoilla on vaan tarve provoilla.
Vaimo ajelee meidän Avella 1,6 vm. -00, 145 tkm.
Vaimo jutteli muutama päivä sitten, että takaovi pitää kummallisen lonksahdusen, kun sen laittaa kiinni. No, minä insinöörinä tutkimaan, ja kas, repsikan puolen takaoven saranasta oli toinen kiinnitysruuvi pudonnut kokonaan pois ja toinenkin oli enää sormikireydellä. Tarkistin saman tien kaikki ovet ja myös toisen takaoven saranaruuvit olivat löystyneet. Etuovet olivat OK.
Viittaa kyllä vahvasti nimenomaan korin löysyyteen. Mutta minua se ei sinänsä muuten haittaa, kunhan vaan ruuvit pysyisivät tallella.
Omasta kärrystä sitä tietysti huomaa aina selvimmin kaikki pienetkin viat mutta lohdutukseksi voin kertoa kohtuu suurella otannalla, että juttuja esiintyy muillakin merkeillä. Ohjaamon narinat ja natinat valitettavasti on nykyaikaa kaikki kun tehdään muovista ja liikaa ei ajatella sitä miten muovi käyttäytyy jo kuukausien päästä valmistuksesta. Kyse ei siis ole yksinomaan siitä että kori väsyisi vaan siitä, että muovi kovettuu.
Vanhan ja uuden vertaaminen tuottaa myös vesiperän koska autojen hinnat koitetaan pitää järkevinä samalla kun mm. raaka-aineiden hinnat nousee jatkuvasti. Siitä seuraa se, että valmistuskusatannuksista tingitään "keinolla millä hyvänsä". Erinomainen esimerkki (ei Toyota) on korvata pehmustettuja kojelaudan ja ohjaamon osia kivikovalla muovilla. Se sitten alkaa narisemaan paljon herkemmin kuin ennen käytetty joustava tai päällystetty pinta ja auton käyttäjä tulkitsee asian niin, että kori olisi veltompi ja muovit siksi liikkuisivat enemmän.
Saksassa tähän asiaan on paneuduttu aika paljon Suomea enemmän. Sielä on suurehko bisnes poistaa autoista narinoita, nitinöitä ja kolinoita. Siinäpä olisi hyvä busines jollekulle suomessakin. Hommahan ei sinänsä ole kovin hankalaa mutta vaatii viitseliäisyytta.
minäkin ajattelin että kova kojelauta natisee paljon herkemmin kuin pehmeäpintainen,mutta hämmmästykseni oli suuri että ainakin mitä omia kokemuksia on niin se ei ole itsestään selvä asia,edellinen autoni oli focus joka ei pahemmin natissut verrattuna tähän 04 mallin aveen,no voihan se olla yksilövika-mutta tiet ja ajotyyli ovat samoja molemmilla autoilla
Ei se tietysti ihan se pelkkä muovin kovuus ole ainoa tekijä mikä vaikuttaa siihen natiseeko vai eikö. Natinahan tulee luonnollisestikin siitä, että kaksi muoviosaa pääsee liikkumaan toisiinsa nähden. Jos kunnollisia kiinnikkeitä on tarpeeksi niin eipä ne mihinkään liiku ja natinaa ei tule. Ja myös muut materiaalit kuin muovi kitisee. Itselläni toimenpiteisiin hyvin pian johtava narina tulee siitä, kun muovinen turvavyön lukko narisee nahkapenkkiä vasten.
tuo uuden avensiksen korihan on ihan susi se menettää jäykkyyttä todella paljon muutamassa vuodessa. Lukekaa vaikka Auto bild lehti siellä oli hyvää juttua uudesta avensiksesta.
ne miehilläkin löystyy paikat vanhetessaan.