Liveroolipeli?

Häh?

Mikä ihme on liveroolipeli?

1

1247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vokkie

      Liveroolipelit ovat tavallisista "pöytä"roolipeleistä kehitetty roolipelaamisen muoto. Harrastajat kutsuvat tätä larppaamiseksi.
      Ensinnäkin roolipelissä pelaaja pelaa kuvitteellista hahmoa, jonka hän tai pelinjohtaja on kehittänyt. Hahmolla ja pelillä on taustatarina ja kuvaus. Näiden perusteella pelaaja eläytyy tarinaan ja hahmoonsa ja vie tarinaa eteenpäin kertomalla hahmonsa tekoja ja tunteita.
      Liveroolipelaaminen on hieman pidemmälle vietyä roolipelaamista. Pelaaja pöytäroolipeleistä poiketen eläytyy hahmoonsa myös fyysisesti. Hän pukee päälle hahmoonsa sopivat vaatteet ja lähtee pelaamaan pelinjohtajan/kirjoittajan lähtötilanteen mukaisesti ja vie pelimaailmaa ja hahmonsa tarinaa näin eteenpäin.

      Liveroolipelit syntyvät yleensä jonkun henkilön ryhtyessä pelinjohtajaksi. pelinjohtaja kehittää pelin idean, pelimaailman(tai käyttää olemassa olevaa), kirjoittaa pelaajille hahmot ja kirjoittaa peliin alkutilanteen, josta pelaajat vievät siis tarinaa eteenpäin.

      Tässä joitakin asioita lyhyesti liveroolipelaamisesta. Kysyä saa lisää. En varmaankaan huomaa kertoa kaikkea, jotka itselle ovat itsestäänselvyyksiä :-)

      -Vokkie-

      Alla vielä muutamia hyödyllisiä linkkejä:

      http://www.larp.fi/wiki/Mitalarppaaminenon/
      (Suomen liveroolipelaajat ry:n sivusto)

      http://ilendil.1g.fi/larp/gallery/
      (liveroolipeli aiheisia valokuvia)

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      286
      7064
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      54
      4971
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4491
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      10
      4300
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      43
      3808
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      120
      3682
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3646
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      27
      3549
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3323
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2480
    Aihe