Miten tuolle viinitupa-alueelle pääsee kätevämmin? Onko samalla alueella paljon viinitupia ja mitä muuta kyseisellä alueella on?
Olen yrittänyt etsiä netistä tietoa, mutta en ole saanut ihan kokonaiskuvaa asiasta. Kaikki kokemukset ja vinkit on siis tervetulleita!
Grinzing/Heurigen
3
1917
Vastaukset
- Schani
Ratikka 38 Schottentor-Grinzing tai Bussi 38A Heiligenstadt(Metro)-Kahlenberg Grinzingin kautta. Kannattaa käydä myös Kahlenbergillä, upea näkymä yli kaupungin, myös viinitupia löytyy. Nussdorf (Ratikka D) on myös lähistöllä, viinitupia ja vähemmän turisteja.
Paljon muuta kun viinitupia - ja ylellisiä asuintaloja - ei Grinzingissä ole. Gustav Mahler on haudattu Grinzingin hautausmaalle.- schrammelmusik
http://de.wikipedia.org/wiki/Schrammelmusik
http://www.weinhandlung-schroeder.de/Wien_Grinzing.123.0.html
http://www.kahlenberg.at/willkommenamkahl.html
http://www.jop-kriegskunst.de/wien.htm
http://panoramablick.com/index.php?nav_id=2194&final=1&kat_id=2198&cam_id=1762&lang=de&action=showkat
Kahlenbergilta kannattaa kävellä alas viiniviljelmien läpi etenevää polkua.
http://www.wien.gv.at/index/fahrplan.htm
"Wien, Wien nur DU allein !" - ***
schrammelmusik kirjoitti:
http://de.wikipedia.org/wiki/Schrammelmusik
http://www.weinhandlung-schroeder.de/Wien_Grinzing.123.0.html
http://www.kahlenberg.at/willkommenamkahl.html
http://www.jop-kriegskunst.de/wien.htm
http://panoramablick.com/index.php?nav_id=2194&final=1&kat_id=2198&cam_id=1762&lang=de&action=showkat
Kahlenbergilta kannattaa kävellä alas viiniviljelmien läpi etenevää polkua.
http://www.wien.gv.at/index/fahrplan.htm
"Wien, Wien nur DU allein !"...kannattaa näköalojen takia katsasta: Upea näköala yli Wienin, etenkin illalla "sinisen hetken" aikana.
Kahlenbergille pääsee Grinzingistä paikallisbussilla, vuoroväli ehkä n. pari kertaa tunnissa. Matka näköalapaikalle on myös maisemiltaan hieno, mutta perillä ei juurikaan ole muuta kuin ravintola.
Ja kyllä Grinxzingissä kannataa käydä, vaikka turistialuetta onkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343996
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951296Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681195Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51051- 47951
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333924Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26911En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39892