Helsingissä Aleksis Kivenkadulla oli moottoripyörä kaks päällä-tilanne, ilman kypäriä molemmat miehet. Meiran vieressä menossa Sturenkadun yli oli moottoripyörä siis. Vasemmalta tuli yllättäen poliisi, Mondeo. Se oli ekana valoissa siellä. Poliisiauto lähestyi rauhallisesti prätkäjannuja, sinivalot vilkkuen. Prätkäpojat lähtikin karkuun. Kaasua vaan ja tien yli. Tien yli vaan ja liikenteen sekaan vaikka molempiin suuntiin meni autoja. Selvisivät keskikaistalle ja autot jarrutteli mutta sitten pamahti oikealta tulevan Jeepin kylkeen ja pyörä kumoon. Toinen poliisi heti paikalla ja kuljettaja käsirautoihin. Kyydissä istunut lähti ravamaan Sturenkatua ylös, poliisi perässä. Mies hyppäsi sillalta alas Vallilan makasiineille. Korkea pudotus, muutama metri. Poliisi jäi sillalle ja huhuili radiopuhelimeen. Kohta olikin maija vastassa toistakin karkulaista ja mies saatiin kiinni.
Tilanne oli kuin elokuvista suoraan silmien edessä tänä iltana tuossa kello 21 maissa.
Lievä takaa-ajotilanne
14
1970
Vastaukset
- motoristi myös
.. siis ne prätkätyypit ..
kuulostaa hiukan sentyyliseltä että olivat varastaneet sen mopon ..
tänäpäivänä ei kukaan aja kaupungissa ilman kypärää , ainakaan muualla suomessa ..
Kuitenkin , jos niinkuin ajattelit viestilläsi mollata meitä motoristeja , niin kyseleppä ensin
faktat .. oliko se niiden oma mopo .. ja oliko kuskilla korttia ..
kortittomat ja pyörävarkaat ei ole motoristeja !!- Hesassa
En mitään mollata halunnut tietenkään, miksi muka haluaisin mollata, en tietenkään!
Kerroin vain mitä tapahtui silmiemme edessä keskellä kirkasta iltaa Helsingissä.
Hyvä ettei pyssyt laulaneet. (Tai singot). - kalenteristi
Hesassa kirjoitti:
En mitään mollata halunnut tietenkään, miksi muka haluaisin mollata, en tietenkään!
Kerroin vain mitä tapahtui silmiemme edessä keskellä kirkasta iltaa Helsingissä.
Hyvä ettei pyssyt laulaneet. (Tai singot).Se, että kaksi ihmistä on pyörän päällä ei ole vielä kokoontuminen. Se, että pyörä ajaa kadulla ei ole vielä moottoripyörätapahtuma, joten tää sun viestis kuuluu tuonne moottoripyörä ryhmään eikä kokoontumiset ja tapahtumat ryhmään.
Lisäksi kirjoituksesi on samantyylinen kuin nina36:n joka on saanut jo täältä muutamat lähtöpassit, joten ei liene kaukaa haettua, että joku/jotkut eivät ota tuota kirjoitustasi kovin tosissaan. - Nina 36
kalenteristi kirjoitti:
Se, että kaksi ihmistä on pyörän päällä ei ole vielä kokoontuminen. Se, että pyörä ajaa kadulla ei ole vielä moottoripyörätapahtuma, joten tää sun viestis kuuluu tuonne moottoripyörä ryhmään eikä kokoontumiset ja tapahtumat ryhmään.
Lisäksi kirjoituksesi on samantyylinen kuin nina36:n joka on saanut jo täältä muutamat lähtöpassit, joten ei liene kaukaa haettua, että joku/jotkut eivät ota tuota kirjoitustasi kovin tosissaan.Mitä sä höpiset siellä mä mitään lähtöpasseja ole saanut. Taidat päissään siellä höristä taas.
- silminnäkijä
kalenteristi kirjoitti:
Se, että kaksi ihmistä on pyörän päällä ei ole vielä kokoontuminen. Se, että pyörä ajaa kadulla ei ole vielä moottoripyörätapahtuma, joten tää sun viestis kuuluu tuonne moottoripyörä ryhmään eikä kokoontumiset ja tapahtumat ryhmään.
Lisäksi kirjoituksesi on samantyylinen kuin nina36:n joka on saanut jo täältä muutamat lähtöpassit, joten ei liene kaukaa haettua, että joku/jotkut eivät ota tuota kirjoitustasi kovin tosissaan.Tapahtuma se oli. Takaa-ajotapahtuma. Eikä se mitään paskapuhetta ole. Useita silminnäkijöitä ja liikenne oli poikki hetken aikaa risteyksessä ja sitten poliisit ohjasivat. Pojat kuuluivat tiettyyn moottoripyöräkerhoon.
- ite just sanoit että
silminnäkijä kirjoitti:
Tapahtuma se oli. Takaa-ajotapahtuma. Eikä se mitään paskapuhetta ole. Useita silminnäkijöitä ja liikenne oli poikki hetken aikaa risteyksessä ja sitten poliisit ohjasivat. Pojat kuuluivat tiettyyn moottoripyöräkerhoon.
Ei ollut tapahtuma. Se oli TILANNE. Lue otsikko, takaa-ajotilanne. Tämä palsta on kokoontumisajot ja TAPAHTUMAT eikä kokoontumisajot ja TILANTEET.
- silminnäkijä
ite just sanoit että kirjoitti:
Ei ollut tapahtuma. Se oli TILANNE. Lue otsikko, takaa-ajotilanne. Tämä palsta on kokoontumisajot ja TAPAHTUMAT eikä kokoontumisajot ja TILANTEET.
Tapauksella oli useita silmminnäkijöitä. Ihmiset seisoivat katujen vierellä seuraamassa tilannetta.
- Niina 36
Siinä sen näkee kuinkka vastuuntuntoista sakkia tämä motoristiporukka on.
- Hondisti
Ja 95% todennäköisyydellä Harrikalla liikenteessä. Me Oikeat Motoistit (siis uusilla japanilasilla pyörillä ajavat) olemme paljon vastuuntuntoisempia.
- Buimuri
Näitä helvetin hörhöjä on joka harrastuksessa. Kamppailulajeissa on tyyppejä jotka rikkovat mielellään raajan tai hierovat itseään blondia vasten mattoväännössä. On lentäjiä, jotka tekevät tempun pari lähellä kaupungin kirkkoa. Ja sitten vielä nämä munan vilauttajat. No joo tuo taitaa olla sairaus mutta varmasti monelle myös antoisa huvi.
- per..ssä
Joku potkunyrkkeilijä/harrastaja hakkasi viimeviikonloppuna serkkuni, joten kusipäitä
sopii kaikkiin porukoihin - tiukalla??
Hondisti kirjoitti:
Ja 95% todennäköisyydellä Harrikalla liikenteessä. Me Oikeat Motoistit (siis uusilla japanilasilla pyörillä ajavat) olemme paljon vastuuntuntoisempia.
Olet tosiaankin MOTOISTI. Aja vaan uudella JAPANILASILLASI, äläkä puutu täysjärkisten asioihin
- Hondisti
tiukalla?? kirjoitti:
Olet tosiaankin MOTOISTI. Aja vaan uudella JAPANILASILLASI, äläkä puutu täysjärkisten asioihin
Sattuipa pari kirjoitusvirhettä.
Ja täysjärkisten asioihin en puutu, mutta noiden harrikkamiesten ja custom-kuskien asioihin puutun. Heitä kun ei ole älynlahjoilla siunattu. - nudisti
Hondisti kirjoitti:
Sattuipa pari kirjoitusvirhettä.
Ja täysjärkisten asioihin en puutu, mutta noiden harrikkamiesten ja custom-kuskien asioihin puutun. Heitä kun ei ole älynlahjoilla siunattu.Tuohon totean vaan että uusi japanilainen moottoripyörä ei tee tosiaankaan kenestäkään vastuuntuntoista ! Monta kertaa asia toisinpäin..
vanhalla japanilaisella moottoripyörällä ajava
kymmeniä vuosia ajamista harrastanut osaa jo aika hyvin ajaa , toista kun nämä tuoreet motoistit uusien ja tehokkaiden pyöriensä kanssa, joiden koheltamisten takia sitten me kokeneet kuskit maksamme vakuutusmaksuja kokoajan enempi !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk702412Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911576Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.641355Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll711339- 1281237
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1521111- 1401072
Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j881039- 701028
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur74997