Laihdutus

Olen 173/62 ja minulla on suht painavat luut. Perseestä alaspäin kroppani on kiinteä, perse on kehuttu ym. Mutta pahani on pieni pömppö ja löysä. Rintoja ei juuri lainkaan ja leveät hartiat. Olen tullut siihen tulokseen että olen ylipainoinen ja ajttelin pudottaa kymmenen kiloa, (viisi kiloa jo pudotettu) onko tämä mielestänne sairasta itsekuritusta, tai jotain. Ennen laihduttamiseni alkuakaan minulla ei ollut rintoja joten minulle kertyy rasva vatsaan, ei rintoihin. Joten "muotoihini" ei laihdutus välttämättä vaikuttaisi vaan yleensäkin rasvan määrän vähentämiseen, mitä mieltä olette??
5334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

..mikä pakko on näyttää laihalta? Olisit alipainonen jos laihduttasit kymenen kiloa! Vähemmästäkin jo. Olet nyt just ihannepainossasi..et olisi mikään läski vaikka painasit enemmänkin! Laihduttaminen ei pienennä luitasi..saa ne näyttämään miltei suuremmalta vielä jos olet muualta laiha. Rinnnatkaan eivät tuolla menolla kasva taatusti ainakaan sillon jos aiot laihuttaa paljon.Jospa oottasit vielä pari vuotta ja kattosit sit tarviitko laihdutusta?Tee vatsalihaksia jos et tykkää pömpöstäsi.

Äänestä

on niín yleinen, mutta typerä perustelu ihmisen painoon. Tutkimusten mukaan suurikokoisen aikuisen miehen luiden painoero voi olla maksimissaan 300g!!!
Ton ku jokainen paksukainen vielä ymmärtäisi.

Mutta asia jota kysyit on yksinkertainen: ei ole mitään syytä olla laihduttamatta sitä pötsiä pois. Lisäksi olet jo puolivälissä matkaa, kun kerran olet jo onnistunut pääsemään viidestä kilosta eroon.
Onneksi olkoon jo nyt :)

Äänestä

Olen kyllä sitä mieltä, että tuolla paino/pituussuhteella ei kannata laihduttaa. Luiden "paino" ei todellakaan tuo kiloissa paljoa lisää, kuten toinenkin vastaaja kirjoitti. Mutta ulkomuotoon se kyllä vaikuttaa, itsekin olen leveäharteinen, ja näytän siis leveämmältä kuin jotkut minua painavammat. Mutta tähänhän ei laihduttaminen vaikuta, joten pitää vain olla ylpeä ryhdikkäistä hartioista.

Vatsalihasliikkeet eivät paljon auta pömppömahaan, sillä ne tosiaankin vain kiinteyttävät ja paljon tehtyinä paksuntavatkin lihaksia, eivätkä poista/laihduta mitään vatsan alueelta. Pömppömaha saattaa kuitenkin johtua huonosta ryhdistä, joten tasapuolinen selkä- ja vatsalihaksien kehittäminen tukee vartaloa niin, että mahakin näyttää pienemmältä. Ja hartialihaksiakin kannattaa venytellä, jotta hartiat tosiaan näyttävät ryhdikkäiltä, jolloin rinnatkin näyttävät terhakkaammilta!

Äänestä

Oot nyt juuri sopivan kokoinen! Ei luisevissa naisissa oo mitään hienoa. Naisen pitää olla pehmeä. Pieni pömppökään ei paljoa haittaa, mutta sen nyt voisit jotenkin yrittää poistaa jos haluat välttämättä jotenkin ulkonäköäs kohentaa! Mut älä perkele mee laihduttamaan enempää!

Alavatsaa voit treenata vatsarutistuksilla tai kuntosalin ihmehärveleillä.

Äänestä

Jos haluat isommat rinnat niin älä ainakaan laihduta! Laihduttaminenhan hävittää rasvaa ja sitähän rinnat juuri ovat.
En tiiä minkä ikänen oot, mutta joillakin likoilla rinnat kehittyvät vielä 18-vuotiaanakin! Kyllä ne rinnat vielä tulee! Älä panikoi!=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pink* kirjoitti:

Olen 173/62 ja minulla on suht painavat luut. Perseestä alaspäin kroppani on kiinteä, perse on kehuttu ym. Mutta pahani on pieni pömppö ja löysä. Rintoja ei juuri lainkaan ja leveät hartiat. Olen tullut siihen tulokseen että olen ylipainoinen ja ajttelin pudottaa kymmenen kiloa, (viisi kiloa jo pudotettu) onko tämä mielestänne sairasta itsekuritusta, tai jotain. Ennen laihduttamiseni alkuakaan minulla ei ollut rintoja joten minulle kertyy rasva vatsaan, ei rintoihin. Joten "muotoihini" ei laihdutus välttämättä vaikuttaisi vaan yleensäkin rasvan määrän vähentämiseen, mitä mieltä olette??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu