Tunnistatko nämä viat?

D-4D 2.0 -05

Onko seuraavat "viat" tuttuja?

1. Kahdessa ristikkäisessä ovessa ei toimi sähköisten lasinnostimien ns. Auto-toiminto (=yhdellä painasulla lasi kokonaan auki tai kiinni). Sen pitäisi vissiin toimia jokaisessa.

2. Keskikattovalosta kuuluu irtonaisen osan tapaista helinää ajoittain. Loppuu kun kopauttaa.

3. Konetilasta kuuluu kiihdytettäessä vakiotaajuinen räpinä. Aivan kun joku muovisuojista olisi irti tms. Taitaa kuulua sivutuulella selvemmin.

4. Heikko starttimoottorin teho. Tuntuu kuin lähtisi viimeisillään tulille. Lähtee kuitenkin säällä kuin säällä ...-28C, mutta aina yhtä laiskan tuntuisesti.

5. Etupenkin kiskot väljiä, tai ainakin pitää ajossa selvää ääntä kuin olisi väljä. Tämä tietenkin todettu vain vänkärin puolelta.

Mullipitäjän merkkihuolto ei tunnu saavan ko. asioihin mitään parannusta. Takuuta on vielä jäljellä, joten pitäisi saada nämä hoidettua.

Onko jollain tiedossa muita (tyyppi)vikoja joita ilmennyt suht. uudessa autossa?

16

3485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1.4 HB -05

      Ei kyllä ole esiintynyt mitään noista.

    • outoja

      Mitään vikaa ei ole esiintynyt farmari-Corollassani (-05) , ei siis noitakaan.

    • Pera

      En ole Toyotaa kokeillut, mutta lasin auto-toiminto ei saa toimia sulkemissuuntaan. Aueta ikkuna voi yhdellä painalluksella. Muistaakseni vuonna -96 käytin faijan Nissanin ensihuollossa ja valitin kun autotoiminto ei sulkenut ikkunaa, kerrottiin että piuha on katkaistu, koska suomen lainsäädäntö ei salli ko. toimintaa. En tiedä miten asia on tänä päivänä, mutta ei ainenkaan Saabissa tai Volvossa auto-toiminto ole kuin avaussuuntaan, muista merkeistä en tiedä.

      • vitsin

        murjasit "suomen lainsäädäntö ei salli ko. toimintaa" heh heh. Kyllä ainakin saksalaisilla on sen verran logiikkaa että automaattitoiminto toimii molempiin suuntiin.


      • voi olla
        vitsin kirjoitti:

        murjasit "suomen lainsäädäntö ei salli ko. toimintaa" heh heh. Kyllä ainakin saksalaisilla on sen verran logiikkaa että automaattitoiminto toimii molempiin suuntiin.

        tänään noin.

        Kirjoittajahan kertoi vanhemmasta jutusta.


      • irwin.
        vitsin kirjoitti:

        murjasit "suomen lainsäädäntö ei salli ko. toimintaa" heh heh. Kyllä ainakin saksalaisilla on sen verran logiikkaa että automaattitoiminto toimii molempiin suuntiin.

        saksalaisissahan laatu käytännössä on sitä ettei muutaman kuukauden päästä toimi kumpaankaan suuntaan ja lisäksi varustetaso on se että takaikkunoissa on näpsäkät veivit.


    • corolla_05_4d

      Tuo lasinnostin ongelma on tuttu, koska se tuli eteen vahvistimenasennuksen yhteydessä itsellenikin. Eli kun oven johtoja irroitteli liittimistään, katkeaa yhteys akkuun ja ikkunan auto toiminta menee manuaali tilaan.

      Emaililla kysymällä sain ohjeet Tammerautosta, että sen saa itsekin takaisin päälle, joten huollossa ei tarvitse käydä. En nyt ole sata varma, mutta muistaakseni menee näin:
      - Virta pois, ko. oven ikkuna kiinni.
      - Paina ikkuna nostinta ylöspäin (siis pohjaan, auto-toiminnolle asti) ja pidä painettuna.
      - Laita virta päälle
      - Vapauta ikkunan nostin 10s kuluttua
      - auto-toiminto toimii jälleen

      Jos ei toimi, kokeile nostinta pitää virran ollessa päällä alaspäin 10s, kun en ole varma tästä. Jos ei toimi, mailaa sinäkin Tammerautoon (huoltoon). Ihmettelen kovasti, miksi huollossasi ei tätä asiaa tiedetty.

      Muut viat oli tuntemattomia itselleni.

      • Anonyymi

        Sain toimimaan tällä ohjeella, kiitoksia! Silti, joka autosta tulee ooppeli joskus, jopa Toyotasta. Ei tämä mikään maanpäällinen taivas ole tämäkään vaikka joillekin ilmeisesti on. Toki jos on laiminlyöty ja kiusattu lapsena.


    • Jaapperson

      2003 D-4D. Ostin vuoden vanhana ja täytyy kyllä myöntää, että laiskasti lähtee talvella letkuruokinnasta huolimatta käyntiin.
      Öljyt täyssynteettiset ettei sen siitä pitäisi johtua ja akkukin tuntuu olevan kunnossa.

    • Corolla -04

      5. Etupenkin kiskot väljiä, tai ainakin pitää ajossa selvää ääntä kuin olisi väljä. Tämä tietenkin todettu vain vänkärin puolelta.

      Itselläni oli väljyyttä siinä kiskossa mikä siirtää penkkiä eteen ja taakse. vaihdatutin sen takuuseen. Aina tunsi kopauksen ku kiihdyyti tai jarrutti. Uusi on ollut jämpti ei kopise.

    • Wilburi

      1. Kaikkien ikkunoiden pitäisi toimia
      2. En ole törmännyt vastaavaa, eikä pitäisi kuulua mitään ylimääräistä
      3. Kannattaa kertoa ongelmasta seuraavassa huollossa
      4. Ainakin itselläni on toiminut moitteitta
      5. Olen huomannut omassa saman ja kaverin Corollasta on kyseinen "vika" korjattu. Täytyy seuraavassa huollossa kertoa nitinästä

      Mikäli merkkihuolto ei ongelmia korjaa, niin ota yhteyttä mahantuojaan

      Itselläni ei ole ollut mitään vikaa Corollassa, mitä nyt tuo penkki on alkanut pipää nitinää viime aikoina samoin kuin koejelaudasta on alkanut kuulu myös jotan epämääräistä. Seuraavassa huollossa korjataan

    • D-4D

      Kiitokset kaikille vihjeitä/kommentteja antaneille!

      Tosiaan hämmästelin näitä pieniä laatuongelmia itsekin. Aikaisemmat uusina ostamani Corollat ovat olleet tämän tapaisten asioiden suhteen laadullisesti parempia.

      ...

    • Anonyymi

      Mnulla ei ole,koksaan ikuna ollut minkäänlaita vikaa Missään corollassa.Se on parasauto maalimassa.

    • Anonyymi

      Jännä väite tuo lakiasiantuntijan tieto. Sähköikkunoiden napeissa lukee "ALL AUTO" mistä voi päätellä jotakin. Hyväksytty tieliikennekäyttöön ja menee leimata läpi, joskus muilla huomautuksilla. Kyllähän laseissa on ja voi olla turvapysäytys jos sitä käärmeen sikiötä koittaa hiljentää.

    • Anonyymi

      Toyota on kuuluisa sähkövioistaan ja kaikista ylimääräisistä äänistä. Halvoista osista ei hyvää saa.

    • Anonyymi

      Aloittaja,mitä ohmettä oikein sähellät? Nythän sulle nauraa KAIKKI!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      102
      6708
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4018
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3445
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      383
      1837
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1428
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      28
      1367
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      48
      1141
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1016
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      950
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      909
    Aihe