Eli ruostetta ikkunapilareissa näissä jotka maalattu mustaksi.Onko mahdollista saada takuu korvaukseen kun puhkiruostumattomuustakuu on 6-vuotta.Onko kokemusta ja onko tyyppivika.?
Avensis 2000 ruostetta ikkunanpilareissa
the sam
82329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Puhkiruostumattomuustakuu ei pahemmin tuollaisia korvaile. Ruostumisen pitää alkaa sisäpuolelta jne. Omaan piikkiin taitaa mennä.
Tuskin mistään erityisestä tyyppiviasta on kyse. Paljon vaikuttaa, millaisissa suolaliemissä on ajettu, onko pesty ja vahattu säännöllisesti, onko kiveniskemät ja naarmut korjattu ajoissa. Myös painepesurilla läheltä paineella ruiskuttamalla saa jäämään vettä muhimaan listojen alle.
auto on muuten koriltaan tosi siisti. Ei missään muualla ruostetta.
Jos ajattelee MB E-sarjan autoja ja niissä ruostui ovet tiivisteiden välistä ja takuuseen meni moni väyrynen.
Sisältäåäin tässäkin avensiksessa on ruoste tunkenut.Kumma juttu ???
Miten auton omistaja voisi aukottomasti todistaa missä "suolaliemissä" autolla on ajettu tai kuinka usein autoa on pesty tai vahattu? Toki maahantuoja tai autoliikkeet pyrkivät yleensä "luistamaan" vastuusta tällaisissa tapauksissa ja jättää auton omistajan ongelman kanssa yksin. Kyllä autojen pitää pysyä myös Suomen oloissa ruostumattomina vähintään kyseisen ajan.
Ei varmaan voikaan todistaa. Mutta käsitykseni on se, että puhkiruostumattomuustakuu toimii vain selvissä valmistusvirheissä. Kaikesta muusta kai joutuu sitten jo vääntämään liikkeen tai maahantuojan kanssa.
Tuli mieleen, kun kommentoit sitä, että miten on pesty ja vahattu autoa? Aina ei välttämättä sekään vaikuta auton ruostumiseen, miten sitä jaksaa kuurata. Tietenkin suolaliemet kannattaa pestä pois!
Yhdellä tutulla oli auto (Corolla), joka oli hänellä noin 15 vuotta. Hän ei käytännössä pessyt autoa koskaan. Sen minkä sade huuhteli, oli auton puhdistus. Auto pysyi "ruosteettomana" loppuun asti lukuun ottamatta auton helmoja joihin kiveniskemät aiheuttivat ruostetta. Pienellä hitsaamisella niistäkin selvittiin.
Voisiko siis ruostumisen estää sittenkin jättämällä auto pesemättä? Tuleeko auton pintaan tietynlainen kalvo, jos autoa ei pestä?
Noh, likaista ei tietty oo mikään mukava katella...:)
Vaan kun asioit. Itsellä Volvosta (5 vuotias) korjattiin vähän vastaava juttu takuuseen kun ei jäänyt kuuntelemaan ensimmäistä työnjohtajaharjoittelijaa.
Kyllä ne korjaavat kun osaat vaatia.
Täytyypäs kokeilla miten käy!
Meillä hiacen takaluuku maalattiin takuuseen vaikka ruoste oli tullu kiveniskemistä.