Lastenhoitohuone ja imetys
Olimme Rauman Prismassa kauppareissulla, kolmenkuukauden ikäisen lapsen kanssa.
Kun lapseni huusi ruokaa, päätimme, että vaihdamme hänet kuiviin ja imetän hänet lastenhoitohuoneessa, joka on myöskin Inva-WC. Olenhan ennenkin lapseni ruokkinut erikaupunkien kaupoissa lastenhoitohuoneissa. No vaihdoin häneltä vaipan ja aloin syöttämään. Kunnes hetkenpäästä oven takana on vartija ja huutaa tulkaa ulos vessasta. Huusin, että kestää vielä hetken, ruokin lastani. Yritin lapselleni kertoa, että yritä nyt nopeasti syödä, mutta eihän kolmenkuukauden ikäinen lapsi ymmärrä sitä, että nyt on pakko syödä nopeaan. Kunnes hetkenpäästä vartija huutaa uudestaan, päästäkää muutkin sinne vessaan, tulkaa ulos sieltä. Pakkohan ruokinta oli lopettaa kesken, kun oli vessasta poistuttava. Yritä sitten lapselle selittää, miksi hän ei saa syödä, kun vartija ajaa pois vessasta. Ymmärtäisin sen, jos meidän perheessä imettäminen kestäisi kauan, mutta usein se on 5-10 minuuttia. Ja myönnän, että en ymmärrä sitä, miksi siellä lastenhoitohuoneessa on sitten tuoli, jos se ei ole imettämistä varten? Kerta minulle se tuoli siellä nimenomaan tarkoittaa, että voit imettää lapsesi tässä. Joku voisi kertoa, miksi se tuoli siellä sitten on. En ennen ole pitänyt itseäni suurenakaan rikollisena, mutta näköjään lapsen ruokkiminen on jotain aivan pahaa. Ja kyllä tästä jäi itselle erittäin paha mieli.
Olimme Rauman Prismassa kauppareissulla, kolmenkuukauden ikäisen lapsen kanssa.
Kun lapseni huusi ruokaa, päätimme, että vaihdamme hänet kuiviin ja imetän hänet lastenhoitohuoneessa, joka on myöskin Inva-WC. Olenhan ennenkin lapseni ruokkinut erikaupunkien kaupoissa lastenhoitohuoneissa. No vaihdoin häneltä vaipan ja aloin syöttämään. Kunnes hetkenpäästä oven takana on vartija ja huutaa tulkaa ulos vessasta. Huusin, että kestää vielä hetken, ruokin lastani. Yritin lapselleni kertoa, että yritä nyt nopeasti syödä, mutta eihän kolmenkuukauden ikäinen lapsi ymmärrä sitä, että nyt on pakko syödä nopeaan. Kunnes hetkenpäästä vartija huutaa uudestaan, päästäkää muutkin sinne vessaan, tulkaa ulos sieltä. Pakkohan ruokinta oli lopettaa kesken, kun oli vessasta poistuttava. Yritä sitten lapselle selittää, miksi hän ei saa syödä, kun vartija ajaa pois vessasta. Ymmärtäisin sen, jos meidän perheessä imettäminen kestäisi kauan, mutta usein se on 5-10 minuuttia. Ja myönnän, että en ymmärrä sitä, miksi siellä lastenhoitohuoneessa on sitten tuoli, jos se ei ole imettämistä varten? Kerta minulle se tuoli siellä nimenomaan tarkoittaa, että voit imettää lapsesi tässä. Joku voisi kertoa, miksi se tuoli siellä sitten on. En ennen ole pitänyt itseäni suurenakaan rikollisena, mutta näköjään lapsen ruokkiminen on jotain aivan pahaa. Ja kyllä tästä jäi itselle erittäin paha mieli.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Olisko sun pitänyt läväyttää tissit esiin hedelmätiskillä?
Valita ihmeessä ja vartijan esimiehelle myöskin! Ehdottomasti!
S-marketeilla on nettisivut sieltä kautta voit laittaa palautteen.
Tuohtunut muummukka...
Hei
Itse olen aina kans ajatellut, että vauvanhoitohuoneet ovat sitä imetystäkin varten. Itse olen juuri ottanut selvää missä niitä on, jos joskus sattuu, että pitää vaihtaa vaippa tai imettää, enkä ole autolla liikenteessä. Lisäksi tuo kertomasi juttu on kyllä niin röyhkeä, oliko sinne vessaan edes muita tulijoita? Vaikka ei olisi, niin kai sitä wc:ssäkin saa istua toimituksen ajan rauhassa? Kuka määrittelee että misssä ajassa esim. paskoo tai kusee? 10 min aika lyhyt aikakin. Törkeää keskeyttää wc-puuhat oli ne sitten mitä hyvänsä. Tee valitus! Itse en imetä myöskään ihan julkisesti, koska vauvakin syö paremmin, kun on rauhallinen ympäristö.
Juu, kandee pysyä siitä putiikista kaukana. Itse olin saada suurrikollisen maineen kun maksettuani ostokset oli hiivapala jäädä kärryihin! Siinä sitten ihmeteltiin oikein urakalla, että oliko kyseessä vahinko vai "näpistyksen yritys". Just joo! Perheemme yhteenlasketut bruttotulot ovat noin 6000 euroa eli taloudellista tarvetta ko. toiminnalle ei taida olla. Lisäksi lapsi istui kärryissä ja tosiaankaan en hiivapirua nähnyt...selvisin ilman sanktioita, mutta vihreä kortti on sen jälkeen pölyttynyt lompakossa. Olen kuullut myös muista tapauksista, joissa asiakkaita ajetaan pois milloin mistäkin syystä juuri Prisman vessasta (esim. jos vaihdat lapselle vaatteita niin nopea saa olla). Tee valitus!
mutta olikohan siellä oven takana joku toinen tarpeellinen, joka ei voi käyttää tavallista vessaa? Imettäminen periaatteessa sujuu muuallakin kuin vessassa. Ehkä vartija huolestui ja ajatteli sinun tarvitsevan apua. Asiathan voidaan sanoa monella tavalla ja ne voidaan myös kuulla monella tavalla.
Ota yhteyttä kauppaan ja kerro sinne oma kuvasi tapahtuneesta. Kaupassa voivat sitten kuulla vartijan käsityksen ja ryhtyä tarvittaviin toimenpiteisiin.
Luultavasti joku oli vartijalle asiasta valittanut. Mutta otappa todellakin yhteyttä sinne vaikka sähköpostilla. Mun mielestä ei kannata siirtyä K-kauppaan vain tuon takia... Paitsi jos et saa palautteeseesi asiallista vastinetta!
Joo - eipä kai se kovin kiva ole, jos joku invalidi paskoo housuihinsa odottaessaan teidän mukavan ja lämpöisen imetyshetkenne päättymistä - ties milloin. Miettiiköhän kukaan muuta kuin itseään ja puhtaan itsekkäästi, kuten tuo imettäjä?
Tuskimpa tuo imettäjä itseään ajatteli vaan toimi täysin epäitsekkäästi vain lapsensa tarpeet huomioiden.
Ja alkuperäiselle kirjoittajalle:
Imetät sitten ensi kerralla siinä heti kassojen jälkeen =)
Mie ite en lastani ruokkis vessassa. Kuten en itsekään siellä syö. Pöpöisiä paikkoja nuo julkiset vessat ja muutoinkin epäsiistejä.
Mie ruukaan pitää harsoa olkapäällä kun imetän, niin lapsi saa syyä rauhassa ja tissit ei paistattele näkösällä.
Eiköhän jokainen mene vuorollaan wc:hen ja jos wc on sekä inva että lapsenhoitohuone siinä ei tartte sen kummemmin miettiä. Voihan sillä lapsellakin olla kakka housussa.
taidat olla joku finniteini-idarivartija.
Jos joku invalidi olisi ollut tulossa vessaaan (jota epäilen) olisi siitä pitänyt ILMOITTAA ASIALLISESTI EIKÄ fasistisesti huutaen kuin koirille.
Mene sinökin runkkari vessaan kädelle!
Todistit juuri, että kiviä on ollut hiekkalaatikolla tai kengissä viimestään isompana...Lisäksi et osaa kirjoittaa. Jokainen paskoo vuorollaan, niin sinäkin ja haistat myös paskan vuorollasi.
kiintiöhomo hermostu!
MUA ÄLLÖTTÄÄ KAIKKI ÄLYKÄÄPIÖ-ÄIDIT JOTKA RYNTÄÄT PALJAANA IMETTÄÄ MILLON MISSÄKIN!ÄLLÖTTÄVÄÄ!NO,LAPSIPERHEISTÄ EN MUUTENKAAN TYKKÄÄ,ENKÄ LAPSISTA!MUTTA VIELÄ VÄHEMMÄN SIITÄ YLEISILLÄ PAIKOILLA IMETTÄMISESTÄ!KARSEETA!
oot muuten itekkin ollu lapsi - ja varmasti tosi ÄLLÖTTÄVÄ!
tarkotettu tolle tässä vastaus pska -tyypille.
Se on pikkuhitleri....
possu olet vai SIKA RÖH RÖH
no minkä ihmeen takia sitten olet tälle palstalle eksynyt?!?
ilmeisesti vessaan ei ollut pyrkimässä kukaan, mutta joku (useimmiten vanha akka) kyyläsi ja ilmoitti typerästi varttijalle.
Vartija traas oli typerä ja toimi tahdittomasti.
SIKOJA RIITTÄÄ!
VALITA KAUPPIAALLE KIRJALLISESTI JA VAADI VASTAUS KIRJALLISESTI.
millähän oikeudella se vartija tuli meluamaan.
Nosta syyte Prismaa ja vartijafirmaa kohtaan.
V-ttu tollaset pikkuhitlerit ja turhan tärkeilevät
homoviikseet tiedetään. Joku on kussu sen rassun kengille nuorempana... nyt se kostaa äideille, vanhuksille, lapsille ja vammasille. Muille ei uskalla nilkki vittuilla!
ei pelkästään sian näköinen vaan ITE TÄYSSIKA KYRPÄKORPI
onneks en muutenkaan Raumalla käy... mutt Prisma sucks!
PRISMA??
..ja kylläkin kuppainen sellainen. onneksi parin vuoden päästä tulee uusi triplasti suurempi marketti lähemmäksi keskustaa. ja varmasti varustetaan suuremmalla ja kunnollisella lastenhoitohuoneella ( kuten citymarketissa on ). ei invavessa ole imetystä varten ja se pitäisi huomioida kauppaa suunniteltaessa. onhan tuo lahoprisma jo vanhakin, vm. 90.
Meille kävi hieman samalla tavalla ollessani pienen vauvani kanssa eräässä kauppakeskuksessa; imetin nälkäistä lasta lastenhoito-inva-wc:ssä kun oven takaa alkoi kuulua ryskytystä tyyliin 'kuka siellä nyt _vieläkin_ on'. Koin myöskin erittäin rasittavana ja ärsyttävänä moisen hoputuksen -hoputtajana oli isomman vauvan äiti(?) joten luulisi nyt ymmärtävän mikä on homman nimi ja ettei siitä ihan parissa minuutissa selvitä! Olisinhan tietysti voinut imettää jollain penkilläkin siellä kauppakeskuksessa mutta enpä välittänyt esitellä maitorauhasiani julkisesti -ja vauvakin siinä olisi häiriintynyt. Osaisiko joku viisaampi kertoa missä vauvaansa voi sitten ruokkia jossei lastenhoitohuoneessa!?! (huom: pyrin liikkumaan vauvan kanssa niin jottei kodin ulkopuolella tarvisi imettää mutta ainahan se ei onnistu!)
se hoputtaja äiti oli aivoton persläpi!
Jo on älykääpiöitä liikenteessä! Vartija haluaa näköjään päteä, suosittelen tekemään huomautuksen esimiehelle. Kyllä mulkerotkin opettelee käytöstapoja jos esimies käskee.
Itse olen imettänyt melkein missä vain. Jos vauvalla on nälkä, hän kyllä syö, oli paikkana sitten puiston penkki tai wc. Jos jotain häiritsee, se on sen oma ongelma. Maitoa pursuavat rinnat sitä paitsi harvoin on niin kauniit, että niitä varta vasten kehtaisi esitellä. Kyllä imetyksessä pääsyynä on se lapsen ruokkiminen.
Jos on invaWC:ssä/ lastenhoitohuoneessa, eikä ole itse pöntöllä istumassa, niin eikö sitä lukkoa voi pitää auki? Saa sitten hätäiset tulla asioimaan samalla kun toinen imettää. Tuttelia mahtuu lämmittämään samaan huoneeseen useampikin. Monesti lastenhoitohuoneen tasot on niin likaisia, että itse ainakin mieluummin vaihdan vauvalle vaipan sylissä kuin tasolla, vaipan voi heittää normaaliin roskikseen jos siinä ei ihan kakkaa ole, ne kuitenkin kaupoissa tyhjennetään niin usein.
Miksi aina pitää olla paheksumassa muita ja tuijottaa omaan napaansa? Itsekkäitä ääliöitä löytyy kyllä näköjään niin äideistä kuin ikisinkuistakuin. Kaikki mulle heti jne.
vauvas on likanen !!
kannattiko tehdä se runkkari !!
Saakelin älykääpiö. Imetä sä vaikka puskassa, mutta anna muiden imettää missä tykkäävät. Kyllä jokainen katsoo missä on tarpeeksi siistiä imettää. Höhlä. Oletko kuullut desinfiointiaineista, joita voi pitää mukana ja suihkauttaa pöydälle tai muulle pinnalle? Ja mukanahan on harsoa yms. tykötarpeita. Paitsi ei sulla. Sähän olet vitun JANE! Sä olet taas yks niistä äideistä, jolla on olen paras äiti- syndrooma MÄHÄN IMETÄN MISSÄ VAIN, MÄ TEEN MITÄ VAIN; MÄ OLEN ÄIDEISTÄ PARHAIN. Kaikki ei oo samanlaisia. Kaikkien rinnat eivät ole ehkä raskausarvilla tai roiku kuten sulla, että saattaapi niitä vaikka joku pervo sivusta seuratakin. Lapsen parhaaksi rauhallinen paikka on kuitenkin paras, eikä monien silmäparien tuijotus melun keskellä, oli harsoa tai ei. Ja jokainen käy wc:ssä vuorollaan. Kyllä sulla aika tyhmä ehdotus oli pitää ovi auki, jos imettää että invalidi pääsee kuselle. Jos wc on sekä inva että lastenhoitohuone, niin se on ja piste. Se ei ole mitään omaan napaansa tuijottamista, vaan tarkoituksenmukaista käyttöä ja kaupan vartija se on tässä moukkamainen ollut. JA SINÄ! Taidat olla sen vartijan muija.
On tämä kummallista keskustelua. Heti jos joku on eri mieltä, aletaan nimittelemään. Ei varmasti ollut siitä kysymys, ettei jokainen saisi imettää, missä tahtovat.
Itse en ole koskaan halunnut mennä vessaan imettämään. Imettäminen on niin luonnollinen asia. Imettää voi hyvin, ilman että rintojaan näyttelee. Jokainen tekee niin kuin tuntuu parhaalta. Joku vauva haluaa paremman ruokarauhan kuin toinen vauva. Ensimmäinen "yleinen" imetyskerta on myös aika jännä. Itse olin aikoinani prismassa, kun muistaakseni kuukauden ikäinen vauvani alkoi itkeä kovasti nälkäänsä ja itku senkuin kasvoi. Mieheni jäi toisen lapseni kanssa jatkamaan ostoksia ja minä ryntäsin ensimmäiselle sopivalle istumapaikalle ja aloin imettämään. Tuntui, että kaikki katsoivat. Kun sitten aloin katselemaan ympärilleni, kukaan ei katsonutkaan. Kaikki kulki vaan kiireesti eteenpäin. Ja vauvani oli onnellinen. Hän ei tiennyt melusta eikä mahdollisista pervojen katseista.
Imetykseen suhtaudutaan monella tavalla. Jotkut ovat sitä mieltä (jolla ei ole lapsia), että esim. ruokaravintolassa pitäisi mennä vessaan imettämään, kun se on niin kamalaa katseltavaa, että ruokarauha järkkyy. Meitä on niin moneen lähtöön.
SÄ TAIDAT OLLA MUSR´TAKQLAINENKUN OLETBBOUL
SÄ OLETNM MAUSTALAINEN VUITUN HOUTOÖ
on lapsia ja imetin lähes vuoden jokaista, mutta en silti halua syödä ravintolassa jossa viereisessä pöydässä imetetään.Sukupäivällisilläkin menin makuuhuoneeseen imettämään että muut saavat ruokarauhan.Kyllä yksityisyys on hyvä asia.Ja niitä pervoja löytyy etsimättäkin
Ihan pakko vielä kommentoida, vaikka menee jo ohi aiheen.. Mutta voin vain ihmetellä, kenen ruokarauhaa voi häiritä, jos vauva vähin äänin syö rintaa ja rinta ei edes näy, jos on sellaiset vaatteet tai harso edessä.. Jokaisella toki saa olla omat mielipiteensä ja tunteensa. Usein vain ne asenteet ovat hyvin syvälle juurtuneita. Imettämisessä on kuitenkin kyse syömisestä. Ja se on luonnollista. Minä ainakin ajattelen enemmän vauvaa, jos valittavana on vessa tai ruokapöytä. Tiedän, että monia ihmisiä häiritsee imettäminen. Siksi valitsin myös makuuhuoneen, jos se oli mahdollista.
Mitä teit asialle?
Sinulle Tianka.
Vartijan mukaan invawc.ssä oli sinun ja lapsen lisäksi mieshenkilö. Kun olit imettämässä jonotti pyörätuoliasiakas vessaan. Vartijan mukaan kun oli kulunut 20 minuuttia hän kysyi ovelta että onko siellä kaikki kunnossa, vastaukseksi kuului jotain muminaa. Vartija koputti uudelleen ja kysyi tarvitaanko siellä apua. Sitten tulittekin jo ulos täydessä kiukussa. Miksei miehesi voinut selittää vartijalle että imetetään? Tarinasta on siis kaksi eri versiota, enkä ota kantaa kumpi on väärässä. Kyseessä varmasti inhimillinen väärinkäsitys. Uuteen prismaan tulee lastenhoitohuone erikseen epäselvyyksien välttämiseksi.
HEH! SIITÄS SAIT TIANKA!OIKEETA PALAUTETTA TULI TAKAISIN PRISMASTA!ETTÄ VÄÄRÄSSÄ TAAS OLIT JA PALJASTUI ETTÄ MIEHESIKIN ON AIKA..NO..POIKA..AI ETTÄ..
Kyllä, siellä oli ulkomaalainen pyörätuoliasiakas ulkopuolella. Joka useaan kertaan sanoi englanniksi, että on kulunut kymmenen minuuttia kun he ovat jonottaneet vartijalle. Vartija ei kommentoinut tätä mitenkään asiakkaalle.
Ja kyllä, mieheni oli myöskin vessassa, kun poikaani imetin. Pakkasi hoitolaukkuun tavaroita takaisin, kun olimme pojan kuivaan vaihtaneet, että olisimme mahd. nopeasti suorituneet ja jäi vessan puolelle odottamaan, että sain syötettyä. Jos vartia oli niin huonokuuloinen, että ei kuullut kuin muminaa, olisi voinut sen ilmaista, ettei saa selvää. Nimittäin, vessan puolelle kuului englantilaisen keskustelu hyvin, kun keskusteli puolisolleen, joten en voinut todellakaan tietää, että toisinpäin ei kuulu. Joten tuota muminaa hieman ihmettelen.
Ja vartija se meitä katsoi kiukkuisella katseella. Kun ulos tulin, kyseinen asiakas tokaisi, "Oh baby was eating, that why its takes time". Minä jopa selitin tälle kyseiselle ulkomaalaiselle, että Sorry, baby was eating, muutamaan kertaan, kun vessasta ulos tulin. Mutta vartija ei sanaakaan sanonut kyseisenä aikana. Hän seisoi jäykkänä sanaakaan sanomatta. Joten jos olin mukamas niin vihainen kun ulos tulin, miksi jäin kertomaan toiselle mikä kesti?
Ja vartija ei todellakaan kysynyt, tarvitaanko apua. Vaan huusi, tulkaa ulos sieltä vessasta, päästäkää muutkin sinne vessaan. Ja juuri tämän takia, tämä tuntuukin pahalta. Mikäli hän olisi oikeasti kysynyt tarvitaanko apua, se ei tuntuisi pahalta, vaan kun huutaa "Ulos vessasta". Huutaa kuin karjalle! Tämän olisi voinut toisinkin ilmaista!!!
Ymmärrän hyvin, että vartija puolustaa omaa reviriään. Ja selittää asian toisin kuin on oikeasti tapahtunut, tuskin kehtaa sitä oikeasti sanoa, mitä sanoi. Koska se ei ole hyvää asiakaspalvelua. Tulevaisuudessa, en todellakaan aio imettää lastani invavessassa, imetän autossa, tai vessan ulkopuolella.
Joku sanoi, että ei niitä katsojia ole, kun imettää julkisella paikalla. Uskallan väittää, koska tiedän, että on vilkuilijoita ja kommentoivia. On oikein hyvä, että uuteen Prismaan tulee erillinen lastenhoitohuone, kuten on Citymarketissa. Mutta lopputulos oli se, että aina kun mietitään, lähdemmekö Poriin, Turkuun vai Raumalle Prismaan, jossa usein käymme. Vastaus ei ole Rauma. Kerta tämä episodi, pahoitti mieltäni.
Ja sen myönnän, että tämän episodin jälkeen menin infotiskille itkien kysymään, missä täällä voi imettää. Vastaus oli, että lastenhoitohuoneessa. Kerroin, että vessasta ajoi vartija pois. Joten hän tuli henkilökohtaisesti minut viemään pukeutumiskoppiin imettämään. Tämä vanhempi infossa ollut nainen oli erittäin kultainen, ja erittäin ystävällinen. En häntä voisi enempää kehua. Onneksi Rauman Prismassa on vielä ystävällisiäkin jäljellä, vaikka onkin idiotti vartija PISTE
Kyllä kai itekin kusisit housuun, jos oottaisit vessan oven takana kymmenen minsaa? Yleensä kun se vessa etsitään käsiin kun on hätä...
Miksi sun pitää vessaan mennä imettämään???
Turha tuosta nyt mieltä pahoittaa on, varsinkaan tänne foorumille asti. Ymmärrät varmaan aikuisena naisena, että homma on tosiaan voinut olla väärinkäsitys.
Ja miksi vartija ei kuullut kuin muminaa voi johtua siitä, että ulkopuolelle kuuluu kaupan hälinä kun sisälle vessaan vain oven takana olijoiden puheet.
Kesäterveisin!
Ois sama kysyä, et miksi sun piti mennä vessaan paskalle? Sä paskannat varmaan kauan. Ja jos kusi meinaa housuun tulla, niin hanki inkontinenssivaippoja, sulla on selvä vuotohäiriö. Itselläni vaikka olen synnyttänyt, ei ole löysä alapää eikä pissit tai kakit lirise sen kummemmin. Sen verran pitää olla vielä pidätyskykyä.
sellaista tapahtuu. invawc:n ei kuuluisi olla sama kuin lastenhoitohuone. ite otan pulloon mukaan aina varmuuden vuoksi, voi siten syöttää rauhassa näyttelemättä rintarauhasia ja kyllä yleensä hieman rauhallisemmankin paikan löytää. kannattaa varautua tuollaisten tilanteiden varalta koska tiedän liikuntarajoitteisten kanssa työskenneltyäni että heille voi tulla kiire vessaan. vartija teki ehdottomasti väärin eikä pysty totuutta myöntämään.
---
Kait siellä invavessassa/lastenhoitohuoneessa saa imettää jos niin haluaa. Kun vessa on varattu se on varattu oli siellä sitten inva tai imettävä äiti. Ulkopuolella olevat odottavat kunnes on heidän vuoronsa inva tai ei. Oli naisten tai miesten vessa kyllä aina joutuu odottamaan joskus jopa sen verran että kuseet on melkeen housuissa mutta ei siitä voi muita syyttää. Se on ihan selvä asia että julkisilla paikoilla vessaan on jonoa ja viivettä lähes aina.
Samaa mieltä. Tässä ketjussa on taas tullut tämä inva vastaan äidit-reaktio, vastakkaisasettelu mikä on hyvin yleistä, kun akat keskustelee näillä palstoilla. Aina pitää löytää jotain loukattavaa. Minusta nyt tuo asia on aivan selvä, jokainen menee vessaan vuorollaan, myös invalidit. On epähienoa ajaa wc:stä POIS KESKEN tarpeen teon, olipa se mikä tahansa. Ja jos vielä wc on ollut lastenhoitohuone/invawessa, niin Prisman pitää sit rakentaa erilliset välttääkseen tämäntapainen. Imetys on osa vauvanhoitoa. Eikä kellekään kuulu, että mitä siellä wc:ssä tekee, onko paskalla vai kusella. Tuskin kukaan wc:ssä turhaan oleilee, ei ne nyt niin vetäviä paikkoja ole. Vartija täys pöljä! Olisi sanonut vain invalle, että on odotettava vain vuoroaan.
Miten tuoreet äidit voivat käyttää tällaista kieltä kuin tällä palstalla? Ihan kauhistuttaa... Patoutumia voi purkaa vaikka liikuntaan...
kullin imemiseen ettei aina tartte käydä vieraissa kun luuska ei anna vedoten velttoon vaaginaan