Perheemme "Leo" -kuopus on vailla nimeä. Ja maailmassa on ihania ja kauniita niimiä vaikka kuinka paljon ja valinnan vaikeus on hirmuinen.
Olemme miettieet nimiä: AAPELI, ARTTURI, VILJAMI ja AKSELI.
Mitä mieltä näistä nimistä? Keskimmäiseksi nimeksi ollaan ajateltu nimeä Oiva. Mutta viimeinen nimi on kateissa... ehdotuksi? :)
Sisarrukset ovat Lotta Elsa Ilona, Eemil Onni Oskari, Elias Taisto Ilmari ja Iida Helmi Sofia.
Kiitän avustanne jo etukäteen.
Kesäisin terveisin Hanna ja "Leo"
Poikamme vailla nimeä. Mielipiteiä näistä!
15
1852
Vastaukset
- Täti
Aapeli ja Viljami ovat kivat nimet... miksei Artturi ja Akselikin. Entäs Oleksi?
Laitetaas nyt muutama kolmasnimi- vaihtoehto:
Topias, Matias, Armas, Samuli, Jeremias, Johannes, Markus, Juhana, Jalmari...
Toiseksi nimeksi kävisi myös Toivo, Valo, Jalo, Aarre, Sulo... mitä pidätte näistä? - Liisa-Maria
ensimmäinen nimi. Miten olisi vaikka Leo Armas Aapeli?
- Leepo
Jos te vanhemmat tykkään tuosta "tekelenimestä" (Leo), niin liittäkää se viralliseenkin nimeen eli hoitamaan toisen nimen asemaa. :)
Muutama ehdotus:
Leo Oiva Aapeli
Leo Toivo Viljami
Leo Voitto Artturi
Kaarlo Oiva Aapeli
Lauri Toivo Artturi
Tuomas Voitto Viljami
Aapeli Oiva Mikael
Viljami Voitto Sakarias
Artturi Toivo Jeremias - Hanna
Tykkäämme molemmat mieheni kanssa Leo- nimestä, mutta... Sisarrusten nimet alkavat L, E, E ja I- kirjaimilla. Jos viidennekin lapsen nimi alkaa jollain jo käytetyllä kirjaimella, jää yksi lapsisat "yksin".
En tiedä onko sillä suurtakaan merkitytä, mutta... :/ - venny_06
Hanna kirjoitti:
Tykkäämme molemmat mieheni kanssa Leo- nimestä, mutta... Sisarrusten nimet alkavat L, E, E ja I- kirjaimilla. Jos viidennekin lapsen nimi alkaa jollain jo käytetyllä kirjaimella, jää yksi lapsisat "yksin".
En tiedä onko sillä suurtakaan merkitytä, mutta... :/mutta Enri olisi kiva nimi :)
- Gil
Hanna kirjoitti:
Tykkäämme molemmat mieheni kanssa Leo- nimestä, mutta... Sisarrusten nimet alkavat L, E, E ja I- kirjaimilla. Jos viidennekin lapsen nimi alkaa jollain jo käytetyllä kirjaimella, jää yksi lapsisat "yksin".
En tiedä onko sillä suurtakaan merkitytä, mutta... :/ole mitään merkitystä tuolla. Leo on hyvä nimi ja sopii katraaseen. Tuskimpa kukaan kokee itseään yksinäiseksi nimen alkukirjaimen vuoksi. ;)
Leo Oiva Artturi olisi oibva nimi! :) - Gil
Gil kirjoitti:
ole mitään merkitystä tuolla. Leo on hyvä nimi ja sopii katraaseen. Tuskimpa kukaan kokee itseään yksinäiseksi nimen alkukirjaimen vuoksi. ;)
Leo Oiva Artturi olisi oibva nimi! :)ajatus lentää korkeammalla kuin sormet näppiksellä.
- Eisley
Gil kirjoitti:
ole mitään merkitystä tuolla. Leo on hyvä nimi ja sopii katraaseen. Tuskimpa kukaan kokee itseään yksinäiseksi nimen alkukirjaimen vuoksi. ;)
Leo Oiva Artturi olisi oibva nimi! :)Jos pidätte Leo-nimestä laittakaa se! Ei sillä ole väliä millä kirjaimella nimet muiden lasten nimet alkavat,kunhan ne sitten yhdessä vaan kuulostavat hyvältä. Olen aika samoilla linjoilla Gilin kanssa,Leo Oiva Artturi kuulostaa komealta! :)
Heitän vielä muutaman muunkin:
-Leo Oiva Viljami
-Leo Oiva Oskari
-Leo Oiva Samuel
-Leo Oiva Anttoni
-Leo Oiva Topias
-Leo Oiva Joonatan
tai
-Viljami Oiva Kristian
-Viljami Oiva Daniel
-Viljami Oiva Andreas
-Viljami Oiva Topias
-Viljami Oiva Aslak
-Viljami Oiva Sebastian
Toivottavasti mieleinen nimi löytyy:) - Hanna
Eisley kirjoitti:
Jos pidätte Leo-nimestä laittakaa se! Ei sillä ole väliä millä kirjaimella nimet muiden lasten nimet alkavat,kunhan ne sitten yhdessä vaan kuulostavat hyvältä. Olen aika samoilla linjoilla Gilin kanssa,Leo Oiva Artturi kuulostaa komealta! :)
Heitän vielä muutaman muunkin:
-Leo Oiva Viljami
-Leo Oiva Oskari
-Leo Oiva Samuel
-Leo Oiva Anttoni
-Leo Oiva Topias
-Leo Oiva Joonatan
tai
-Viljami Oiva Kristian
-Viljami Oiva Daniel
-Viljami Oiva Andreas
-Viljami Oiva Topias
-Viljami Oiva Aslak
-Viljami Oiva Sebastian
Toivottavasti mieleinen nimi löytyy:)Piää miehen kanssa keskustlla vielä näistä nimistä. :)
Mienaan ehdottaa noita Leo Oiva Aapeli tai Leo Oiva Arrturi -nimiä. Toivottavasti mies suostuu niihin... :)
Viikko vielä aikaa miettiä, kun ensi lauantaina on kastetilaisuus.
Kiitos kaikille ehdotuksista! :)
Hanna ja "Leo"
- ade
Artturi Oiva Viljami!??
Arttu Oiva Elmeri? - Äitikkä
Miten olisi Leo toiseksi, kuten Arttu Leo Santeri?
Jotenkin tuo kiva nimi Leo sopii hyvin tuonne väliin.
Leossa leijonan vahvuus :) - Hanna
Mitä mieltä te olette näistä nimistä ja miltä ne teistä kuulostaa?
LEO OIVA ARTTURI/VILJAMI
LEO ARTTU VILJAMI
???
Juteltiin eilen miehen kanssa ja molemmat nyt ollaan sitä mieltä, että pojan nimi olisi Leo ja nämä vaihtoehdot ovat sellaisia, että molemmat tykkäävät. :)
Hanna ja "Leo"- poitsulle
Leo Arttu Viljami on hyvä, laittakaa se
- Gil
;)
Mukavaa, että Leosta tulee Leo. :) - Eisley
Leo Oiva Artturi ja Leo Arttu Viljami on molemmat hyviä kokonaisuuksia. Oiva Artturi on hieman vanhahtavan kuuloinen nimipari,ehkä parempi kuin Arttu Viljami,vaikka Viljami-nimestä kovasti pidänkin...
Leo Oiva Artturi! Komea nimi. (Kumpaan tahansa päädytte Leo-poika saa kelponimen! :])
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2113354Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921429
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461364Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601296Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231049Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882