huhus jotta ruottin kieliset sais tietää puolivuotta ennen muita näistä tuki ja muista maatalous päätöksistä ja asetuksista?
onkohan perää
simmosessa
5609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
innte finska du gävla...
äidinkieli vaikuttaa mutta sen melkein arvaa että esimerkiksi A-Tuottajien henkilöstö tietää asioista paljon ennen tuottajaa ja ovat ilmeisesti vaikuttamassa taustalla päätöksiin.
Totta kai meille kerrotaan myös nämä asiat ennen rahvaiden kieliryhmää. Meillä on hyvät edustajat näissä komiteoissa.
ainhan ne kerman kuorii.
Kyllä, kyllä. Meidän esi-isät olivat jo pirtuaikaan tavallista rahvasta älykkäämpiä ja ymmärsivät ottaa rahat pois, kun tarjotaan. Pirturahoilla ostettiin talot ja laitettiin sitten myöhemmin osakkeisiin. Ei kai teillä ole jäänyt huomaamatta ruotsinkielisten enemmistö osakkeilla vaurastuneissa.