Chihuahuasta

Hei! Tarvitsisin muutamaan kysymykseen vastauksen, eli: Paljonko maksaa chihuahua-pentu tällä hetkellä keskimäärin (uros/naaras, ei harvinaista väritystä, peruskoira ilman näyttelyvaatimuksia)? Koira hankittaisiin kasvattajalta, vastuuntuntoiselta sellaiselta. Onko karvan muunnoksissa hintaeroa (haluamme lyhytkarvaisen)? Jos toiveena on narttu, kuinka pitkän jonon hännille pahimmillaan voi joutua, jos tarkoitus olisi saada koira joulun tienoilla? Kiitos jo!
51131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

yhteydessä rotuyhdistykseen ja kysellä tarkat tiedot sieltä.
Luulisin että 1500 on aika keskivertohinta koiralle tuossa rodussa.
Jokaisessa rodussa on narttupentu ser halutumpi,että kannattaa olla ajoissa liikkeellä.

Äänestä

parhaani mukaan,eli asiaan.

Pennuille on hintaa n.1000-1500€ toki purenta EJ-rekisteriin laitettavan pennun voi saada jopa 900€.

Nartut ovat yleensä kalliimpia kun urokset,koska ovat halutumpia ja niillä voi sitten teettää pentuja.

Lyhyt tai pitkäkarvaisilla pennuilla voi joillakin kasvattajilla hintaeroja,mutta sen tiedon saa kun soittelee kasvattajille ja kysääisee.

Kasvattajat eivät kasvata ns"kotikoiria",eli tarkoitan tuolla lähinnä sitä,että on jokaisen oma asia mihin koiriaan käyttävät,eli onko harraste/näyttelykaveri vaiko jääkö kotikoiraksi.

Chihuahuat ovat nykyään hyvinkin suosittuja ja jonotus aika saattaa useimissa tapauksissa olla monia kuukausia,koska pentuja "varataan" jo alkuraskaudesta alkaen.Kannattaa siis lähteä ajoissa liikkeelle.

http://www.koirat.com/ sivulta löydät hyvää tietoa chihuahuasta,syntyvistä pentueista ja kenneleistä.Laitan sinulle suorat linkit tuolta koirat.com sivulta tänne.

Kasvattajat/chihuahua lyhytkarvainen:
http://www.koirat.com/kennelrekisteri_rotu.phtml?id=340

Kasvattajat/chihuahua pitkäkarvainen:
http://www.koirat.com/kennelrekisteri_rotu.phtml?id=341

Rotumääritelmä/chihuahua lyhytkarvainen:
http://www.koirat.com/rotu.phtml?id=340

Rotumääritelmä/chihuahua pitkäkarvainen:
http://www.koirat.com/rotu.phtml?id=340

Tässä myös chihuahuan ry:n netti osoitte suoraan pentuvälitykseen:
http://www.chihuahua.fi/pentuvalitys.htm

Ja ei muuta kun onnea pennun etsintään=)

Äänestä

Pentujen hinnat ovat tällä hetkellä 1500-2000 euron välillä. Käsittääkseni sillä, onko pentu lyhyt- vaiko pitkäkarvainen ei juurikaan hintaan vaikuta. Purennasta ei pienellä pennulla voi paljoa vielä sanoa, eli halvemmalla "purentavikaista" pentua ei saa. Eri asia on sitten jos ostaa kasvattajalta isomman pennun, jolla purennan virheellisyyden voi jo todeta hampaiden vaihtumisen jälkeen. Itselläni on neljä chihukoiraa Suvikasteen Kennelistä Halikosta. Voit jättää halutessasi varauksen jo ennakkoon ja toiveen väristä/karvanlaadusta ja sukupuolesta. Kyseessä on asianmukainen kasvattaja. Sivut löytyvät osoitteesta www.suvikasteenkennel.net

Äänestä
  • vielä löytyy onneksi kuitenkin kasvattajia joilta hyvän pennun (voi vaikka näyttelyihinn mennä) saa esim. 1200-1500 eurolla ;) kyselee ja katselee tarpeeksi eikä ensimmäisestä paikasta aina tarvitse ostaa :) alle tonnilla sitten saa myös näitä pikkuviallisia mutta ota huomioon että esim. häntämutka voi olla merkki jostakin muusta viasta luustossa..

    onnea etsintään.. lk nartut taitavat olla hankalimmin saatavia..

    Äänestä

  • -s- kirjoitti:

    vielä löytyy onneksi kuitenkin kasvattajia joilta hyvän pennun (voi vaikka näyttelyihinn mennä) saa esim. 1200-1500 eurolla ;) kyselee ja katselee tarpeeksi eikä ensimmäisestä paikasta aina tarvitse ostaa :) alle tonnilla sitten saa myös näitä pikkuviallisia mutta ota huomioon että esim. häntämutka voi olla merkki jostakin muusta viasta luustossa..

    onnea etsintään.. lk nartut taitavat olla hankalimmin saatavia..

    kannattaa tutustusta chihuahuafoorumiin ja sieltä saa hyvät listat kasvattajien kotisivuilta ym. tietoa tulevista pentueista jne kun ahkerasti seuraa mukana :)


    http://www.chihuahua.cjb.net

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Feverish kirjoitti:

Hei! Tarvitsisin muutamaan kysymykseen vastauksen, eli: Paljonko maksaa chihuahua-pentu tällä hetkellä keskimäärin (uros/naaras, ei harvinaista väritystä, peruskoira ilman näyttelyvaatimuksia)? Koira hankittaisiin kasvattajalta, vastuuntuntoiselta sellaiselta. Onko karvan muunnoksissa hintaeroa (haluamme lyhytkarvaisen)? Jos toiveena on narttu, kuinka pitkän jonon hännille pahimmillaan voi joutua, jos tarkoitus olisi saada koira joulun tienoilla? Kiitos jo!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu