Onkos palstalla sen luokan veteraaneja jotka olisivat vuosikymmeniä sitten saaneet barbituraatteja? Miten noiden vaikutukset eroavat bentsoista?
Barbituraatit?
kalluppia
21394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei ole kokemusta, mutta olen opiskellut sen verran, että bentsodiatsepiineista poiketen barbituraatit vaikuttavat myös autonomiseen hermostoon. Siis mm. sydämeen ja hengitykseen. Pieni yliannostus johtaa siis hengenlähtöön! Niitä ei enää tämän takia juuri käytetä.
Moi!
Barbituraatit koukuttivat nopeasti ja erittäin vaikea päästä eroon. Myös tarkka oli oltava, koska hengityslaman vaara oli suurempi. Vielä nykyäänkin käytetään sairaalaassa maailman vanhinta barbituraattia 1890 luvuvulla keksittyä chl:ää. Myös jotkut epileptikot vielä saavat fenobarbitaalia. Bentsot eivät ole mitään niihin verrattuna. Itse en kyllä ole käyttänyt niitä, mutta jakanut potilaille.