Silja Symphony / Serenade

Moips! Olen tässä laivamatkaa suunnitellu, mutta en osaa päättää kummalla näistä upeista laivoista lähtisin reissuani toteuttamaan. Joten kaipaisin hieman Teidän kokemuksianne kyseisitä laivoista. Onko esim. palvelun taso parempaa/huonompaa toisella laivoista? Entäs kummalla laivalla liikkuu enemmän nuorisoa ja onko toisella laivoista mahdollsesti yleensäkin enemmän porukkaa ja "paremmat" bileet? :) Kiitos kaikille vastanneille jo etukäteen :)
71175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Samoja laivoja.

Siljan palvelu yleensä hyvää.

Äänestä
  • tiedän laivojen olevan "samanlaisia", mutta onko niissä mahdollisesti mitään eroa esim. palvelussa, bileissä yms. kiitos :)

    Äänestä

Kyllä nuo kaksi vanhaa paattia ovat niin samanoloisia kuin kaksi marjaa. Mutta, ehkäpä pientä eroa on saatavissa paattien rekisteröintimaasta. Nimittäin Serenade on Maarianhaminalainen ja sen myötä henkilöstö on myös paljolti Ahvenanmaalaista ja täten hieman mukavampaa ja jopa palvelualttiimpaa kuin Symphonyn paljolti Ruotsalainen henkilöstö. Symphonyhän on rekisteröity Tukholmassa.

Äänestä
  • jostain kumman syystä symphonyllä meillä on ollut aina paremmat bileet. tiiä sitten mistä johtuu. :)

    Äänestä

  • Heh heh...mielenkiintoista kyllä lukea juttujanne täällä...
    No, yhtä monenlaista on juttua kun kansaa laivalla.

    Äänestä

Nämä ovet hesan laivoja, eli toinen lähtee jokatoinen päivä ja toinen jokatoinen...

Ei ole samanaista "jakoa" kuin turussa että on ilta- ja aamulähdöt

eli ihan lähtöpäivästä kiinni kumpi laiva tulee sulle...

Hesalaiset ei selvästikään käy laivoilla kauhean usein, kun ei osaa kertoa eroja näissä....

Itsekin löysin heti Gabriellan ja Amorellan välillä kymmeniä eroja, vaikka muiden mielestä ne on samalaisia

Äänestä

Eipä havaittavia eroja. Ei edes rekisteröintimaasta johtuvia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sympsere kirjoitti:

Moips! Olen tässä laivamatkaa suunnitellu, mutta en osaa päättää kummalla näistä upeista laivoista lähtisin reissuani toteuttamaan. Joten kaipaisin hieman Teidän kokemuksianne kyseisitä laivoista. Onko esim. palvelun taso parempaa/huonompaa toisella laivoista? Entäs kummalla laivalla liikkuu enemmän nuorisoa ja onko toisella laivoista mahdollsesti yleensäkin enemmän porukkaa ja "paremmat" bileet? :) Kiitos kaikille vastanneille jo etukäteen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu