nää näitten meiän pikku ateistejen viestit on melko huvittavia.. "älkää menkö riparille! ne käännyttää!! ne on JEESUSDIGGAREITA!!!! NE SYÖ SUT!!!!!"
itseasiassa rippileirillä ei käännytetä. siellä kerrotaan sulle yhteisöstä, johon sut on jo pienenä kastettu, johon sä oot koko ikäs kuulunu.
olis hyvä jos rippileirin vois käydä, ja sit vasta päättää kofirmoituuko vai ei. et haluaako vahvistaa sen uskon vai erota.
itseasiassa rippileirillä ei käännytetä. siellä kerrotaan sulle yhteisöstä, johon sut on jo pienenä kastettu, johon sä oot koko ikäs kuulunu.
olis hyvä jos rippileirin vois käydä, ja sit vasta päättää kofirmoituuko vai ei. et haluaako vahvistaa sen uskon vai erota.
Vastaukset 12
Vanhimmat
että suurin osa 15-vuotiaista ei kykene sellaisia itsenäisiä ratkaisuja tekemään. Et ehkä usko sitä nyt, en uskonut minäkään. Vanhempana olet todennäköisesti kanssani samaa mieltä!
Kirkko käyttää törkeästi hyväkseen nuoren herkkää ikää. Jos rippikouluun pääsisi vasta kakskymppisenä, niin silloin "peli" olisi minusta paljon reilunpaa...
niinhän tuo varmaan onkin. mut kyllä monet nuoret alkaa jo itsenäisestikkin uskoon ja kaipaa uskolleen tukee.
kimurantti juttu tämäkin.
Jos sinulle olisi pienestä lapsesta asti tuputettu pyhästä PEPSI purkista niin kyllä sä siihen uskoisit. Jos joku on törkeä lasten hyväksikäyttäjä niin kyllä se on uskis.
Mark.10:15 :
Joka ei ota Jumalan valtakuntaa vastaan niin kuin lapsi, hän ei sinne pääse.
niin...
riparilla mielelläni,vedin siellä ensimmäiset lärvit sain ensimmäisen kerran tussua,menisin uudelleen jos vain olisi mahdollista.
notottakai .. :DD
Ilmeisesti olisi myös oikein opettaa rippileirillä kirjoitustaitoa, se kun tuntuu monelta uskovaiselta olevan hukassa (myös alkuperäiseltä).
Ja rippileirille ei missään nimessä kannata mennä ellei ole kiihkouskovainen. Tämä on FAKTA.
se on kyllä ihan peruskoulun asia hoitaa se puoli :D ja onko sen kirjotustyylin nyt niin väiliä kun tää on kuitenkin ihan nuorten palsta..
>>itseasiassa rippileirillä ei käännytetä. siellä kerrotaan sulle yhteisöstä, johon sut on jo pienenä kastettu, johon sä oot koko ikäs kuulunu.
>>OLETTE TÖRKEITÄ LASTEN HYVÄKSIKÄYTTÄJIÄ
Paitsi että miusta se on iha ookoo että konfirmoijaa heti, kun voihan sitten erota kirkosta jos se ei tunnukkaa hyvälle. Miusta on outoa kui täällä on niin riparivastasta porukkaa.
nii mustaki. tosi outoo. ehk ne myönteistä mieltä olevat ei vaivaudu kommentoimaa.
tääl on vaan aktiivi-ateisteja ja aktiivi-uskovia..
mut jos usko ensin vahvistetaan ja sit se perutaan ni onko se sit muka hyvä?