..Henni nimestä?
mitä mieltä
mievain
10516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kaunis ja herkkä tytönnimi.
Henni-nimisistä tosin useimmat ovat naisia, mutta miehiäkin on.
Henna olisi mielestäni naisellisempi...
on enemmän kuin Hennejä.
Ainokaan ei silti ole unisex-nimi.
Eikä Taru (76 miestä), Pirjo (13 miestä), Elmi (27 miestä) Ilmi (15 miestä) taikka Hilpi (78 miestä).
sitten määrittelet sanan "unisex" tässä nimien yhteydessä, parahin Gil?
Unisex-nimi on nimi, _joka ei ole selkeästi vakiintunut kummankaan sukupuolen käyttöön_ ja jota nimilaki ei tarkoita puhuessaan miehennimistä ja naisennimistä.
Näitä nimiä on loppujen lopuksi aika harvassa, itselleni tulee mieleen nyt klassikkoesimerkit: Kaino ja Vieno.
-Huomasithan, että miespuoliset Hennit, Ainot ym:t ovat saaneet nimensä ennen nykyisen nimilain voimaantuloa? Tänä päivänä pojan Henniksi kastaminen/nimeäminen vaatisi melkoisen pätevät perustelut ja paperisodan.
tietävä mimmi, onnittelut!
Mistä olet saanut tietosi vai oletko oikein asiantuntija,
kansainvälisestikin _ ?
Minullekin, Keski-Euroopassa asuvana, Henni on poikamainen nimi _? _?
nuori nainen tuossa just keväällä sai valkolakin...
minusta siinä nimessä EI ole mitään poikamaista
nimet ja nimiin liittyvät asiat vain kiinnostavat ja sitä kautta tulevat tutuiksi ;). Tietoni tuskin ovat sen kummemmat kuin muillakaan etunimistä innostuneilla.
Hennin poikamaisuuteen tai ei-poikamaisuuteen en ota kantaa. Se, kuinka kukin jonkin nimen kokee, on yksilöllistä. Keski-Euroopassa on pojannimet kuitenkin taitavat lyhentyä tuohon tapaan: Oliver > Olli, Heinrich/Henning > Henni?
Tunnen muutaman Hennin ja mielestäni Henni on ihan selvästi naisen nimi.
Jos jotakuta esim. Henri(k) -nimistä kutsutaan Henniksi, se ei mielestäni tee Henni -nimestä poikamaista. Tunnen erään Virven, jota on aina kutsuttu Villeksi, sekä Sepon, jota kutsutaan Seraksi, Iidan, jota kutsutaan Iipoksi... onhan näitä, vaikka kuinka.
Henni on ihan kiva nimi tytölle, mielestäni jopa parempi kuin Henna.
lyhennetään yleisesti pojille tapaan: Jimi, Kimi, Niko, Timi, Roni, Jere...
"Heini" von Thyssen...