Eli minä olen ev.lut ja tuleva mieheni on ortodoksi niin voimmeko viettää ev.luterilaiset häät ???
Vastaukset 2
- sinivilkku
Morsiamen kirkkokunnan mukaan toimitetaan virallinen vihkiminen. Eli Sinun tapauksessasi siis ev.lut. Mutta jos tuleva miehesi haluaa myös ortodoksisen siunauksen liitollenne, niin sekin on täysin mahdollista....ja on muuten kaunis tilaisuus....suosittelen :)
- MMM
Kyllä voitte.
Haluaisin kuitenkin lisätä edelliseen, että sillä kuuluuko morsian vai sulhanen evankelis-luterilaiseen kirkkoon ole mitään merkitystä. Siis kunhan jompikumpi kuuluu ja lisäksi myös toinen kuuluu johonkin muuhun kristilliseen kirkkoon. Perässä ote sivulta www.evl.fi .
"Avioliiton solmiminen eri uskontokuntaan kuuluvan kanssa
Suomen evankelis-luterilaisen kirkkojärjestyksen mukaan kirkollisesti voidaan vihkiä myös sellaiset parit, joista toinen kuuluu evankelis-luterilaiseen kirkkoon ja toinen johonkin muuhun kristilliseen kirkkoon tai uskontokuntaan. Kristillinen vihkiminen voidaan toimittaa myös silloin, kun toinen kihlakumppaneista kuuluu ulkomailla toimivaan kristilliseen kirkkokuntaan."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311394
- 881252
- 81746
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...11670- 27667
- 47553
- 19535
- 44515
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115509- 41492